Бронхіт: як його подолати і забути про кашель
Восени багато людей застуджуються, хворіють на ГРЗ та грип. І коли лікування розпочато із запізненням та не доведено до кінця, застуда часто переростає у бронхіт. Починається сухий, докучливий кашель, який за кілька днів переходить у вологий і з часом сходить нанівець. Але так буде лише за умови, якщо хворий вчасно звернеться до лікаря і виконуватиме всі його вказівки. Які вони, правильні дії, по запобіганню бронхіту? Про це ми розпитали фахівця – отоларинголога Галину Федотівну КРУТЕНЬ.
І справді, багато хто намагаються якомога швидше вийти на роботу. Лікування застуди чи грипу вони до кінця не доводять і в результаті отримують хронічний бронхіт. А з цією хворобою впоратися набагато важче. Надзвичайно важливо уважно ставитися до призначень лікаря і приймати необхідні ліки.
Слід пам’ятати, що приймати препарати, не призначені фахівцем, не тільки марно, але й небезпечно. Деякі люди вважають таблетки «шкідливою хімією» і воліють лікуватися різними трав’яними відварами.
- Отож, що таке бронхіт, з наукової точки зору?
- Бронхіт - запальне захворювання бронхів, що викликається бактеріальною або вірусною інфекцією. Залежно від клінічних симптомів бронхіт буває гострий і хронічний. Фахівці виділяють ще одну форму захворювання - обструктивний бронхіт. Він вимагає особливо ретельної діагностики та кваліфікованого лікування. В іншому випадку ускладнень - таких як бронхіальна астма, пневмонія, емфізема легенів - не уникнути. До захворювання найбільш схильні діти і люди похилого віку.
- Тож які саме види бронхіту існують та які причини захворювання?
- Як уже зауважували, захворювання має гостру і хронічну форми. Гострий бронхіт - гостре запалення бронхіального дерева, що характеризується кашлем з відділенням мокротиння та збільшенням обсягу секреції.
Хронічний бронхіт - дифузне ураження бронхів із прогресуючим розвитком запального процесу і порушенням функції бронхів. Хронічна форма супроводжується гіперсекрецією мокротиння.
Обструктивний бронхіт - форма захворювання, при якій уражається слизова органу. Характерними симптомами є набряк і закупорка бронхів. Температура при бронхіті цього виду - в межах 37-38С.
Спричиняють до цих негараздів віруси і бактерії, наявність вогнищ інфекції в дихальних шляхах (тонзиліт, гайморит, синусит), роздратування бронхів алергенами і токсичними газами, вдихання парів хімічних речовин. До факторів, що провокують бронхіт належать куріння, спадкова схильність, переохолодження організму та імунодефіцитні стани.
Характерними симптоми гострого бронхіту є кашель, озноб, підвищена температура, а також слабкість і пітливість. Кашель при бронхіті спочатку сухий і різкий. У наступні дні починається відходження мокроти, що приносить хворому значне полегшення.
Кашель при гострому бронхіті, як правило, тримається до двох тижнів. Якщо ж він не минає і через три тижні, частіше за все це свідчить про перехід бронхіту у хронічну форму. Причиною частих бронхітів може служити неправильне і несвоєчасне лікування гострої форми захворювання.
Про хронічну форму доречно говорити, коли кашель у хворого спостерігається більше трьох місяців. З цієї причини головним симптомом тут є постійний кашель з відходженням великої кількості слизу, як правило, в ранкові години. Кашель при хронічній формі захворювання глибокий і глухий. Температура при цьому піднімається рідко. Загострення захворювання зазвичай пов’язані з переохолодженням або ГРВІ.
Обструктивний бронхіт характерний задишкою, пов’язаною із деформацією бронхів. На початкових стадіях обструкція оборотна, чого не скажеш про запущені стадії бронхіту. Задишка, як правило, посилюється при фізичному навантаженні. До ускладнень бронхіту призводить необоротна деформація і звуження стінок бронхів.
- Як проводиться діагностика бронхіту?
- Діагноз лікар ставить, грунтуючись на даних анамнезу і симптоматиці захворювання. До додаткових методів діагностики належать лабораторні дослідження (загальний і біохімічний аналіз крові, посів мокротиння, серологічний аналіз) і рентген. При обструктивному бронхіті призначається спірографія. Ефективність лікування бронхіту у дітей і дорослих безпосередньо залежить від правильної постановки діагнозу.
- Тож як лікувати хронічний бронхіт?
- Хворому призначається постільний режим і рясне пиття, відхаркувальні засоби. При підвищеній температурі доречні жарознижуючі. Антибіотики при бронхіті призначаються при підозрі на бактеріальну інфекцію.
Лікування хронічного бронхіту направлено на ліквідацію запального процесу і поліпшення прохідності бронхів. З цією метою призначаються сульфаніламіди й антибіотики (в кожному конкретному випадку рішення приймає лікар). Хороший ефект дають інгаляції при бронхіті. Курс лікування - два рази на день протягом трьох тижнів.
Лікарська терапія обструктивної форми захворювання спрямована на розширення бронхів. Основний упор іде на фармпрепарати, доповнити які можна відварами трав і спеціальними дренажними вправами. Масаж при бронхіті також доречний. Він сприяє відходженню мокротиння і справляє розслабляючу дію на бронхи.
- Але як уникнути частих бронхітів?
- Профілактика будь-якого захворювання завжди краща за будь-яке лікування. Профілактичні заходи передбачають: своєчасне лікування ГРЗ і грипу; дотримання здорового способу життя і відмова від куріння; зміцнення імунітету (вітамінотерапія, загартовування тощо). А ще варто уникати місць скупчення людей під час епідемії грипу, треба носити маски при роботі зі шкідливими речовинами.
Також при появі перших ознак захворювання важливо звернутися до лікаря. Якісна діагностика і правильно поставлений діагноз - запорука ефективного лікування.
Коментарі: 0 шт. | Переглядів: 2080 |
|
© Газета Домовик 2012-2023