Що робити при отруєнні?

20 червня 2018

Отруєння будь-якою речовиною - це сильний струс для організму. Деякі випадки отруєння закінчуються досить трагічно. Прояви - це, як правило, понос, нудота, біль у животі та блювота. Ці симптоми відомі всім. Що робити? Наскільки ваш випадок являє серйозну загрозу життя та здоров'ю? На ці та інші питання ми попросили відповісти лікаря-гігієніста - кандидата медичних наук, доцента Нелю Омелянівну Крупко.

- Усіх турбує, як оцінити небезпеку отруєння в кожному конкретному випадку...

- Наскільки велика небезпека отруєння в основному залежить від типу хвороботворних організмів, від кількості вжитої їжі, від вашого віку та від стану вашого здоров'я.

Основні причини зараження харчових продуктів звичайно криються в їхньому неякісному виготовленні, зберіганні і транспортуванні. Основні бактерії, що викликають отруєння, - це сальмонели, стафілококи, кишкова паличка та паличка ботулізму.

Лікарі рекомендують - постільний режим, голодування, спокій і велику кількість рідини. Звичайно хвороба може тривати від 2 до 5 днів, після чого наступає самовиліковування, але не варто ризикувати. Тому при перших симптомах отруєння необхідно, насамперед, викликати швидку допомогу.

- Але ж карета швидкої допомоги не відразу прибуде на підмогу, і, відповідно, потрібно кожному знати, що робити при отруєнні?

- Потрібно, насамперед, покласти потерпілого на ліжко, навіть якщо він говорить, що почуває себе добре. Якщо отруйні речовини потрапили на слизові поверхні організму, необхідно промити їх водою.

При влученні токсинів у шлунок потрібно обов'язково викликати блювоту. Це виведе отруту зі шлунка. Для того щоб вивести всю отруту, необхідні повторні промивання. Між кожним викликом блювоти хворий має випити 3-4 склянки води.

Якщо відбулося отруєння ліками, то промийте шлунок слабким розчином марганцівки. Щоб повністю очистити шлунок, слід випити до 3 літрів такого розчину. Також допоможе проносне. У нього лікарі радять додати активоване вугілля. Суміш слід запити великою кількістю води. Також фахівці радять прийняти препарати, що підтримують серцеву діяльність. Розчин питної соди використовують для промивання шлунка при отруєнні метиловим спиртом. Якщо відбулося отруєння їдкими речовинами, то не слід викликати блювоту, інакше можна одержати ушкодження слизової оболонки стравоходу при зворотному русі їдких речовин через нього.

- А якщо потерпілий при харчовому отруєнні знепритомнів?

- У цьому випадку потрібно покласти його на живіт або на бік. Людина може задихнутися, тому необхідно спрямовувати її голову вниз, підтримуючи при цьому руками.

Якщо людина отруїлася припікальними рідинами, то необхідно приготувати таку суміш. Змішайте 6 яєчних жовтків з 0,5 літра води. Потерпілому потрібно випити цю суміш.

Після того, як промивання шлунка закінчене, слід подрібнити таблетки активованого вугілля й дати випити їх потерпілому. Для того щоб зменшити вплив отрути на мозок, необхідно покласти на чоло хворого щось холодне. Це може бути лід або змочений холодний рушник.

- Як діяти після проведення зазначених маніпуляцій?

- Обов'язково слід виміряти температуру тіла потерпілого. Як правило, при отруєнні паралітичними речовинами температура тіла падає. У цьому випадку необхідно вкутати потерпілого в щось тепле. Якщо ж температура тіла висока, потрібно покласти лід на пахові області, туди, де проходять головні кровоносні судини. Запропонуйте хворому холодної води. Її необхідно пити періодично.

Якщо лікарі так і не прийшли вам на допомогу, то при отруєнні потрібно зробити наступне. Після того як хворий прийме активоване вугілля, необхідно дати йому глауберової солі. Вона позбавляє кишечник можливості усмоктування рідин. Розведіть одну столову ложку солі в половині склянки теплої води.

Якщо отрута потрапила в організм через дихальну систему, необхідно вивести потерпілого на свіже повітря.

Якщо отрута потрапила на шкіру, то слід негайно змити її струменем води або видалити за допомогою шматка тканини. Рану слід обмити холодною водою зі слаболужним розчином.

Якщо отрута потрапила в очі, то в першу чергу необхідно рясно промити їх водою, 2-відсотковим розчином питної соди або борної кислоти.

- Як бачимо, з багатьма симптомами отруєння можна впоратися самотужки. А коли ж звертання до лікаря є обов'язковим?

- Це визначити дуже просто. Якщо отруєння не проходить протягом тижня, якщо температура потерпілого тримається на позначці від 37,5 градуси і вище. 

У потерпілого протягом двох днів спостерігаються сильний понос і блювота, а також, коли домашні засоби лікування не допомагають.

А ще до лікаря звертатися обов'язково, якщо потерпілий - це дитина або літня людина. І головне, у жодному разі не пускайте ситуацію з отруєнням на самоплив. Ніколи не відомо чим все може закінчитися.

- Які профілактичні поради можна дати нашим землякам, враховуючи спекотливий період, щоб уникнути отруєння?

- Улітку дуже багато свіжих овочів і фруктів можна купити прямо на вулиці. Але далеко не кожний ретельно їх промиває. Крім того, це період пікніків, однак уживати їжу на природі теж може бути ризиковано.

Зауважу, що салати з грибами, яйцями, м'ясом або рибою - у групі ризику, тому краще їх виключити з меню для пікніка.

Також улітку краще взагалі відмовитися від кондитерських виробів з білковим кремом, якщо умови їх зберігання в магазині у вас викликають підозру. Якщо ж ви не можете відмовитися від перерахованих вище продуктів, то краще готуйте їх вдома.

Усі фрукти, овочі, зелень і ягоди купуйте тільки у перевірених постачальників, і вирощені у себе на грядці - ретельно мийте. Консервовані продукти теж можуть стати причиною отруєння, тому краще виключити їх з раціону до настання осені.

І пам'ятайте, що, звернувшись до лікаря, ви одержите незамінну в даній ситуації кваліфіковану допомогу. І ніколи не зневажайте порадами лікаря.

 Коментарі: 0 шт.   Переглядів: 2533 Подобається: 1 | Не подобається: 0  

Схожі статті

Також у розділі «Коментар фахівця»


Привіт, гість!   Вхід

Facebook Google+ Одноклассники Twitter Вконтакте Яндекс