Як боротися з дистрофією сітківки ока

14 вересня 2016

"Відшарування сітківки", "дистрофія сітківки" - діагнози, здатні привести в жах навіть не дуже обізнаного громадянина. Ми здогадуємося, що сітківка ока - суть екран, на який транслюється весь оточуючий нас світ. По-науковому ж, "сітківка - це найтонший шар нервової тканини, що вистилає око зсередини в задній частині очного яблука. Вона складається з мільйонів світлочутливих клітин (фоторецепторів), які перетворюють світлові стимули на електричні, що передаються по нервових волокнах зорового нерва в головний мозок, де відбувається розшифровка і перетворення їх у зорові образи предметів саме такими, як ми їх бачимо". Як бачимо, без сітківки - і ні туди, і ні сюди. Загалом, її потрібно берегти.

Більшу частину патологій сітківки складає інволюційна центральна дистрофія сітківки ока або вікова макулодистрофія ока (вікова макулярная дегенерація). Про те, як боротися з цією недугою, ми поговорили з фахівцем у цій області офтальмології - кандидатом медичних наук, доцентом Галиною Ярославівною Павловською.

- Центральна макулодистрофія буває сухою і вологою. Остання форма найпоширеніша, тому й заслуговує на особливу увагу.

- Що ж потрібно для успішного лікування вологої макулодистрофії?

- Для лікування вологої макулодистрофії сітківки ока використовують спеціальні методи, метою яких є придушення утворення патологічних судин.

Поряд з медикаментозним лікуванням сюди відносяться такі методи як лазерна хірургія, фотодинамічна терапія та внутріочні ін'єкції. Проте, жоден з цих методів не приводить до повного лікування даного захворювання.

- У чому суть лазерної хірургії?

- Лазерна хірургія як спосіб лікування вологої форми макулодистрофії полягає у видаленні тендітних і новостворених судин, що підтікають. При цьому лазерний промінь направляється безпосередньо на судини, що тільки-но утворилися, і приводить до їхнього руйнування, що запобігає подальшій втраті зору.

Однак необхідно розуміти, що при використанні даного методу можливе ушкодження здорових оточуючих тканин і, як наслідок, погіршення зору. Таке лікування макулодистрофії сітківки ока можна застосовувати лише відносно невеликого відсотка пацієнтів. Цей метод найбільш ефективний у тих випадках, коли новостворені судини локалізуються подалі від центральної ямки жовтої плями.

Ризик рецидиву при використанні лазера досить високий, тому може знадобитися повторна процедура. А іноді втрата зору прогресує навіть незважаючи на численні спроби лікування.

- Можливо існують й інші, менш травматичні, шляхи подолання макулодистрофії?

- Існує й інший метод лікування, що на відміну від лазера не викликає руйнування здорових тканин. Це фотодинамічна терапія, яка включає в себе світловий вплив на фоні введення в організм спеціального засобу. Використовуваний для реалізації даного методу лікування макулодистрофії препарат "Візудин" вводиться внутрівенно. Ліки поширюються по всьому тілу, у тому числі потрапляють у новостворені кровоносні судини ока і прикріплюються до внутрішньої поверхні їхньої стінки. Потім здійснюється короткочасне опромінення сітківки (приблизно 90 секунд) пучком світла, що викликає активацію зазначеного препарату і приводить до руйнування нових судин. У результаті сповільнюються темпи зниження зору.

Цей метод відносно безболісний і займає небагато часу (десь 20 хвилин). Однак протягом 5 днів після процедури варто уникати впливу прямого сонячного або ж яскравого кімнатного світла на очі й шкіру, тому що це може викликати активацію "Візудина", що знаходиться в організмі.

Проте, незважаючи на гарний ефект у вигляді вповільнення темпів втрати зору даний метод не зупиняє цю втрату повністю і тим більше не приводить до відновлення зору. Результати часто носять тимчасовий характер і не виключають необхідність повторення курсу.

- Що ще може протиставити сучасна медицина вологій макулодистрофії?

- У лікуванні вологої макулодистрофії використовуються і внутріочні ін'єкції. При цьому застосовуються нові лікарські засоби, такі як Авастин, Луцентис, Макуген, та інші. Ці препарати блокують дію специфічного фактора росту (позначуваного як VEGF), підвищений рівень якого відзначається у пацієнтів з вологою інволюційнною макулодистрофією. Цей фактор сприяє новоутворенню кровоносних судин. Подібне лікування також називають анти-VEGF-терапією.

Ін'єкції, як правило, виконуються щомісяця, точна їхня кількість, що може знадобитися, може бути різною. Попередньо проводять знеболювання ока. 

Після процедури за пацієнтом якийсь час спостерігають і контролюють стан ока.

Таке лікування не тільки сповільнює втрату зору, але в деяких випадках може навіть поліпшити його.

- Як лікувати макулодистрофію народними засобами?

- Народні методи включають введення в раціон харчування зернових і бобових культур у пророщеному вигляді, а також речовин, що сповільнюють вікову дегенерацію зору (фрукти, зелені овочі, помідори, чорниця, суниця).

Для поліпшення зору можна капати в очі настій муміє на соку алое.

Проте, необхідно розуміти, що це всього лише допоміжні методи й вирішення питання про те, як лікувати макулодистрофію варто довірити лікарю.

- Яка може бути профілактика вікової макулодистрофії?

- Як профілактика макулодистрофії лікарями-офтальмологами зазвичай рекомендується дотримування так званої гігієни зору: не варто читати у півмороку або дивитися телевізор у подібних умовах, необхідно використовувати сонячні окуляри високої якості, варто уникати перевантаження органа зору.

Необхідно дотримуватися дієти з оптимальним вмістом жирів, а також приймати комплекси вітамінів і мінеральних речовин. Варто відмовитися від паління, у тому числі уникати перебування в напалених приміщеннях. Також рекомендується з урахуванням віку та наявних захворювань займатися спортом.

 Коментарі: 0 шт.   Переглядів: 6626 Подобається: 0 | Не подобається: 0  

Також у розділі «Коментар фахівця»


Привіт, гість!   Вхід

Facebook Google+ Одноклассники Twitter Вконтакте Яндекс