Доліхос - гіацинтові боби: вирощування, догляд, застосування
Серед нечисленних кучерявих рослин зростаючих у нашому кліматичному поясі виділяється доліхос або гіацинтові боби, вирощування яких завжди приносить багато естетичного задоволення. Тим більше, що при вирощуванні гіацинтових бобів вас обов'язково порадує гарний і смачний урожай.
У висоту ліана цієї рослини досягає 3-4 метрів. Головний козир доліхоса - незвичайна декоративність. Безсумнівно, фіолетові й малинові відтінки квіток і плодів-стручків привертають увагу і мають виграшний вигляд навіть у найрозкішнішому саду. Та й густе листя може радувати як темно-зеленим, так і фіолетовим відтінком.
ВИРОЩУВАННЯ
Визначимося з умовами вирощування. Спочатку потрібна розсада доліхоса. Для швидкого пророщення кожне насіннячко потрібно трохи проколоти голкою, потім витримати в теплій воді близько доби.
Далі насіння висівають в одну ємкість із ґрунтом. У ґрунт для розсади, якщо він закислений, можна додати трохи крейди або попелу.
Важливо! При вирощуванні розсади важливим є регулярний полив. Також може знадобитися невисока опора для стебел, що витягаються.
Оптимальна температура вирощування розсади - 20-22 градуси.
ПОСАДКА
Висаджувати гіацинтові боби в ґрунт рекомендується, коли ґрунт добре прогріється. Місце для посадки повинно бути сонячним, а ґрунт під доліхос пухким і родючим. Бажано висаджувати на місце, де в минулому росли огірки, капуста або різні коренеплоди.
Робимо лунки, оптимальна відстань між якими - 20 см. Далі з максимальною обережністю переносимо розсаду в ґрунт. Не забувайте, що коренева система доліхоса є дуже тендітною і її ушкодження може звести нанівець весь ріст. Поруч із кожною рослиною установіть опору для кучерявих рослин.
ДОГЛЯД
Гіацинтові боби - досить вологолюбна рослина. Головне правило при догляді - поливати рясно і регулярно, у посушливу погоду можна щодня.
Іноді потрібно підживлювати гіацинтові боби. У перші рази бажані азотні добрива, потім - калійні. Або можна з перших тижнів використовувати будь-яке комплексне добриво для квітів або кучерявих рослин.
Важлива перевага гіацинтових бобів - стійкість до різних шкідників і захворювань. Однак якщо ви помітили на листях дрібні жовті цятки, то можливо - це недолік калію. Відразу ж зробіть відповідне підживлення.
ЦВІТІННЯ
Чарівливим цвітінням доліхос радує з липня до самих заморозків. Квітки у вигляді витончених метеликів зібрані в суцвіття, утворені в пазухах листя. В одному суцвітті може бути до 50 квіток. До речі, цікаво, що кожна квітка живе всього лише 3 дні, потім обпадає. Саме суцвіття ж повністю обпадає через 18-20 днів.
Найчастіше зустрічаються квітки доліхоса фіолетового або темно-бордового кольору. Однак бувають жовті та білі відтінки. Повірте, вони прекрасні! Тим більше що всі квітки володіють приємним, трохи солодкуватим ароматом.
Примітним є вплив суцвіть доліхоса на психіку людини. Приємний колір і аромат піднімає настрій. Щоденне милування цвітінням посилює радість життя. А гордість за вирощену найчарівнішу прикрасу ділянки будить натхнення. Не дивно, що вирощування гіацинтових бобів усе частіше привертає увагу ландшафтних дизайнерів для прикраси садових ділянок.
СОРТИ
Найбільш популярний сорт доліхоса - «Рожевий Місяць». Головні привабливості - соковитий зелений колір листя і яскраво-фіолетові суцвіття. У висоту досягає 4 метрів. Вирощування гіацинтових бобів даного сорту нагадує знаменитий бузок (за що й одержало назву «кучерявий бузок»).
Важлива перевага «Рожевого Місяця» полягає в тому, що боби дуже довго висять на стеблах, аж до першого снігу.
Найкращий сорт доліхоса для балконів і веранд - «Бузковий каскад». Головна особливість - підвищена стійкість до низьких температур. До речі, з цим сортом багато попрацювали селекціонери, і він завоював велику популярність у садівників.
«Бузковий каскад» відрізняється від інших сортів більшою гіллястістю, що додає йому більшої привабливості.
Також примітний сорт «Фіолетові гірлянди». Назва говорить сама за себе. І дана рослина завжди створює приємну атмосферу свята.
Від інших сортів «Фіолетові гірлянди» відрізняються довжиною до 6 м, більшою кількістю листя і яскраво-фіолетових квіток. Квіти можна і потрібно зрізати для прикраси інтер'єру. Тому що саме «гірлянди» можуть простояти у воді набагато довше, ніж квітки інших сортів.
ДОЛІХОС У ЛАНДШАФТНОМУ ДИЗАЙНІ
Як і всі ліани, доліхосом часто прикрашають дачні споруди, наприклад, альтанки. Або ви завжди можете вертикально озеленити стіни будинків, посадивши їх на балконі, веранді або терасі. У будь-яке місце ця чарівна рослина вносить небувалий шарм.
Як бачите, фантазії і натхненню є, де розгулятися. Тим більше гіацинтові боби можна вирощувати в різних квіткових композиціях. Причому чим вищі і кущоподібніші сусідні квіти, тим сильніший ефект. Наприклад, ідеально підійде кореопсис, гайлардія.
Окремої уваги заслуговує сполучення декількох рослин ліан, наприклад, гіацинтових бобів і клематисів. Підберіть схожі за відтінком сорти рослин і гармонійно розташуйте на опорах.
Одним словом, з доліхосом на будь-якій ділянці можна створити справжній шедевр ландшафтного мистецтва. Головне - не боятися пробувати та імпровізувати! Та й настрій у цій справі - дуже вірний помічник.
ПЛОДИ
Через кілька тижнів після посадки на доліхосі починають формуватися плоди - боби в стручках яскраво-фіолетового кольору.
Усередині стручка, як правило, 5-6 пухленьких округлих бобів кремового або трохи темнішого кольору. Коли стручки починають жовтіти і підсихати, можна збирати врожай насіння для посадки наступного року.
Найкраще боби висушити на сонці та зберігати в скляній тарі в сухому і темному місці. Строк придатності - до 5 років.
У липні-серпні можна збирати плоди доліхоса для вживання в їжу. За смаком вони нагадують стручкову квасолю. Тому, якщо ви любите бобові, доліхос виявиться дуже доречним. Тим більше що гіацинтові боби дуже корисні.
КОРИСНІ ВЛАСТИВОСТІ
Плоди доліхоса містять білки, жири, вітаміни, багато макро- і мікроелементів, а також різноманітні кислоти. Завдяки такому складу боби досить корисні для здоров'я. Вони:
• швидко заповнюють в організмі недолік вітамінів і речовин;
• виконують загальзміцнювальну та тонізуючу дію;
• благотворно діють при різних захворюваннях печінки і цукровому діабеті;
• знижують рівень холестерину.
Гіацинтові боби люблять вживати вегетаріанці. Тому що вхідний до складу рослинний білок з багатьох якостей схожий на тваринний. До того ж боби сприяють швидкому насиченню.
ЗАСТОСУВАННЯ В КУЛІНАРІЇ
Гіацинтові боби можна готувати як самостійну страву або гарнір. Також боби - відмінний інгредієнт різних страв, наприклад супів, салатів, яєчень, рагу. Дуже непогано вони сполучаються з морепродуктами і бараниною.
Перед вживанням сухі гіацинтові боби, як і звичайні, потрібно варити приблизно 1,5 години, для скорочення часу варіння їх варто заздалегідь замочити в холодній воді.
Протягом усього плодоносіння додавайте дозрілі свіжі гіацинтові боби в овочеві страви - салати, супи і гарніри. Тонкий аромат і солодкуватий смак зроблять їх більш апетитними і додадуть нотку вишуканості.
Крім самих бобів у їжу можна використовувати також стручки. Влітку їх можна просто їсти прямо з грядки і додавати в салати. На зиму свіжі стручки можна заморозити.
Коментарі: 0 шт. | Переглядів: 12334 |
|
Також у розділі «Декоративні рослини » |
© Газета Домовик 2012-2023