Відпустка без неприємних симптомів
За даними ВООЗ, щорічно у світі реєструється близько 1,7 мільярда випадків діареї. А під час відпустки діарею переносить кожний третій відпускник, причому деякі щасливчики - по кілька разів за поїздку.
ЩО ГОВОРЯТЬ ЛІКАРІ
Фахівці розрізняють діарею інфекційну (бактеріальну) і неінфекційну (її ще називають діареєю мандрівників).
Причина інфекційної діареї - хвороботворні мікроби, бактерії, віруси, які потрапляють в організм із їжею або рідиною. Єдиний і найбільш надійний спосіб убезпечити себе - це мити руки і стежити за чистотою вживаних продуктів.
Найбільшу небезпеку являють салати, овочі і фрукти з ушкодженою шкіркою, холодні закуски, нежарені й недоварені страви, сира або погано прожарена риба, морепродукти, не пастеризоване молоко, морозиво.
Під забороною - напої з льодом. Для готування кубиків льоду несумлінні працівники деяких установ часто використовують некип'ячену воду. Кишкові мікроби не втрачають своєї ворожості ні при негативних температурах, ні при сусідстві з міцними алкогольними напоями - горілкою, віскі, текілою тощо). Напої з льодом можна замовляти тільки в закладах з бездоганною репутацією і ні в якому разі - у барах на пляжі та на ринках.
Особливу обережність потрібно дотримувати в країнах високого ризику - Азії, Африки, Південної й Центральної Америки. У них, за оцінкою ВООЗ, без дотримання правил гігієни шанс заробити діарею доходить до 75%. Там для профілактики отруєння навіть лікарі перед їжею (або у випадках, коли з'їдене щось підозріле) радять уживати міцні спиртні напою в медичних дозуваннях (30-50 г).
Китай, Південна Африка, Ізраїль, Південна Європа належать до країн середнього ризику (імовірність діареї - 8-20%). Найвищі гігієнічні стандарти - у Скандинавії, у Північній і Західній Європі, Японії, Північній Америці (менше 5%).
Але навіть поїздка по безпечних країнах не вбереже від «діареї мандрівника» - так називають реакцію шлунка на незнайому їжу. На новому місці в людини змінюється кишкова мікрофлора, до того ж на відпочинку (а виходить, у теплих широтах) у раціоні збільшується кількість овочів і фруктів - тобто клітковини, яка підсилює моторику шлунка й кишечнику. Також неінфекційна діарея може розвитися на тлі алергійної реакції, під впливом сильних емоційних переживань, на тлі прийому лікарських препаратів, через перегрів на сонці.
ЛІКУВАТИ АБО ЧЕКАТИ?
Перші симптоми будь-якої діареї з'являються через 4-8 годин після вживання неякісної їжі. Основні симптоми - блювота, рідкий стілець, біль у животі, іноді - підвищення температури.
Викликати лікаря чи ні? Це звичайно вирішує сам пацієнт залежно від самопочуття. Молоді люди з діареєю середньої ваги (у випадку, якщо вона протікає без високої температури), як правило, справляються самостійно.
Викликати лікаря необхідно до дітей - у них моментально розвивається зневоднювання, від якого у світі щорічно гине близько 760 тисяч дітей. Також не варто залишати без лікарської допомоги людей похилого віку й пацієнтів із захворюваннями серцево-судинної системи, для яких зневоднювання чревате ризиком зупинки серця.
Якщо лікар наполягає на госпіталізації - не відмовляйтеся.
Всупереч поширеній думці, в інфекційних відділеннях давно не тримають 21 день. Швидше за все, ви вийдете звідти наступної доби - у доброму здоров'ї та з повною відсутністю неприємних симптомів.
Якщо ви вирішили лікуватися самостійно, потрібно:
1. Більше пити - часто, але потроху (великий обсяг рідини буде провокувати блювоту), найкраще - воду, міцний чай (у ньому містяться природні сорбенти, які полегшують перебіг діареї) і препарати-регідранти для відновлення електролітного балансу (у крайньому випадку підійде слабкий сольовий розчин - 1 ч. л. на літр води).
2. Дотримувати дієти - хоча при отруєннях апетит відсутній, лікарі вважають, що голодувати все-таки не варто. При отруєннях рекомендують рисову кашу на воді, підсушений хліб, сухарі. Їжа має бути максимально щадною, як за температурою (33-35°С), так і за ступенем обробки. Під найсуворішою забороною - молочні, жирні, консервовані продукти, свіжі овочі і фрукти.
3. Препарати, особливо «замикаючі» понос, потрібно приймати з обережністю. Не забувайте, що діарея - це життєво необхідна реакція, ціль якої - вивести з організму всі патогенні речовини.
Коментарі: 0 шт. | Переглядів: 4238 |
|
© Газета Домовик 2012-2023