7 порад, як включити мозок

16 січня 2022

Прагнете більше пам’ятати, швидше концентруватися, схоплювати інформацію на льоту? Тримати мозок у тонусі допоможуть кілька нескладних прийомів.

1. ПЕРЕМОЖІТЬ СТРЕС

Несильний тимчасовий стрес може навіть збільшити здатність концентруватися, але важкий і особливо хронічний приводить до збільшення рівня гормону стресу кортизолу, який украй шкідливий для нейронів. Якщо ви почуваєте, що напруга наростає, відволічіться. Можна просто подивитися у вікно, а можна використовувати перерву для медитації. Це допоможе заспокоїтися й зосередитися. 

Сядьте зручніше й закрийте очі. Сфокусуйтеся на подиху або якому-небудь приємному слові, що заспокоює вас. Якщо увага буде вислизати, не нервуйте - просто знову зосередьтеся на подиху або на потрібному слові.

А ще: Самим стресонебезпечним уважається час із 13.00 до 14.00, особливо у вівторок. Ураховуйте це й не плануйте важливих заходів на цей період.

2. ВИСИПАЙТЕСЯ

Сон неймовірно важливий для мозку. Поки ми спимо, він записує «на жорсткий диск» спогади, створює зв’язки між новою інформацією й уже засвоєною. Досвіди американських учених показали, що в пацюків, яким не давали спати 72 години, сформувалося значно менше нових клітин мозку, чим в тих, хто висипався. Причина в тому, що при недосипі в організмі виробляється багато все того ж кортизола.

А ще: 7–8 годин – оптимальна усереднена норма сну. Шляхом численних експериментів було доведено, що студенти добре запам’ятовують інформацію, отриману вдень раніше, якщо спали як мінімум 6 годин, і ще краще, якщо спали повних 8 годин. Втім, завжди бувають виключення, тому важливо з’ясувати, яка ваша індивідуальна норма сну.

3. РОБІТЬ НАВПАКИ

Прекрасний фітнес для мозку – робити прості й звичні речі незвичним способом. Чистіть зуби лівою рукою; надягайте годинник не на ту руку, що зазвичай; спробуйте з’їсти суп, взявши ложку в ліву руку... Дуже корисно регулярно писати лівою (або, якщо ви шульга, правою) рукою. Подібні дії допомагають активізувати зв’язки між нейронами. 

Дослідження показали: регулярні вправи протягом двох років помітно зменшують ризик зниження пам’яті.

А ще: Гарна вправа для мозку – спів. Але не під караоке, а завчивши напам’ять слова будь-якої пісні. Це прекрасний спосіб стимулювати мозок і змусити його на повну силу. Плюс до цього музика робить нас щасливими й розслаблює.

4. РОЗБУДІТЬ ПОЧУТТЯ

Одна з головних «батарейок» для мозку – нові враження. Наприклад, відпочинок на природі: різноманітність заходів, кольорів, звуків, світла й тіні самим сприятливим образом діє на наш психофізичний стан, активізуючи різні області мозку. Коли ми день у день живемо «на автопілоті», мозок фактично впадає в режим економії енергії. Зруйнуйте рутину! Навіть якщо зараз немає можливості вирватися за місто – влаштуйте вечірнє чаювання на балконі, запишіться на урок інтуїтивного малювання.

А ще: Заняття фітнесом, секс, нарешті – усе, що дає яскраві враження й насичує кров киснем, допоможе активізувати роботу мозку. Але не перестарайтеся: надмірні фізичні навантаження для мозку не корисні.

5. ЇЖТЕ РИБУ, ПИЙТЕ КАВУ

Для повноцінної роботи мозку потрібно його правильно годувати. Частіше їжте горіхи, у них багато незамінних амінокислот і корисних жирів. Багато останніх і в морській жирній рибі – її слід включати в меню не рідше 2 разів на тиждень. А вчені із Принстонського університету з’ясували, що якщо щодня з’їдати по 5 порцій темних фруктів, ягід і овочів, у яких багато антиоксидантів, то ризик слабоумства в старості зменшується на 44%. Багато антиоксидантів і в темному шоколаді.

А ще: Кава – один із кращих напоїв для мозку: кофеїн блокує аденозин, речовину, що пов’язана з нестачею сну. Саме тому кава рятує нас при нічних авралах. Також дослідження показали, що в людей середнього віку, що випивають 3-5 чашок кави на день, на 65% знижується ризик виникнення хвороби Альцгеймера.

6. БІЛЬШЕ СПІЛКУЙТЕСЯ

Спілкування – одна з головних умов здорової активності мозку. Чим частіше ми спілкуємося із друзями й членами родини, тим більше шанс знаходити спільні нові ідеї, вирішувати проблеми, угадувати події: колективна творчість  допомагає зберегти гострий і ясний розум. А от самітність, погані відносини в родині, замкнутість збільшує ризик вікового погіршення пам’яті й когнітивних здатностей на 60%.

А ще: Прислів’я «Одна голова добре, а дві – краще» – чиста правда. У компанії друзів і однодумців будь-який мозковий штурм іде веселіше й ефективніше. Під час спілкування з людьми, які нам подобаються, обробка нової інформації відбувається легше й швидше.

7. ВЧІТЬСЯ

Клітки мозку гинуть щодня. І чим старше ми стаємо, тим швидше це відбувається. В 20 років ми втрачаємо 10000 клітин на день, в 40 – уже 50000! Але якщо раніше вважалося, що нейрони не відновлюються, то сьогодні вчені певні у зворотному. Сканування мозку показує: чим більше людина виконує інтелектуальної роботи, тим міцніші нервові зв’язки й більш активні структури мозку. Мозок потрібно тренувати, як ми тренуємо тіло. Освоюйте нові знання й уміння: учіть мови, записуйтеся на курси, зрештою, вирішуйте кросворди.

А ще: Відразу змінити життя складно. Почніть із того, щоб заміняти погане на гарне. Замість того щоб включити телевізор, візьміть книгу або складіть пазл. Забороніть собі користуватися калькулятором і рахуйте думкою. Грайте разом з дітьми в розвиваючі ігри.

 Коментарі: 0 шт.   Переглядів: 2429 Подобається: 0 | Не подобається: 0  

Схожі статті

Також у розділі «Традиційна медицина»


Привіт, гість!   Вхід

Facebook Google+ Одноклассники Twitter Вконтакте Яндекс