Ефективне лікування простатиту

3 жовтня 2018

З кожним роком усе більше чоловіків зіштовхуються з розповсюдженим захворюванням – простатитом. Ще недавно вважалося, що ця проблема виникає тільки у людей похилого віку, але за останні десятиліття кількість зовсім молодих чоловіків, у яких спостерігаються ознаки запальної поразки передміхурової залози, суттєво зросла. Давайте спробуємо розібратися, що це за хвороба, які її симптоми, способи діагностики, методи ефективного лікування. У цьому нам погодився допомогти фахівець – лікар-уролог Михайло Васильович Падалка.

- Простатит - захворювання простати або передміхурової залози - досить розповсюджена хвороба чоловічої сечостатевої системи. Причини її можуть бути як інфекційного характеру, так і викликані іншими факторами. Наприклад, ослаблення імунітету, переохолодження, сидячий спосіб життя, нерегулярне або надмірно насичене сексуальне життя, нервові перевантаження, різні інфекції.

Передміхурова залоза - один з органів репродуктивної системи чоловіка - має розмір приблизно з волоський горіх і перебуває на початку сечівника. Її функцією є вироблення секрету, який відповідає за життєздатність сперматозоїдів.

Як правило, виділяють чотири види простатиту: гострий, хронічний абактеріальний, хронічний бактеріальний і безсимптомний хронічний.

- Які найбільш характерні симптоми захворювання?

- Гострий простатит - найбільш рідкісне запалення передміхурової залози, що важко протікає та виникає через інфекцію. Він має яскраво виражені симптоми: висока температура, лихоманка, гострі болі в районі таза, кров у сечі, хвороблива еякуляція та інші. При виявленні захворювання потрібна термінова медична допомога, часто - госпіталізація.

Інші форми мають хронічний характер і менш виражені симптоми, але більш поширені та складніше діагностуються. Ознаками хронічного простатиту є: біль у нижній частині живота й спини, дизурія, сексуальні розлади, гнійні або прозорі виділення з уретри. При безсимптомному протіканні хвороби ніяких помітних її проявів може й не бути, діагностика можлива лише за результатами аналізів.

- А яка категорія чоловіків перебуває в зоні ризику занедужати простатитом?

- Простатит у чоловіків зустрічається, як правило, після 25 років, причому найбільш піддані ризику представники «сильної половини», що досягли 30-35 років. З кожним прожитим десятиліттям ризик занедужати зростає. Після сорока п'яти, за статистикою, захворюванню піддається майже 50% осіб чоловічої статі, тому в цьому віці рекомендується регулярно проходити обстеження, щоб виявити простатит на ранній стадії.

- До речі, а як проводиться діагностика?

- При звертанні в медзаклад перше, що необхідно зробити - пройти огляд уролога, який зможе або точно діагностувати захворювання, або призначить додаткові дослідження. Точно виявити наявність запалення передміхурової залози дозволяють наступні методи діагностики:

- Фізикальне обстеження, що включає в себе пальпацію залози лікарем для визначення її розмірів і стану. 

- Трансректальне ультразвукове обстеження простати - простіше кажучи, УЗД, виконуване спеціальним датчиком через пряму кишку. 

- Дослідження секрету простати, мазка з уретри на лейкоцити та наявність хвороботворних бактерій у мікрофлорі. 

- Дослідження еякулята. 

- Загальний аналіз сечі - у першу чергу, на лейкоцити, білок та наявні бактерії. 

- Цитологічне та бактеріологічне дослідження сечі. Виявлення рівня ПСА - спеціального білка, вироблюваного клітинами простати. 

- Уродинамічне обстеження проводиться в складних випадках, для більш точної постановки діагнозу.

- Які методи лікування простатиту?

- Сучасні методи лікування простатиту дуже різноманітні й залежать як від ступеня та виду захворювання, наявності ускладнень, його давнини, так і від особливостей організму пацієнта.

Процедури проводяться амбулаторно й у стаціонарі - спосіб залежить від конкретної ситуації, від самопочуття хворого. Звертатися слід до фахівця-уролога й бажане в клініку, де ви зможете спочатку пройти необхідні аналізи та діагностику, а потім, за результатами, вам призначать відповідний курс. Слід пам'ятати, що хворобу можна перемогти тільки при комплексному підході до лікування, не можна зневажати жодною порадою лікаря.

- До чого зводиться лікарська терапія?

- Медикаментозне лікування простатиту містить у собі: прийом антибіотиків, нестероїдних препаратів знеболюючої дії та альфа-блокаторів. Антибіотики використовуються, в основному, як спосіб лікування бактеріального простатиту. Найчастіше лікарі призначають Цифран, Таваник, Амоксицилін та інші препарати, що мають діючі речовини, такі як ципрофлоксацин, пеніцилін. Альфа-адреноблокатори призначаються в хронічних випадках захворювання в якості знеболюючого та засобу, що зменшує набряки простати, нестероїдні засоби застосовуються при гострих формах запалення. До перших можна віднести препарати Финастерид, Альфузозин та інші, до других - Ібупрофен, Аспірин, Парацетамол - переважно у свічах: для лікування простатиту вони набагато ефективніше таблеток. Важливо пам'ятати, що ліки мають призначатися тільки урологом, «самопризначення» і самолікування можуть не тільки не полегшити стан, але й погіршити перебіг хвороби.

- Коли виникає необхідність хірургічного втручання?

- Останнім часом популярність радикальних методів не така висока. Застосовується часом трансуретральна резекція передміхурової залози. Вона полягає у видаленні частини тканини передміхурової залози або всієї простати повністю з метою ослаблення тиску на сечівник. Результатом операції є рятування від симптомів запалення - ніктурії та хворобливих відчуттів. Проводиться так званим «закритим» способом - за допомогою резектоскопа, що знижує ризик ускладнень. Також має місце бути простатектомія. Мова йде про «відкрите» втручання - тобто про метод видалення залози за допомогою звичайних хірургічних інструментів. 

- А чи можна обмежитися безопераційними методами лікування?

- В останні роки велику популярність здобувають малоінвазивні методи лікування простатиту у чоловіків, як найбільш діючі і, при цьому, не занадто хворобливі.

Термальні методи, найпоширенішим з яких є трансуретальна мікрохвильова термотерапія. Зменшення простати досягається впливом високих температур.

Ультразвук - один з найдійовіших способів терапії. Полягає у впливі ультразвукових хвиль безпосередньо на передміхурову залозу. Плюси даної методики не тільки в позитивних результатах лікування, але в зручності та відсутності болючих відчуттів для пацієнта.

Кріодеструкція має на увазі видалення запаленої тканини за допомогою рідкого азоту.

Лазерні методики показані для лікування хронічного простатиту. При їхньому застосуванні відбувається коагуляція й випаровування води із тканин простати. Також вплив лазером підсилює захисні функції організму і сприяє відновленню тканин.

Масаж призначається разом з іншими методами лікування і може значно підсилювати їхню дію. При пальцевій стимуляції відбувається посилення кровопостачання простати, а також виведення з неї секрету, що важливо для досягнення позитивного результату лікування.

Як відомо, чоловіки часто халатно ставляться до свого здоров'я й особливо уникають відвідування клінік при такій педантичній проблемі, як урологічні захворювання. Однак краще звернутися до лікаря і позбутися хвороби на ранніх стадіях, чим потім боротися з її наслідками.

 Коментарі: 0 шт.   Переглядів: 2921 Подобається: 0 | Не подобається: 0  

Схожі статті

Також у розділі «Коментар фахівця»


Привіт, гість!   Вхід

Facebook Google+ Одноклассники Twitter Вконтакте Яндекс