Як запобігти кишковим інфекціям

13 липня 2016

Улітку збільшується захворюваність сальмонельозами і гострими кишковими інфекціями - дизентерією, харчовими токсикоінфекціями, гастроентероколітами. Усі ці захворювання мають схожі прояви - понос, блювоту, болі в животі та інші ознаки отруєння організму. 

Найважчий перебіг хвороби характерний для сальмонельозів, адже легкий початок ніколи не гарантує такого ж завершення. А ось, наприклад, дизентерія може початися легким розладом травлення без температури, а потім перейти у важкий тривалий перебіг із загостреннями. Як виникають кишкові захворювання? Як уникнути цієї напасті? Чим лікуватися? На ці питання нам відповіла фахівець - кандидат медичних наук Людмила Володимирівна Лоза.

- Що ж стає причиною шлунково-кишкових захворювань улітку?

- Найчастіше причиною захворювань є вживання харчових продуктів, забруднених збудниками кишкових інфекцій. Збудники стійкі в зовнішньому середовищі. Зараження харчових продуктів відбувається завдяки брудним рукам, устаткуванню й посуду. Сприятливі температурні умови приведуть до швидкого розмноження й накопичення хвороботворних мікробів. При цьому смак і зовнішній вигляд продукту не змінюються.

Слід також зазначити, що будь-який продукт за певних умов може стати причиною зараження кишковою інфекцією. Найчастіше фактором зараження стають молоко й молочні продукти, кондитерські вироби із кремом. Готові страви за своїми фізико-хімічними властивостями також є гарним середовищем для швидкого накопичення мікрофлори. Особливо небезпечні кулінарні вироби, які вимагають здрібнювання, перемішування. Це - холодець, млинчики з м'ясом, паштет, салати.

Улітку більше вживають ягід, фруктів, свіжих овочів. На їхній поверхні часто перебувають збудники кишкових інфекцій, м'яка соковита поверхня ускладнює якісне миття.

- Хто або що є джерелом захворювань?

- Джерелом виділення збудників завжди виступають хворі і бактеріоносії. Поширення мікроорганізмів починається з туалету. Необхідно постійно дотримуватися правил особистої гігієни і привчати до цього дітей.

Варто також ретельно мити й висушувати кухонні прилади та посуд, а їжу піддавати надійній термічній обробці. Строк уживання свіжої їжі обмежений: її необхідно з'їсти протягом трьох годин. Швидкопсувні продукти можна зберігати тільки в холодильнику і не довше строку, зазначеного на упаковці.

Фактором передачі кишкових інфекцій можуть бути вода, забруднена виділеннями хворого або носія інфекції. 

Найбільш безпечною є вода, що подається централізованим водопроводом, тому що її піддають очищенню і знезаражуванню.

Зараження харчових продуктів є можливим також шляхом переносу збудників кишкових інфекцій мухами і гризунами.

Зараз, крім бактеріальних кишкових інфекцій, актуальними є ентеровірусні захворювання, які переважно передаються через забруднену ентеровірусами воду різного виду користування.

Значну небезпеку становить вода відкритих водойм: вона може бути забруднена нечистотами, які скидаються з судів і з каналізаційних труб або змиваються з поверхні ґрунту атмосферними опадами. 

Не можна купатися в неналежних місцях. Під час купання у відкритих водоймах - річках, озерах, ставках - намагайтеся не ковтати воду.

- А що таке харчові токсикоінфекції? 

- На відміну від збудників кишкових інфекцій збудники токсикоінфекцій характеризуються помірною патогенністю для людини. Тому обов'язковою умовою їхнього виникнення є споживання їжі та харчових продуктів, рясно запліднених цими мікроорганізмами. Інакше кажучи, токсикоінфекції виникають тільки в тих випадках, коли створюються сприятливі умови для розмноження і рясного накопичення цих мікроорганізмів у харчовому продукті та надходження з їжею в організм людини. 

До харчових токсикоінфекцій належать сальмонельози й отруєння, викликувані умовно-патогенними збудниками. До мікроорганізмів, здатних викликати токсикоінфекції, крім сальмонел, належать кишкова і протейна палички, стрептококи, палички перфрингенс, цереус, патогенні галофілі та інші маловивчені бактерії. 

Відповідно до статистики близько 10 відсотків від загальної кількості токсикоінфекцій викликається умовно-патогенними збудниками. Зазначені токсикоінфекції розвиваються при значному накопиченні збудників у їжі внаслідок порушення санітарних правил обробки, зберігання і строків реалізації харчових продуктів. Однією з таких причин підтримки високих рівнів захворюваності на гострі кишкові інфекції є використання сировини і продукції, придбаної на стихійних ринках.

Тому всі повинні пам'ятати, що така продукція не є гарантованою, вона не перевіряється лабораторними методами дослідження якості, зокрема це стосується і бактеріального забруднення. Тому більш дешева продукція зі стихійного ринку обертається шкодою для здоров'я і значними витратами на ліки.

- Які заходи можна прийняти самостійно?

- Отруєння, навіть звичайними несвіжими продуктами, вимагає серйозного відношення і швидкого надання першої допомоги - шлунок і кишечник потрібно очищати від токсинів, інакше вони потраплять у кров, і тоді інтоксикація буде загальною, а впоратися з отруєнням буде набагато складніше.

Потрібно промити шлунок кілька разів. Найкраще це робити за допомогою перманганату калію (марганцівка). Розвести в 1,5 літрах теплої води пару кристаликів марганцівки, добре перемішати. Одержуємо рожеву рідину. Потрібно її випити відразу великими ковтками.

Можна також зробити клізму. Зазвичай при отруєннях дають активоване вугілля і прийом повторюють через 2-3 години - вугілля має виявитися в стільці.

Потрібно обов'язково багато пити, але не все підряд: допомагає слабко заварений чай з лимоном, мінеральна вода без газу, але краще пити препарат "Регідрон" - він відмінно заповнює втрату рідини й солей, зупиняє блювоту та діарею - при харчових отруєннях це дуже важливо, - і допомагає уникнути загального зневоднювання організму. Можна також приймати "Смекту".

Їсти не варто, поки токсини не будуть виведені з організму повністю: слизова шлунка, як і робота кишечнику - тонкого і товстого, мають відновитися.

- А які заходи можна рекомендувати як профілактику кишкових захворювань різної етіології?

- Найбільш ефективним засобом профілактики захворювань кишковими інфекціями є дотримання чистоти рук і санітарно-гігієнічних вимог під час готування, зберігання, реалізації харчових продуктів.

Не використовуйте для готування страв несвіжі та зіпсовані продукти, сподіваючись на те, що бактерії "переваряться і пересмажаться" - вони, як на зло, дуже живучі.

При покупці продукту звертайте увагу на строк придатності і зовнішній вигляд. Не беріть продукти, якщо їхнє впакування ушкоджене, нехай навіть строк придатності в порядку - у такому пакуванні будь-які продукти псуються дуже швидко.

Кольори й запах зіпсованих товарів можна навчитися розпізнавати, не говорячи вже про їхній смак: якщо ви спробували продукт, і почуваєте, що він несвіжий, не треба його їсти з економії - викиньте, або краще поверніть назад у магазин.

Приготовлену їжу зберігайте не довше 2 діб у холодильнику, але не в глазурованому, цинковому або глиняному посуді.

Отруїтися можна і нормальними продуктами, якщо при їхньому готуванні не дотримуватися елементарних санітарно-гігієнічних норм. Продукти, увесь посуд, столові прилади, серветки й рушники мають бути ідеально чистими.

 Коментарі: 0 шт.   Переглядів: 3479 Подобається: 0 | Не подобається: 0  

Схожі статті

Також у розділі «Коментар фахівця»


Привіт, гість!   Вхід

Facebook Google+ Одноклассники Twitter Вконтакте Яндекс