Як правильно харчуватися взимку?
Морози кидають виклик нашому організму - він стає слабкішим і більш схильним до хвороб. Головне, чим можна допомогти - добре одягатися й правильно харчуватися. І якщо з гардеробом усе зрозуміло, то збалансована зимова дієта - річ непроста. Узимку на прилавках усе менше й менше натуральних і свіжих продуктів. Тому існує реальний ризик порушити нормальний обмін речовин і набрати зайву вагу. Тому варто розібратися із принципами харчування в зимову пору року. Допомогти в цьому нам погодився фахівець - кандидат медичних наук, доцент Валерій Іванович Слободкін.
- Які саме страви і продукти мають складати основу зимової дієти?
- Здорове харчування взимку - не таке дороге, як може показатися. У пошуках вітамінів не обов'язково ганятися за екзотичними фруктами. Буряк, морква, редька, квашена капуста - джерело корисних елементів. Якщо ви не страждаєте захворюваннями шлунка, їжте овочі і фрукти сирими або вичавлюйте з них соки, радять фахівці. Тим же, у кого є проблеми зі шлунком, краще підійдуть тушковані овочі. У холодну пору року не можна зневажати гарячими стравами. Хоча б раз на день потрібно їсти суп.
Також узимку як ніколи потрібні жири. У зимовому раціоні має бути 55 відсотків тваринних і 45 відсотків рослинних жирів.
Варто пам'ятати, що енергія м'язів прямо залежить від наявності в раціоні червоного м'яса. На відміну від курячого білого, воно має високу енергетику. Краще готувати не заморожене, а парне або лише злегка охолоджене м'ясо: воно смачніше, містить більше протеїнів, вітамінів і мікроелементів. Щоб не набрати зайвих калорій, їжте м'ясо вареним або запеченим і з великою кількістю зелені.
Дуже корисно час від часу вживати м'ясні субпродукти - печінку, нирки. Вони містять речовину холін, яка поліпшує реакцію й роботу нервових клітин.
Однак у смаженому виді м'ясо краще не вживати. Такі страви сприяють процесам застою і бродіння в кишечнику, отруюють організм. Однак, багато хто з нас любить смажене м'ясо. Чому? Учені встановили, що при вживанні смаженої їжі організм активно виділяє ендорфіни - гормони радості. Це допоможе в холодний сезон додати позитивних емоцій. Але здоров'ю це не сприяє!
- А варто вживати готову м'ясну продукцію?
- Про ковбасу, сосиски, різноманітні копченості бажано забути зовсім. Це так звана «мертва» їжа. Хоча, звичайно, дуже зручно з'їсти на сніданок бутерброд з ковбасою, на обід відварити сардельки, на вечерю - знову бутерброди. Ще гірше супи в пакетиках - це суцільна хімія.
Вирішити проблему швидкого харчування на роботі можна, захопивши з будинку судок з бульйоном з вареного м'яса. Забороніть собі також чіпси й магазинні сухарики. Якщо так харчуватися, то здоровими не будете ніколи.
- А що порадите на третє, так сказати: солодкості та компот?
- Стосовно десерту й напоїв, то, звичайно ж, зовсім без солодкого обійтися важко, але можна вибрати те, що корисніше. Наприклад, шоколадку замінити бананом або сухофруктами.
Відвари, настої та морси з мінімальним вмістом цукру - кращі напої для зими. Зневоднювання організму збільшує ваші шанси застудитися. Тому пийте більше простої води й напоїв без кофеїну.
У цілому людина, яка займається розумовою працею, має одержувати взимку 2400-2600 кілокалорій на добу. При меншій кількості організм стає легкою здобиччю вірусів і інфекцій.
- До речі, чи може правильне харчування допомогти захиститися від інфекцій?
- Щоб надійно захиститися від інфекцій слід уживати часник. Уживання одного зубка часнику на день уже дає необхідний профілактичний і антисептичний ефекти. Якщо ви боїтеся запаху часнику, спробуйте проковтувати часник не розжовуючи, цілком.
У зимовий час добре комбінувати яловичину із часником і сирими овочами. Адже яловичина - гарне джерело білка, заліза, цинку й селену, які також допомагають справлятися із хворобами. Узимку збільшується навантаження й на щитовидну залозу, тому потрібно подбати про достатню кількість йоду в раціоні. Цим елементом багаті - морська риба, морська капуста, ікра та інші морепродукти. Є йод і в овочах і фруктах, наприклад, хурмі, чорній смородині, картоплі, часнику й цибулі.
А якщо ви мерзнете, незважаючи на щільний обід і теплий одяг, це може свідчити про проблеми із залізом. Воно міститься в бобових, морській капусті, м'ясі, яловичій печінці, грибах, яблуках, яєчному жовтку, гречці, сухофруктах.
- А як слід харчуватися в холодну пору року тим, хто віддає перевагу заняттям фізкультурою і спортом?
- При заняттях спортом узимку особливо важливо підтримувати свій імунітет - адже організм зазнає додаткові навантаження. А тут ще й зима... Вітаміни в будь-якому виді - перша потреба спортсмена. Лідер тут як завжди - вітамін С. Його натуральні джерела - шипшина, обліпиха, чорна смородина, цитрусові, ківі та броколі. Інші важливі компоненти для сильної імунної системи - цинк, залізо й вітаміни B6 і B12, яких дуже багато в м'ясних продуктах.
ГОЛОВНИЙ ЗИМОВИЙ ПРОДУКТ
На цю роль претендує печінка тріски. І причин тому багато. По-перше, вона багата корисними омега-3 жирними кислотами. Вони захищають судини від атеросклерозу, і взимку, коли харчування більш жирне та калорійне, це дуже важливо.
По-друге, печінка тріски є чемпіоном зі вмісту вітаміну D. Він важливий для здоров'я взагалі, а взимку особливо. У цей час його синтез у шкірі практично припиняється, тому що зимове сонце дуже слабке. Тому його потрібно обов'язково одержувати із продуктами. І печінка тріски підходить для цього ідеально.
Заведіть звичку тримати вдома 1-2 баночки із цими консервами. Не скупіться, купуйте кращі - із цільних шматків печінки, зроблені в морі (це вказують на етикетці). І 1-2 рази на тиждень з'їдайте приблизно по 1 чайній ложці. Більше не треба, тому що в ній дуже багато вітаміну D. Не варто забувати і про інші продукти з вітаміном D. До них належать: яєчний жовток, молочні продукти і яловича печінка.
Коментарі: 0 шт. | Переглядів: 2562 |
|
© Газета Домовик 2012-2023