Іриси - садова веселка

7 травня 2014

Ірис (Iris) - один з п'яти (крім півоній, флоксів, лілейників і астильби) найбільш популярних красивоквітучих багаторічних рослин для саду. При цьому багато садівників за красою і добірністю квітки готові поставити ірис на перше місце.

ПРАВИЛЬНА ПОСАДКА ІРИСІВ

Кращим часом для посадки ірисів вважається серпень або вересень, хоча їх з успіхом можна висаджувати і навесні. А сама посадка, складається як завжди з правильного вибору місця, підготовки ґрунту, посадки та обов'язкового поливу. Зупинимося на кожному етапі посадки ірисів докладніше.

Іриси - багаторічні квіти, які віддають перевагу сонячним ділянкам. Прийнятна ними і слабка півтінь, наприклад від рідко розташованих дерев, але в тіні саджати квіти ірису не рекомендується, вони будуть «жиріти», але перестануть квітувати.

Іриси не належать до водолюбних рослин, тому при посадці їм необхідний гарний дренаж. Тому якщо у вас на ділянці важкі ґрунти, їх необхідно розбавити грубозернистим піском. В іншому все просто: іриси добре ростуть на ґрунтах з нейтральною або слабокислою реакцією, при цьому сильно вдобрювати ділянку, де будуть посаджені іриси органікою не рекомендується, це може викликати гниття висаджених кореневищ. Яму також не потрібно копати глибоко - достатньо перекопати землю на багнет лопати.

Кореневище при посадці ірисів має бути на поверхні. Це найважливіший етап правильної посадки квітів ірисів, тому що з однієї сторони їхнє кореневище має перебувати біля поверхні землі, а з іншого боку повинне розташовуватися так, щоб могло втримувати посаджену рослину. Якщо кореневища ірисів при посадці занадто заглибити, це може привести до того, що іриси не будуть квітувати, а також до захворювань, а то й загибелі самої рослини. Тому, якщо вам необхідно посадити одну квітку ірису надходимо зробити наступне: на дні підготовленої ямки насипаємо горбок землі, так щоб він був урівень із поверхнею. Далі на нього встановлюємо кореневище іриса, при цьому бажано щоб на південний бік був повернений носик кореневища, а на північний бік - ростова брунька з листочками. Розправляємо корінці іриса рівномірно за конусом і засипаємо їх землею. При цьому найкраще засипати ірис так, щоб від 1/2 до 2/3 кореневища розташовувалося над поверхнею землі.

Якщо вам необхідно посадити відразу кілька квіток іриса, то робимо в підготовленому ґрунті паралельно дві канавки так, щоб між ними утворився горбок, на який потім розташовуємо кореневища так, щоб між ними було приблизно 1,5-2 стопи, що має сприяти нормальному росту та розвитку посаджених ірисів.

Для того, щоб кореневище іриса не завалилося на бік, його можна зафіксувати від падіння дужками з дроту або дерев'яними рогатинками.

Після посадки квіти ірису обов'язково рясно поливають водою, а через кілька днів, після їх підсихання, виконують повторний полив. При цьому бажано пам'ятати, що як і для більшості багаторічних рослин для саду, для ірисів кращим є «глибокий» полив з тривалими інтервалами (замість того, щоб поливати квіти ірису часто але помалу).

ДОГЛЯД ЗА ІРИСАМИ

У принципі догляд за ірисами не складний: полив і підживлення. Полив для ірису бажаний у період цвітіння. При цьому рекомендується поливати рослину у вечірні години, так, щоб вода не потрапляла на самі квітки. 

Підживлення ірисів виконують 2-3 рази за сезон (як правило: ранньою весною, під час бутонізації і через 2 тижні після цвітіння) комплексними мінеральними добривами для красивоквітучих багатолітників. 

Також, високі та крупноквіткові бородаті іриси (іриси німецькі) рекомендується перед цвітінням підв'язати для того, щоб квітконіжки не завалилися від вітру, а восени, з настанням перших заморозків, у ірисів зрізують пожухле листя.

Що стосується хвороб і шкідників, то іриси досить стійкі рослини для саду і найнебезпечнішим захворюванням квітів ірисів є гниль кореневищ і основи листя. Якщо ірис загнив, його необхідно викопати, вирізати гострим ножем усі уражені ділянки, замочити на 30-40 хвилин у дезінфікуючому розчині й залишити сохнути на 10-12 годин на відкритому місці, періодично перевертаючи.

Другою хворобою ірисів є гетероспороз, це коли на листях у другій половині літа з'являються дрібні коричневі плями і листя стає коричневим. У цьому випадку, все уражене листя обрізають і спалюють. 

РОЗМНОЖЕННЯ

Як і інші садові багатолітники, найпростіше квіти ірисів розмножуються діленням куща. При цьому, ділити бородатий ірис краще кожні 3-4 роки (іриси, що ростуть без пересадження 5-6 років, перестають квітувати, тому що кореневища, які сильно розрослися починають заважати одне одному, а ґрунт навколо них виснажується).   

Ділять іриси як правило в другій половині липня, після закінчення цвітіння, хоча можна виконувати ділення і ранно навесні. Для цього, кореневище акуратно викопують, обтрушують від землі і гострим ножем ділять на кілька частин, кожна з яких повинна мати добре розвинену розетку листя (звичайно це одна річна ланка). Після цього корені і листя отриманої рослини укорочують наполовину. Далі, зрізи присипають товченим деревним вугіллям, підсушують протягом 2-3 днів і висаджують на нове місце.

 Коментарі: 0 шт.   Переглядів: 6641 Подобається: 1 | Не подобається: 0  

Схожі статті

Також у розділі «Декоративні рослини »


Привіт, гість!   Вхід

Facebook Google+ Одноклассники Twitter Вконтакте Яндекс