Доброякісна гіперплазія простати не привід для переживань
Ми всі намагаємося робити все можливе, щоб наше тіло почувало себе добре. Проте, з віком воно змінюється, і ми не можемо вплинути на цей процес. Для більшості чоловіків однією з таких змін стає збільшена простата. Це природня частина старіння, але в якийсь момент вона може привести до розвитку стану за назвою доброякісна гіперплазія передміхурової залози (ДГПЗ). Що ж це таке - доброякісна гіперплазія передміхурової залози? Які причини її та симптоми? Про це ми розпитали фахівця – кандидата медичних наук, члена Європейської асоціації урологів Костянтина Анатолійовича Владиченко.
- Що таке доброякісна гіперплазія передміхурової залози?
- Простата оточує частину уретри, через яку виходить сеча й сперма. Через гіперплазію простата стає більше і може здавити уретру. Наслідком здавлювання уретри буде слабкий потік сечі під час сечовипускання. Важливо пам’ятати й розуміти, що доброякісна гіперплазія передміхурової залози – це не рак. Більше того, вона не підвищує ризик розвитку рака. Це звичайний стан, з яким зустрічається якщо не більшість, то дуже багато літніх чоловіків, і він виліковний.
- Які причини та симптоми цієї патології?
- Медицина не знає, що є причиною ДГПЗ. Відповідно до найбільш популярної теорії, причиною збільшення простати можуть бути зміни в гормональному фоні, пов’язані з природнім процесом старіння. На початку статевого дозрівання ваша простата подвоюється в розмірах. Пізніше, десь років у 25, вона знову починає рости. У більшості чоловіків вона буде рости до кінця їх життя, що й приведе до розвитку доброякісної гіперплазії. Чим більше стає простата, тим сильніше вона здавлює уретру. Це викликає певні симптоми, які ви можете спостерігати під час сечовипускання: підтікання сечі, хоча ви тільки-но були в туалеті; вам непросто почати мочитися - для цього потрібно більше часу і зусиль; потік сечі слабкіший, чим звичайно. Якщо ваша уретра затиснута, сечовому міхуру потрібно додавати більше зусиль, щоб вивести сечу.
Згодом м’язи сечового міхура стають слабкішими, що утрудняє його спорожнювання. Це може привести до: постійного бажання помочитися; частого сечовипускання (від 10 разів на день); нетримання сечі; необхідності мочитися вночі (більше одного разу).
Велика простата не означає, що ви обов’язково зіткнетеся з усіма перерахованими вище симптомами ДГПЗ.
- Як проводиться діагностика доброякісної гіперплазії передміхурової залози?
- Лікар має обговорити з вами ваше особисте життя й сімейну історію хвороб. Швидше за все, вас попросять відповісти на цілу низку питань, пов’язаних з вашим повсякденним життям. Для діагностики ДГПЗ дуже важливий ретельний фізичний огляд.
Діагностика ДГПЗ включає також проведення ряду аналізів і тестів, які повинні виключити інші можливі причини проблем із сечовипусканням: аналіз крові для виявлення проблем із нирками; аналіз сечі для виявлення інфекцій або інших проблем, які могли б викликати вищеописані симптоми; аналіз крові на ПСА (простат-специфічний антиген).
Підвищені рівні ПСА можуть указувати на ріст передміхурової залози. Цей же аналіз використовується для оцінки ризику розвитку рака простати. Ультразвук, який дозволить оцінити стан простати й уретри; біопсію, щоб виключити рак; тест на силу потоку сечі.
- Яке лікування доброякісної гіперплазії передміхурової залози можуть запропонувати сьогодні фахівці?
- Вибір лікування ДГПЗ залежить від вашого віку, стану здоров’я, розміру простати та симптомів. Якщо збільшена простата вас не турбує, а рівні ПСА в нормі, лікар може порадити вам відкласти лікування і просто поспостерігати за станом простати. Щоб поліпшити своє самопочуття і знизити ризик розвитку ускладнень, ви можете: робити спеціальні вправи для зміцнення м’язів тазового дна; зменшити кількість споживаної рідини, особливо перед сном; пити менше напоїв, що містять кофеїн. Якщо ви все-таки потребуєте лікування ДГПЗ, то лікар може запропонувати вам кілька варіантів.
- Про які саме варіанти йде мова?
- Існує велика кількість методів лікування доброякісної гіперплазії передміхурової залози. Вони різноманітні й високоефективні. Ці способи можна розділити на три групи: медикаментозне лікування, оперативні методи лікування й неоперативні методи.
При перших симптомах аденоми простати застосовується медикаментозне лікування.
Лікування спрямоване на поліпшення кровообігу в органах малого таза, гальмування росту гіперплазованої тканини передміхурової залози, зменшення супутнього запалення тканини передміхурової залози і навколишніх тканин (сечового міхура), усунення запорів, зменшення або ліквідацію застою сечі, полегшення сечовипускання й усунення вторинного інфікування сечовивідних шляхів.
У важких випадках, як правило, вдаються до хірургічного втручання, воно полягає у висіченні гіперплазованої тканини - аденомектомії, або в тотальній резекції передміхурової залози - простатектомії.
Сучасний «золотий стандарт» лікування доброякісної гіперплазії передміхурової залози – це гольмієва лазерна енуклеація передміхурової залози.
Дана методика має таку ж ефективність, як відкрита аденомектомія. При цьому число ускладнень (кровотеча, нетримання сечі та ін.) є суттєво меншим, чим у інших методів лікування.
Коментарі: 1 шт. | Переглядів: 2355 |
|
© Газета Домовик 2012-2023