Цей бридкий докучливий кір
До цієї дитячої, здавалося б, хвороби у мене цілком доросле серйозне відношення. І це не випадково, адже перехворіти кором в 33 роки, як трапилося зі мною, не занадто виявляється приємно. До того ж кір підкосив мене у відрядженні - у славному місті Полтава. Хворобу здолали протягом тижня місцеві фахівці-інфекціоністи при моєму щирому бажанні видужати в найкоротший термін - адже редакційне завдання потрібно виконувати за будь-яку ціну... Тоді все склалося, як хотілося, але, на жаль, і сьогодні дізнаємося з повідомлень ЗМІ про спалахи кору - то на Івано-Франківщині, де занедужали одночасно 53 дитини, то на Вінниччині, де занедужали більше 30 маленьких наших співгромадян. Отже, кір не переможений на українських просторах остаточно і безповоротно, тому саме час нагадати, що таке кір і як з ним боротися. За допомогою в цій справі ми звернулися до фахівця - лікаря-інфекціоніста Галини Валентинівни ДОЦЕНКО.
- Кір - небезпечне вірусне захворювання, яке є однією з найпоширеніших причин дитячої смертності у світі. Переважно кором хворіють саме діти, які не мають щеплень. Однак дорослі й підлітки, яких вакцинували в дитинстві, також можуть занедужати.
- Як передається кір?
- Насамперед відзначимо, що кором хворіють тільки люди, відповідно, і зараження відбувається тільки від людини до людини. Вірус кору передається повітряно-краплинним шляхом при тісному контакті з хворим з моменту появи у нього перших симптомів хвороби до 5 дня від початку висипання. В інфікованого кір також проявляється не відразу: від моменту зараження до захворювання проходить від 7 до 21 дня. Це - прихований період хвороби. Помічу, що кір не передається через побутові предмети й третіх осіб, що контактували з інфікованими.
Важливо відзначити, що кір нестійкий до впливу зовнішнього середовища, тому, вірус гине при кип'ятінні або дезінфекції. При кімнатній температурі в приміщенні збудник залишається активним протягом двох днів. Зате оптимальною для вірусу є температура нижче 15 градусів: тоді вірус зберігається довго.
Оскільки вірус кору дуже легкий, він здатний потрапляти на інші поверхи через вікна й вентиляцію та навіть у сусідні будинки з потоками повітря. Людина може заразитися кором у випадку, коли перебуває в приміщенні з вірусом або контактує із хворим.
- Які симптоми кору?
- Як правило, кором хворіють один раз, а повторні випадки зустрічаються дуже рідко. При цьому заразитися вірусом може будь-яка людина, що не має імунітету.
Симптоми кору проявляються в кілька етапів. Спочатку інфікована людина стає млявою, у неї виникають проблеми зі сном і знижується апетит. Пізніше з'являються нежить і кашель, а також підвищується температура. Ці ознаки легко поплутати із застудою, тому будьте обачні.
Уже через кілька днів температура падає, а ось кашель і нежить навпаки підсилюються. При цьому у хворого збільшуються лімфовузли, виникає запалення слизової оболонки очей, можуть бути гнійні виділення. Рожеві крапкові висипання з'являються на 2-3 день. Їх можна помітити на слизовій оболонці ясен, щік і губ ще до появи висипань на тілі.
На 4-5 день після перших симптомів кору температура хворого знову піднімається до 39-40 градусів і він покривається червоними цятками. Спочатку сип з'являється на шкірі голови, на обличчі й за вухами, а пізніше поширюється на тіло, руки й ноги. Сип кору - це дрібні рожево-червоні цятки й пухирці, які поступово перетворюються на великі плями.
На додаток, у хворого підсилюється нежить, набрякають віка й обличчя. Людей з кором також мучить головний біль, через який вони іноді навіть непритомніють. До симптомів може додатися ще й понос. Якщо кір проходить без ускладнень, то вже на 4 день хворому кращає. У людини нормалізується температура, проходять кашель і нежить, а сип зникає у зворотному з появою порядку. Червоні цятки можуть зовсім зникнути або перетворитися на пігментацію.
- Які ускладнення може викликати кір?
- Насправді - не все так просто. Цей вірус небезпечний тим, що ускладнення після хвороби можуть бути ще небезпечніше самої недуги. Кір послабляє імунітет і знижує здатність організму боротися з іншими хворобами, тому організм стає чутливим до будь-якої бактеріальної інфекції. Ускладнення можуть викликати захворювання дихальних шляхів: пневмонію, бронхіт, у дітей часто виникає запалення середнього вуха.
Кір впливає і на нервову систему, і в деяких випадках він може привести до енцефаліту (запалення головного мозку).
- Як проводити лікування кору?
- Якщо кір протікає без ускладнень - його лікують у домашніх умовах під спостереженням лікаря. Але якщо хвороба протікає важко і дає ускладнення, лікування кору проводять у лікарні. Дорослих переважно госпіталізують.
Ліків від кору немає - хворим призначають комплексну терапію, яка спрямована на боротьбу із симптомами кору та підвищення імунітету. Сип також не лікують. Спочатку тіло має покритися цятками повністю, і згодом сип зникне.
Хворим кором дають: підвищену дозу вітамінів А і С; препарати для зниження температури; таблетки або сиропи від кашлю; антигістамінні препарати; краплі від нежитю; мазі та краплі від запалення очей, а іноді – і антибіотики.
Важливо, щоб у приміщенні, де перебуває хворий, щодня робили вологе прибирання й часто провітрювали його. Краще уникати зайвого світла в кімнаті, адже під час кору у людини сильно сльозяться очі. Варто частіше міняти постіль і одяг хворим. Харчування має бути легким і багатим вітамінами.
- Чи існує ефективна профілактика кору?
- Найбільш діючим способом профілактики кору є вакцинація, яка й забезпечує захист від хвороби. Щеплення роблять дитині в 12 місяців і в 6 років. Додамо, що в Україні використовують комбіновану вакцину для профілактики відразу трьох хвороб - кору, епідемічного паротиту та краснухи. Не щепленим від цього вірусу дорослим потрібно пройти вакцинацію від кору до 35 років.
Після щеплення у дітей виробляється імунітет до хвороби вже на другому році життя через місяць після вакцинації. Стійкість до кору зберігається протягом 25 років і тільки в рідкісних випадках може зникнути згодом.
Вакцинація від кору вкрай необхідна і майбутнім матерям, адже якщо вагітна жінка занедужає кором, може відбутися викидень або трапляться передчасні пологи.
Коментарі: 0 шт. | Переглядів: 3351 |
|
© Газета Домовик 2012-2023