Камені в нирках: причини й лікування

2 травня 2018

Якщо вас турбують болі в поперековій частині спини, не варто відкладати похід до лікаря, адже це може привести до негативних наслідків. Цілком імовірно, що причина проблем полягає в каменях у нирках. Як стверджують фахівці, сьогодні існують методи, за допомогою яких проводять лікування цієї хвороби. Що ж це за методи? До кого саме з медиків треба звертатися? Чи можливо захистити себе від утворення каменів в нирках? На всі ці питання нам погодився відповісти фахівець - кандидат медичних наук, доцент Олександр Боржиєвський.

- Отже, чому утворюються камені в нирках?

- Урологи відзначають, що на це питання немає однозначної відповіді. Адже на утворення каменів у нирках впливає безліч факторів. Причина утворення каменів у нирках - це порушення обміну речовин, особливо, водно-сольового балансу і хімічного складу крові. При утворенні каменів у нирках у сечі з'являється надлишок солей, що приводять до утворення й росту кристалів. Існує маса факторів, що приводять до порушення обміну речовин і появи сечокам'яної хвороби.

- Що ж це за фактори?

- Підвищений вміст мінеральних солей у воді, яку ми п'ємо. У тих областях, де вода жорстка, відсоток людей з каменями в нирках вище. Очевидно, що жителям таких регіонів слід застосовувати всі способи й засоби для очищення і зм'якшення води.

Зловживання гострим, смаженим, солоним, кислим. Ці продукти збільшують кислотність сечі, що сприяє утворенню каменів. Це ж стосується і зловживання мінеральною водою та звичайною сіллю. «Ми є те, що ми їмо». А якщо ми обожнюємо смажену картоплю, то нерозумно запитувати, чому з'являються камені в нирках.

Недостатнє вживання рідини також сприяє утворенню каменів у нирках. Чим людина менше споживає рідини, тим більш концентрованою стає сеча. Солі в сечі при цьому кристалізуються, випадають у вигляді піску. Підвищення обсягу споживаної рідини розбавить кров і сечу й буде вимивати шкідливі речовини, не дозволяючи утворюватися кристалам. Збільшувати споживання рідин необхідно до тієї межі, яка не буде мати негативного впливу на серце. Від 2 до 3 літрів на добу буде достатньо при відсутності протипоказань. А ще помітну роль відіграють кліматичні умови. У спекотливому кліматі посилюється потовиділення, швидко відбувається зневоднювання організму. Одержуємо концентрацію солей, що й приводить до каменеутворення.

Шкодить і гіподинамія. Застій крові погіршує живлення органів і тканин. У нерухливому стані кістково-м'язова система перестає нормально функціонувати, через що відбувається вимивання з кісток кальцію. А це викликає підвищення кальцію в крові і, отже, у сечі, що підвищує ризик каменеутворення в нирках. Камені в нирках люблять спокійних, малорухомих людей. Так перестаньте ж бути такими!

- Як розпізнати камені в нирках?

- Камені в нирках - досить розповсюджене явище, однак людина може не догадуватися про сечокам'яну хворобу аж до приступів ниркової кольки. Перший симптом сечокам'яної хвороби - біль із боку спини або збоку під ребрами. Її інтенсивність може змінюватися згодом, а характер болі може бути різним - від тупої до гострої. Під час пересування каменю по сечоводу локалізація болю постійно змінюється: неприємні відчуття переходять від попереку на низ живота, стегна. Крім цього, у хворого з'являються часті позиви до сечовипускання, а сеча мутнішає. У цей момент дуже важливо правильно діагностувати захворювання і не переплутати його з іншими хворобами, а саме з апендицитом, холециститом, панкреатитом, кишковою непрохідністю або виразкою шлунка. Також може підвищитися температура, виступити холодний піт і з'явитися здуття живота.

- Очевидно в такому випадку слід звернутися до лікаря для підтвердження діагнозу?

- Звичайно, адже самолікування може мати негативні наслідки для вашого організму. Щоб виявити у пацієнта сечокам'яну хворобу, необхідно, щоб він пройшов базове обстеження, у яке входять - огляд у лікаря, збір анамнезу, здача загальноклінічного аналізу крові й сечі, УЗД органів сечовидільної системи, а також урографія. Якщо при обстеженні в лікаря залишаються питання, він може призначити додаткові процедури для уточнення діагнозу. Комп'ютерна томографія, наприклад, дозволяє не тільки побачити камінь, але й визначити його щільність і обсяг.

Камені в нирках бувають різних видів. Вони відрізняються не тільки за формою й розміром, а також за розташуванням і хімічним складом. Камені можуть бути: змішаного хімічного складу, магнієві, кислотні, цистинові, кальцій-оксалатні і кальцій-фосфатні. Залежно від виду каменю і його розташування лікар підбирає найбільш ефективну методику лікування сечокам'яної хвороби.

- Які ж сучасні методи лікування захворювань нирок можна рекомендувати?

- ESWL або екстракорпоральна ударно-хвильова літотрипсія, яку ще називають дистанційною літотрипсією (ДЛТ). Це найменш інвазивній (травматичний, що проникає усередину) метод лікування нирковокам'яної хвороби, що полягає в роздробленні каменів за допомогою створеної за межами людського організму ударної хвилі. Розпад каменю в нирці відбувається внаслідок виникнення в ньому напруг, викликаних екстракорпоральною ударною хвилею. Ця процедура не вимагає госпіталізації й у більшості випадків проводиться амбулаторно. Під час літотрипсії пацієнта укладають на спеціальний стіл таким чином, щоб конкремент опинився прямо на шляху екстракорпоральної ударної хвилі. Найважливішим етапом лікування є точне виявлення місцезнаходження каменю, і з цією метою використовується ультразвукове й рентгенографічне дослідження.

PCNL - Percutaneous Nephrolithotripsy - черезшкірна нефролітотрипсія - це метод, при якому  видалення каменів із нирки проводиться з використанням нефроскопа, який уводиться в нирку через невеликий розріз у шкірі. У процесі операції уролог штучно створює нирково-шкірний канал між ниркою і шкірою, через який нефроскоп уводиться в нирку.

Уся процедура проводиться під візуальним контролем хірурга-уролога. Він бачить внутрішню частину нирки і спостерігає за ходом видалення каменю на екрані монітора. Дрібні фрагменти розкришеного каменю видаляються спеціальними ендоскопічними щипцями. Після видалення каменів у нирково-шкірному каналі залишають нефростомічний дренаж, який усувається після очищення сечі.

- Чи застосовують зараз дідівський операційний метод лікування каменів у нирках?

- Так, нирки лікують дотепер і операційним способом. Класичні операції при нефролітіазі містять у собі видалення каменю або каменів із нирки шляхом розрізу брунькової балії або розрізу ниркової паренхіми. Класичні операції при лікуванні сечокам'яної хвороби виконуються із загальною анестезією. Втім, до таких втручань урологи прагнуть вдаватися як можна рідше, лише у випадку неможливості надання малоінвазивної допомоги хворому.

 Коментарі: 0 шт.   Переглядів: 2249 Подобається: 0 | Не подобається: 0  

Також у розділі «Коментар фахівця»


Привіт, гість!   Вхід

Facebook Google+ Одноклассники Twitter Вконтакте Яндекс