Папороть садова

14 травня 2014

Зовні папороть садова і лісова дуже схожі. Правда, залежно від сорту у папороті садової можуть відрізнятися колір і довжина листя, розлогість та інші характеристики. Але в будь-якому разі ця рослина приваблива та цікава. 

Розсаду для вирощування садової папороті можна купити вже підрощену або виростити зі спор самостійно. Хоча зустрічаються садівники, які просто переносять на свою ділянку кущі папороті з лісу.

СПОРИ ПАПОРОТІ

У більшості сортів спори утворюються на звороті пір'ястого листя. Однак бувають винятки. Наприклад, у страусника спори утворюються на окремих листках, які так і називаються - спороносні. Зазвичай вони являють собою прямостоячі невисокі темні листки, розташовані в центрі куща.

Щоб зібрати спори потрібно під вайї підкласти матерію або розгорнутий пакетик. Зворотний бік листя треба акуратно пошкребти, наприклад, ножем або жорсткою щіткою. Потім уся зішкрябана маса маєа сушитися близько тижня.

За цей час повинно осісти багато жовтуватих пилоподібних часток. Це і є спори папороті. Їх потрібно акуратно відокремити від великих часток та сміття і можна вирощувати садову папороть.

ПОСАДКА

Найкращий час для посіву спор - це початок весни. Але! Якщо у вас немає такої можливості, то підійде й будь-яка інша пора року.

Для вирощування садової папороті оптимальною є суміш із землі й торфу. Далі можна внести доповнення, що підходить конкретного сорту (наприклад, крейду). Про добрива ви можете дізнатися на упаковці зі спорами конкретного сорту або у консультанта при покупці готового саджанця. Якщо ви зібрали спори самі, то нічого не додавайте.

Перед посівом ґрунт має бути продезінфікований і трохи прогрітий, наприклад, на водяній бані. У плоских горщиках або харчових контейнерах розподіліть ґрунт і зверху посипте спори. Закрийте тару зверху прозорою плівкою. Для зручності підпишіть і наклейте на кожну тару стікери з назвою сорту.

Оптимальна температура пророщення - 23-25°C. Спочатку поливати спори папороті не потрібно, тільки коли ґрунт починає підсихати.

Приблизно через 2 тижні ви помітите зелений наліт на поверхні ґрунту. Це проростають спори. Якщо наліт занадто густий, то необхідно зробити пікіровку. Оптимально, якщо розмір спор буде 1х1 см.

Як тільки діаметр спор збільшиться до 5-6 см, настав час виконувати обприскування їх теплою водою. Надалі цю процедуру потрібно робити 1 раз на тиждень. У результаті через 7-10 днів з'являться перші листики папороті. Правда, спочатку вони зовсім не схожі на вайї. Згодом вони будуть розростатися. Тому будьте готові надалі зробити ще не одну пікіровку.

Коли листя досягне у висоту 7-8 см треба на кілька хвилин на день прибирати плівку з тари. Надалі потрібно робити таке провітрювання все частіше й частіше. Також потрібно участити й обприскування до 2-3 разів на тиждень.

Як бачите, вирощування сіянців зі спор - це процес, що вимагає багато часу, уваги та терпіння. Тому рекомендується ще до вирощування чітко розрахувати свої сили і можливості.

У травні можна пересаджувати папороть у відкритий ґрунт. 

ВИБІР МІСЦЯ І ПОСАДКА

Садові сорти папороті найкраще ростуть у тінистих місцях. Тому відразу примітьте найбільш темну і «дику» ділянку. Ідеально, якщо в такому місці ще знаходяться пеньки, камені та залишки дерев. Тоді підсадивши до них папороть, ви створите цікавий рутарій.

Пухкий ґрунт під садову папороть має добре поглинати вологу. Це головна вимога. Тому вибирайте добре зволожене місце. Також подбайте про дренаж (річковий пісок). Адже вода в ґрунті в жодному разі не має застоюватися і провокувати загнивання коренів.

Коли приходить час посадки, вам потрібно викопати яму і приготувати ґрунт. До викопаної землі додайте торф і пісок (2:2:1). Якщо ви саджаєте папороть, що принесли з лісу, то разом з кущем наберіть необхідну кількість лісового ґрунту. Саме в ньому рослині буде максимально комфортно.

Яму потрібно добре зволожити й акуратно занурити в неї папороть. Головна рекомендація - намагайтеся на корені утримати якнайбільше ґрунту, у якому ріс саджанець (особливо якщо ви пересаджуєте рослину з лісу). У такому випадку садова папороть добре та швидко приживеться на новому місці.

Видиме з-під ґрунту коріння добре розправте в ямі й акуратно присипте готовим ґрунтом. Намагайтеся не зачіпати вайї, тому що це може позначитися на декоративності та на кореневій системі. Злегка притисніть ґрунт до самої рослини.

ДОГЛЯД 

Найважливіша умова правильного росту папороті - це вологість ґрунту.

У перший рік необхідним є рясний регулярний полив, особливо в період весняного росту та літньої посухи. При кожному поливі рекомендується не тільки воложити корені, але й обприскувати вайї дощовою водою. Після поливу бажано замульчувати ґрунт навколо куща хвойними лапками. Це не тільки зміцнить кореневу систему, але й дозволить ґрунту довше залишатися вологим і пухким.

Один раз на кілька років садову папороть бажано проріджувати й обновляти. Зазвичай видаляються старі, поламані або вайї, що втратили декоративність. Головне - робити це дуже акуратно!

Як бачите, догляд за садовою папороттю не складний. Тим більше в процесі вирощування рослина не вимагає підживлень та інших специфічних процедур. Та й шкідникам папороті не особливо подобаються. Виростити папороть у саду не так вже і складно. Головне - бажання та наявність невеликої тінистої ділянки. 

Безсумнівно, садові папороті внесуть на вашу ділянку свіжі рішення в ландшафтні та квіткові композиції.

СОРТИ

Адиантум стоповидний. Одна з популярних і найкрасивіших папоротей, що досягає у висоту до 30 см. Жовто-зелені округлі ажурні вайї (листя) розташовуються горизонтально, утворюючи яруси. Завдяки цьому рослина зберігає декоративність протягом тривалого часу.

Листовик японський. Досить незвичайна папороть. Кожна темно-зелена вайя має свій напрямок росту. Це додає чагарнику своєрідності й хаотичності. Висота папороті близько 40 см. 

Багаторядник щетинконосний. Вічнозелений чагарник висотою до 100 см. На центральній осі кожної вайї розташовані бурі лусочки. 

Страусник звичайний. Універсальний і знайомий усім садівникам сорт садової папороті. Вдало доповнює ландшафт будь-якої ділянки. Може вирости до 150 см. Витончені ясно-зелені вайї нагадують страусове пір'я, звідси й назва.

 Коментарі: 0 шт.   Переглядів: 9577 Подобається: 0 | Не подобається: 0  

Також у розділі «Декоративні рослини »


Привіт, гість!   Вхід

Facebook Google+ Одноклассники Twitter Вконтакте Яндекс