Метеозалежність: що робити?

3 серпня 2016

Чи помічали ви, як змінюється ваше самопочуття або настрій залежно від погоди?! Начебто все чудово, а настрій різко погіршився, або ж, що ще гірше, слідом за похмурим світосприйняттям приходить головний біль, серцебиття, ну й, загалом, погане самопочуття.

Чому в одного усередині "сидить" портативний барометр, що попереджає про майбутні бурі, а інший і не замислюється про погоду? Як запобігти неприємностям від зміни погоди? Про це ми міркуємо разом з фахівцем - кандидатом медичних наук, доцентом Любов'ю Михайлівною Кицулою.

- Як саме погода впливає на наше самопочуття? 

- Впливає на наше життя не тільки горезвісний атмосферний тиск - перепад при русі значних мас повітря, але й інші погодні явища: зміни вологості повітря, швидкості вітру, коливання температури і, нарешті, викликані активністю Сонця магнітні бурі.

Комплексний вплив на людину всіх, перерахованих вище, факторів може внести свої корективи в її життя. Найнеобразливіше, що може бути - це знизити на якийсь час працездатність, спровокувати різку зміну настрою. Серйозними наслідками впливу метеоумов можуть стати і значні проблеми зі здоров'ям, навіть раптові кризи - зненацька з'являються нетривалі стани, які приносять нові симптоми, або підсилюють симптоми старих хвороб. 

- Хто складає найбільш вразливу категорію серед метеозалежних?

- Звичайно, тут на першому місці - гіпертоніки, тобто люди з високим тиском, саме вони частіше інших стають метеозалежними. Якщо синоптики обіцяють підвищення або зниження атмосферного тиску, то гіпертонікам не завадить переглянути свої фізичні навантаження убік зменшення, стреси звести до мінімуму, а що ще краще, повністю себе від них захистити. 

Людям з хронічними захворюваннями, зокрема верхніх дихальних шляхів, такими як, припустимо, бронхіт, важливо стежити за різкими зниженнями температури повітря. Такі температурні перепади часто спричиняють загострення в самопочутті. 

Недостатність серцево-судинної системи робить людей дуже залежними від різкого підвищення температури. Це завжди пов'язане зі зменшенням у повітрі концентрації кисню. Тому збільшується навантаження на серцевий м'яз, що постачає організм кров'ю, насиченою киснем. Магнітні бурі також змінюють хімічні реакції в організмі людини, провокуючи підвищення в'язкості крові. Це, у свою чергу, також ускладнює насичення організму киснем, наносячи здоров'ю шкоду.

- Як же навчитися без втрат для здоров'я переносити періоди "погодної нестабільності"? 

- Тут придасться чітке розуміння свого метеотипа, визначити який можна завдяки симптомам, що супроводжують метеозалежність. Варто лише дізнатися ім'я своєї залежності, і погода не буде так несприятливо впливати на вас, як раніше. 

- Так які вони ці метеотипи?

- Можна назвати сім основних метеотипів. Ревматоїдний метеотип. Його ознаки: біль у м'язах і в попереку має ниючий характер, відчуття ломоти в суглобах, шкірні покриви охоплює неприємне відчуття легкого поколювання. 

Погода змінюється, а ви спостерігаєте схожі симптоми, мабуть, "слабка ланка" вашого організму - кісткова система. Варто вжити заходів. Насамперед, зверніться до лікаря-ревматолога, попередивши тим самим складності, пов'язані з хворобами опорно-рухового апарата і їхні наслідки. 

Астматичний метеотип характеризується відчуттям нестачі повітря, різким ускладненням дихання. Різке зниження температури повітря може виявити дані симптоми. Якщо ж з поганою погодою вступає в змову ще й різкий вологий вітер, то недалеко і до бронхіального спазму. Людям, які належать до цього метеотипу, варто за можливістю залишатися в теплому, затишному приміщенні. Якщо це неможливо, перед виходом прийміть свої, призначені лікарем, ліки для профілактики, укутайтеся в теплий шарф. На ніч пийте перед сном відвар з ріпи, робіть інгаляції з додаванням 3-х крапель ефірної олії ялиці.

- Помітно погіршується в період метеозмін і стан людей, хворих вегето-судинною дистонією...

- Нічого дивного, адже, на жаль, існує й вегето-судинний метеотип залежних. Цей "тип" нагородить вас слабістю й утомою, зниженням тиску, головним болем і серцебиттям. Синці під очима, набряклість, пітливість - теж явні ознаки приналежності до вегетативно-судинного метеотипу. Купірувати неприємні прояви можна, виключивши стресові й психологічні навантаження, нормалізувавши свій режим дня і, тим самим, захистивши себе від перевтоми. Варто відмовитися від уживання алкоголю, кави, паління сигарет. Можливим є й використання рослинних нейростимуляторів - родіоли рожевої, женьшеню, елеутерококу. Добре впливають на самопочуття цих метеозалежних заняття плаванням і водолікування. 

Якщо з'явилася задишка, серцебиття почастішало, почувається поколювання за грудиною й під лівою лопаткою, то ви належите до кардіореспіраторного метеотипу. Метеозміни викликають у цьому випадку порушення обміну речовин у м'язовій тканині міокарда, що спричиняє хворобливі відчуття. У випадку такого приступу фахівці рекомендують: пити теплий чай з м'ятою й медом, та й взагалі віддавати перевагу напою з цикорієм замість чаю й кави. При необхідності відвідайте свого кардіолога. 

А ось і диспепсичний метеотип. Ну, ви вже здогадалися, що мова йде про поганий апетит, відрижку, печію, запори, болі в животі. Погана погода істотно впливає на травну систему таких людей, тому вона вимагає особливої уваги в дні різких погодних змін. Що ж робити в цьому випадку? Перегляньте свій щоденний раціон. За можливістю, відмовтеся від м'яса, замінивши його легкою молочно-рослинною дієтою. Виключіть з раціону харчування хліб, капусту й бобові. А ще - харчуйтеся роздільно, пийте чисту воду в достатній кількості.

- А якщо в період різких погодних змін досаждають головний біль, безсоння, носові кровотечі?..

- ...А ще дратівливість і нестача повітря, то ви належите до церебрального метеотипу. 

Дисбаланс нервової системи викликається змінами погоди. Високий рівень адреналіну, що надходить у кров, підвищує артеріальний тиск. У таких випадках допоможе масаж рук, відвари з лікувальних трав, рекомендовані лікарем. 

Цікаво, що почервоніння, поява сверблячки шкіри, висипань під впливом сонячних променів або холоду свідчать про вашу приналежність до так званого шкірно-алергійного метеотипу.

Механізм згаданих порушень здоров'я простий - геофізичні фактори впливають на організм, викликаючи посилене вироблення гістаміну, що і спричиняє виникнення алергійних реакцій. У цьому випадку варто негайно відмовитися від цитрусових, шоколаду й алкоголю. Також допоможе ванна з відваром трав череди, звіробою, чистотілу, кореня валеріани, квіток ромашки й шавлії хвилин на 10. А ще проконсультуйтеся з вашим лікарем відносно прийом відвару з суцвіть календули.

Одним словом, для зменшення впливу несприятливих факторів усім метеозалежним людям варто зайнятися адекватним лікуванням, нормалізувати свій режим праці й відпочинку, виключити стреси й намагатися внести у своє життя більше позитивних емоцій. 

Для профілактики практикуйте прогулянки на свіжому повітрі, помірні фізичні навантаження, скоротіть шкідливу їжу у своєму раціоні. Будьте уважні до себе й оточуючих.

 Коментарі: 0 шт.   Переглядів: 5171 Подобається: 0 | Не подобається: 0  

Схожі статті

Також у розділі «Коментар фахівця»


Привіт, гість!   Вхід

Facebook Google+ Одноклассники Twitter Вконтакте Яндекс