Нейропатія: що робити?
Чи доводилося вам чути про нейропатію, яка істотно знижує якість життя хворих нею? Можливо й ні, а ось відчувати оніміння та слабість рук і ніг, незрозумілий біль у кінцівках, на жаль, звичайна справа для багатьох літніх людей. Що приводить до таких проблем? Як упоратися з цією недугою? Про це ми порадилися з фахівцем - кандидатом медичних наук, доцентом Наталею Леонідівною Боженко.
- Нейропатія - це стан, при якому ушкоджуються периферичні нерви, що й приводить до болів, оніміння та слабості рук і ніг. Якщо людина страждає від незрозумілого болю цих нервів, то це, можливо, нейропатія.
Нейропатія - це захворювання при якому відбуваються функціональні порушення або зміни патологічного характеру в нервах. Коли порушення відбуваються в одному нерві, захворювання діагностується як мононейропатія. Якщо патології спостерігаються в декількох нервах одночасно, це називається множинною нейропатією. При дифузійній і двосторонній поразці захворювання називається полінейропатією.
- Що викликає нейропатію?
- Причини розвитку нейропатії залежать від форми захворювання. По-перше, це може бути підвищений рівень цукру в крові при цукровому діабеті, який ушкоджує дрібні судини, по яких відбувається живлення нервових волокон.
По-друге, існує така форма хвороби, як посттравматична нейропатія. Вона може розвинутися в результаті травми, при якій було порушене живлення нервових волокон і відбулося їхнє стиснення. І, по-третє, інтоксикація організму, при якій розвивається токсична форма нейропатії.
При нейропатії може потрапити під поразку абсолютно будь-який нерв периферичної системи. А прояви захворювання будуть залежати від місця розташування ураженого нерва і його функціонального призначення в організмі.
- Які симптоми хвороби є найбільш характерними?
- Симптомами периферичної нейропатії при цукровому діабеті є - оніміння, відчуття поколювання в області нервової поразки, загальна м'язова слабість, порушення чутливості пальців, причому як на руках, так і на ногах. Нерідко буває порушене травлення, сечовипускання й функція статевих органів.
При токсичній нейропатії порушується чутливість у стопах і долонях, на шкірі виникає почуття печіння, проявляється шкірна гіперемія кінцівок, набряклість тканин кінцівок.
При посттравматичній невропатії відбувається розвиток м'язової атрофії, порушується м'язова скорочувальна здатність, відбувається зниження до повної втрати рефлексів.
- А як проводиться діагностика захворювання?
- Діагностування будь-якого виду і будь-якої форми нейропатії проводиться лікарем - неврологом. Насамперед, збирається докладний анамнез, аналізуються його дані, і на їхній підставі ставиться передбачуваний діагноз.
Для точного встановлення діагнозу проводиться диференціація його від інших видів нейропатії, лікар призначає проведення додаткових діагностичних методів: комп'ютерну томографію, магнітно-резонансну томографію, електронейроміографію.
За допомогою цих методів дослідження визначається локалізація поразки нервової системи людини, і функціональні поразки нервів.
- Чи можлива ефективна профілактика цього захворювання?
- Профілактика нейропатії має на меті нормалізацію порушених обмінних процесів усередині організму. До профілактики належать: своєчасне виявлення й лікування будь-яких системних або інфекційних захворювань. Важливо в процесі лікування ортопедичних захворювань проводити стимуляцію м'язів.
У якості вторинної профілактики для запобігання рецидивів нейропатії пацієнтам призначається періодичне санаторно-курортне лікування, де застосовуються такі методи профілактичного лікування як: психотерапія, магнітотерапія, голкорефлексотерапія, лікувальна фізкультура, світлолікування, лазерне лікування, аромафітотерапія.
У якості профілактики рецидивів пацієнту призначається дієта, у раціон якої мають входити продукти, багаті вітамінами В, С, Е.
- А як проводиться лікування нейропатії?
- Лікування нейропатії комплексне і складається, насамперед, з терапії основного захворювання (цукрового діабету), відмови від уживання алкоголю (якщо це токсична нейропатія при алкоголізмі), виведення з організму залишків токсичних речовин, які спричинили поразки нерва, і лікування травми при травматичній нейропатії.
Вплив на уражений нерв і тканини, які його оточують, здійснюється за допомогою лікувальної фізкультури, масажів, акупунктури, методів фізіотерапії, а також з використанням препаратів, що відновлюють структуру й функції нерва. Зокрема, це вітаміни групи В, особливо вітамін В1 (бенфотиамін) і вітамін В6 (піридоксин). Бенфотиамін допомагає швидко відновлювати уражені нервові корінці. Важливу роль у відбудовних процесах відіграє піридоксин - вітамін В6. Він необхідний для нормального функціонування нервової системи, а його дефіцит може викликати симптоми, схожі на ознаки нейропатії - оніміння кінцівок, відчуття «мурашок» на шкірі, поколювання або втрату чутливості в різних ділянках тіла. Хронічним дефіцитом вітаміну В6 страждають 70% чоловіків і 90% жінок.
Призначення при нейропатії препарату Мільгама таблетки, що містить бенфотиамін (100 мг) і піридоксин (100 мг), дозволяє ефективно купірувати болючий синдром, завдяки чому вдається зменшити дози нестероїдних протизапальних препаратів.
При нейропатії дуже важливо правильно харчуватися й стежити, щоб у раціоні були всі необхідні вітаміни, мікро- і макроелементи. При цукровому діабеті слід приймати цукрознижувальні препарати, щоб зменшити ризик розвитку нейропатії. А ще потрібні системність і послідовність у лікуванні, здоровий спосіб життя, оптимізм.
Коментарі: 0 шт. | Переглядів: 3066 |
|
© Газета Домовик 2012-2023