Ротавірусна інфекція: звідки береться і що робити?
Як стверджує статистика, яка знає все, пік захворювань ротавірусною інфекцією доводиться саме на зимовий час, особливо на період із січня по березень. Це пов'язане з тим, вважають фахівці, що на відміну від інших гострих кишкових інфекцій ротавірус прекрасно почуває себе при низьких температурах. І підхопити його не складає великих проблем. Що ж треба зробити, якщо ротавірус уже атакував вас або ваших близьких? Про це нам розповідає кандидат медичних наук, доцент Мар'яна Миронівна Кондро.
- На самому початку хвороба може виявитися незначним нежитем і болями в горлі. Тому хворий і лікар нерідко приймають ротавірус за гостре респіраторне захворювання, а якщо до цього додається висока температура - за грип. Але це - тільки початок. Справжній розвиток вірусу відбувається в шлунково-кишковому тракті, і це викликає діарею. Інкубаційний період з моменту зараження - 1-4 дні.
Починається захворювання достатньо гостро - з підйому температури - до 39-40 градусів, яка тримається протягом 1-2 днів. У перші ж години у хворого починається блювота. Можлива протягом 3-х днів і нудота. До цих симптомів додається головний біль, млявість, іноді лихоманка. У той же день або наступного дня з'являється діарея - частий водянистий стілець - до 20 разів на добу. При цьому болів у животі практично не буває.
- Які шляхи поширення і передачі вірусу?
- Основний механізм передачі ротавірусів - фекально-оральний: через забруднені руки, поверхні та речі. Можлива також передача аерогенним шляхом при тісному контакті з інфікованим. Фекалії зараженої людини можуть містити більше 10 трильйонів вірусних часток на грам, при цьому менше 100 часток потрібно для передачі інфекції іншій людині. У дітей у віці від 1 року і старше може з'явитися через відвідування ясел, дитячих садків і шкіл. Можна віднести цю інфекцію і до «хвороб брудних рук».
Віріони ротавірусів добре зберігаються в навколишньому середовищі й виявляються в пробах води з усть річок у концентрації 1-5 часток на галон (~1 частка на літр). Також ротавіруси добре переносять низькі температури. Санітарні заходи, що вважаються достатніми для знищення бактеріальних і паразитарних агентів, проти ротавіруса статистично виявляються неефективними, оскільки рівні захворюваності в країнах з високим і низьким рівнями охорони здоров'я залишаються схожими.
- У чому полягає специфічна діагностика захворювання?
- Специфічна діагностика інфекції, викликаної ротавірусом, проводиться шляхом виявлення вірусу в калі дитини імуноферментним аналізом. На ринку існує кілька наборів експрес-тестів, що дозволяють визначити всі серотипи ротавіруса. Інші методи, такі як ПЛР (полімеразна ланцюгова реакція) і електронна мікроскопія крові хворого, застосовуються тільки в дослідницьких лабораторіях. Вони дозволяють виявити та ідентифікувати всі види й серотипи ротавірусів, що вражають людину.
- Як довго триває захворювання?
- Діарея триває - 5-6 днів. Іноді вона супроводжується легким нежитем, але він незначний і швидко проходить. Ротавірусна інфекція закінчується найчастіше сама по собі. Госпіталізація потрібна тільки у важких випадках, коли відбувається сильне зневоднювання організму. Тому потрібно стежити за тим, щоб цього не трапилося - багато й часто пити. А для відновлення водно-сольового балансу приймати регідрон, що містить необхідні для організму натрій, калій і цитрати. Для цього 1 порошок потрібно розчинити в літрі води й пити маленькими дозами протягом 1-3 днів, поки діарея не припиниться.
Лікарі в цей період радять додержуватися суворої дієти. Їсти потрібно часто і дрібними порціями, їжа в основному має бути варена - каші, вегетаріанські супи, овочеве пюре, печені яблука із цукром, підсушений хліб. З раціону варто виключити всі молочні продукти, а в гострий період хвороби не варто вживати соки, м'ясні продукти та бульйони.
- Зрозуміло, якщо ви в рідному місті, то проблему можна вирішити просто: набрати номер і викликати лікаря додому. А якщо у відрядженні або турпоїздці?..
- Не варто лякатися. Якщо звернутися в найближчу поліклініку до лікаря, з ротавірусом впоратися не складно. Фахівець повинен лише підтвердити діагноз і виписати таблетки. А після того як закінчиться гострий період, протягом 10 днів слід приймати ферментні препарати - наприклад, мезим-форте або фестал. Вони стабілізують мікрофлору й роботу шлунково-кишкового тракту.
Загалом, ротавірусна інфекція хоча б один раз у житті, але «дістає» кожного. На щастя, як правило, проходить вона безслідно.
- Як проявляється вірус?
- Я вже відзначала, що хоча лікування, як правило, проходить досить успішно, але за деяким даними, серед дорослих кожний п'ятий є безсимптомним носієм ротавіруса, а отже несе реальну загрозу для оточуючих.
- Ще якихось років двадцять назад про ротавірусну інфекцію ніхто навіть не чув. Звідки вона узялася?
- Раніше у хворих часто діагностували «епідемічний гастроентерит», про причини виникнення якого судити не бралися. Відкриття ротавіруса пов'язане з іменем австралійської дослідниці Рональди Бішоп, якій вдалося в 1973 році виявити вірусні частки в епітеліальних клітинах дванадцятипалої кишки у людей, які страждали діареєю. В 1979 році експертами Всесвітньої організації охорони здоров'я був затверджений термін «ротавірус», який одержав свою назву через подібність будови вірусу з колесом (rota - «колесо», по-латинськи). Пізніше було відкрито 5 видів цього вірусу - від А до Е. Сьогодні більшість захворювань викликається вірусами групи А.
- А чи можна запобігти хворобі?
- Ротавірус швидко гине при кип'ятінні і, власне, на цьому засновані заходи профілактики - усю питну воду необхідно кип'ятити. Друга порада ще простіша - потрібно регулярно мити руки. При виникненні в родині ротавірусної інфекції слід ізолювати хворого, забезпечити його особистим посудом і рушником. Не далекий той день, коли, мабуть, з'явиться можливість профілактики цього захворювання шляхом імунізації. У теперішній час проходить випробування оральної тетра-вакцини проти ротавіруса, яка містить у собі ослаблені штами вірусів 1-4 типу.
Коментарі: 0 шт. | Переглядів: 3752 |
|
© Газета Домовик 2012-2023