Хронічна кропивниця: причини й методи лікування
Як свідчить медична наука, у клінічній практиці кропивниця зустрічається порівняно часто. Протягом усього з життя цим захворюванням зіштовхується 20 відсотків людей у популяції. Що ж таке хронічна кропивниця? Які її прояви? Що робити, щоб уникнути проблем при зустрічі з нею? Про це ми розпитали фахівця - лікаря-алерголога, кандидата медичних наук, доцента Христину Олександрівну ЛІЩУК-ЯКИМОВИЧ.
- Кропивниця - це поліетіологічне захворювання (дерматоз), основним клінічним проявом якого є скороминущі еритематозні висипання, що піднімаються над поверхнею шкіри. Це третій за поширеністю алергійний прояв після бронхіальної астми та алергії на лікарські препарати. Прояви, симптоми кропивниці - це висипання, які нагадують опіки кропиви і супроводжуються настільки сильною сверблячкою, що часом це приводить до нервових розладів у пацієнтів.
- Що ж таке хронічна кропивниця?
- Кропивниця - це шкірне захворювання, яке пов'язане з відповіддю нашого організму на алергійний подразник.
Хронічна кропивниця спостерігається в тому випадку, якщо захворювання буде розвиватися в довгостроковому періоді. Хронічна кропивниця характеризується постійним або висипом, що періодично з'являється, якого не так просто позбутися. В основному прийнято вважати кропивницю в хронічному стані, коли всі ознаки не проходять протягом шести тижнів і більше.
Захворювання частіше зустрічається у жінок, чим у чоловіків. У деяких людей симптоми хронічної кропивниці не проходять протягом декількох місяців або навіть років.
- Які характерні симптоми хронічної кропивниці?
- Висипання може вразити будь-яку область шкіри. Однак крім висипу, кропивниця може проявлятися міхурами, усередині яких накопичується вода з організму.
- Чи можуть появи висипу та сверблячки стати причиною стресу?
- Звичайно. Адже дискомфорт і постійна сверблячка давить на психічний стан людини. Страждалець замикається в собі. Більше того, стрес у багатьох випадках спричиняє купу супутніх хвороб травного тракту та навіть статевої системи.
- Чим ще може загрожувати хронічна кропивниця?
- Стан, у якому тривалий час перебуває людина, маючи хронічну кропивницю, може викликати ангіонабряк або набряк Квінке, який виникає час від часу в деяких людей з постійною (хронічною) кропивницею. У цьому стані рідина також проникає в більш глибокі тканини під шкірою, що приводить до їхнього набрякання.
Ангіоневротичний набряк може трапитися в будь-якій частині тіла, але найчастіше він вражає віка, губи та статеві органи.
Іноді набрякає язик і горло, що може викликати труднощі дихання та навіть летальний результат. Симптоми ангіонабряка, як правило, спостерігаються у хворого довше, чим звичайний висип.
- Що викликає хронічну кропивницю?
- Збудник кропивниці, як вважається, викликає вивільнення хімічних речовин (наприклад, гістамину) з клітин у шкірі. Хімічні речовини провокують витік рідини із дрібних кровоносних судин під поверхню шкіри. Хімікати також викликають розширення кровоносних судин, що приводить до утворення міхурів. Причини таких процесів не відомі в багатьох випадках. Можливі причини хронічної кропивниці в деяких випадках містять у собі різного роду алергійні реакції.
У багатьох випадках причиною може бути аутоімунна реакція організму. Аутоімунна реакція означає, що наша власна імунна система приводить до ушкодження деяких власних клітин нашого організму. Наш організм виробляє білки, називані антитілами для боротьби з інфекціями. Наприклад, коли ми застудилися або просто болить горло, ці антитіла допомагають усунути бактерії, що викликають інфекцію.
Алергія на продукти харчування, ліки або паразитів (наприклад, глистів у кишечнику) є рідкісною причиною хронічної кропивниці. Фахівці - дерматологи в таких випадках рекомендують пройти обстеження на підтвердження кропивниці.
В інших випадках хронічна кропивниця виникає завдяки таким фізичним подразникам як - тепло, холод, менструальний період, надмірні емоційні стани, фізичні вправи, вплив прямих сонячних променів.
Фізична кропивниця часто викликає напади раптових симптомів гострої кропивниці, але іноді від таких подразників гостра кропивниця може викликати хронічні симптоми.
- Які існують методи лікування хронічної кропивниці?
- Лікування даного захворювання потрібно проводити для того, щоб контролювати симптоми й уникати збудників алергійних реакцій.
Якщо у вас хронічна кропивниця й набряк Квінке, вас можуть направити до дерматолога (фахівця зі шкірних захворювань). Це потрібно тому, що набряк Квінке потенційно більш серйозне захворювання й може викликати проблеми з диханням.
Різні методи лікування хронічної кропивниці були випробувані фахівцями й на сьогоднішній момент можуть бути рекомендовані строгі дієти, які дають можливість уникнути можливих харчових алергійних реакцій. Допомагають і антигістамінні препарати, що блокують вивільнення й дію гістаміну, стероїдні таблетки, які, у свою чергу, знижують запалення та полегшують симптоми. Креми й мазі з ментолом полегшують сверблячку. Кортикостероїдні таблетки знімають симптоми, але мають побічні ефекти.
Антигістамінні препарати допомагають зменшити ангіоневротичний набряк. Зрідка, потрібні ін'єкції адреналіну, у тому випадку, коли набрякає горло.
Лікування хронічної рецидивуючої кропивниці, яка складно виліковна, може тривати протягом багатьох років.
- Багато молодих мам стурбовані питанням, як лікувати хронічну кропивницю у дітей?
- Насправді всі перераховані вище препарати можна застосовувати і для дитини, тільки в менших дозах.
Плюс до всього цього можна додати лікування травами, наприклад, компресами з ромашки, що не нанесе шкоди дитині та зніме симптоми. Давайте маляті сечогінні препарати, які прискорять виведення рідини, що, безсумнівно, зніме набряки.
Дотримання дієти є невід'ємною частиною лікування не тільки для дитини, але й для дорослого. Приберіть з раціону всілякі алергійні продукти: молюсків, полуницю, помідори, рибу, шоколад і цитрусові.
Навіть якщо у вас немає алергії на ці продукти, щоб уникнути можливих проявів гострих симптомів, від них краще відмовитися.
Коментарі: 0 шт. | Переглядів: 8352 |
|
© Газета Домовик 2012-2023