Обережно, кліщі
Зараз - період активізації кліщів, укус яких може викликати серйозні інфекційні захворювання - енцефаліт і Лайм-бореліоз. Активність кліща починається з квітня і триває по жовтень. Але пік активності - травень і червень. За спостереженнями ентомологів, кліщ найчастіше живе в траві й у невисоких чагарниках, багато кліщів і на березах.
Кліщовий енцефаліт (весняно-літній енцефаліт) - природно-осередкове гостре інфекційне захворювання, що характеризується лихоманкою, інтоксикацією і поразкою нервової системи, яка приводить до розвитку паралічів. І ще страшний цей паразит і тим, що є він не тільки переносником, але й хронічним збудником важких інфекційних захворювань, зберігаючи віруси у своєму організмі протягом ряду років. Людина може заразитися енцефалітом або хворобою Лайма не тільки при укусі кліща. Якщо, приміром, ви роздавили кліща, коли знімали його зі свійської тварини або під час стрижки худоби, якщо ви розчесали місце укусу - потрібно бити тривогу.
Але не варто думати, що ризику бути вкушеними піддаються тільки ті, хто здійснює прогулянку в ліс або їде на дачу. Дрібні та небезпечні паразити давно стали "жителями" міських кварталів, перебравшись у парки і сквери. Тому вилазки ближче до природи навесні й на початку літа сполучені з високим ризиком бути укушеним кліщем. Кліщ, що причепився до одягу, повзе нагору, і його найчастіше виявляють уже на голові і плечах. Звідси створюється помилкове враження, що кліщі впали зверху.
Щоб не постраждати від його укусу, непогано зробити спеціальне щеплення від кліщового енцефаліту, якщо ви збираєтеся відвідати традиційно "кліщові" місця. Вакцинація має бути проведена не пізніше чим за три тижні до виїзду, щоб в організмі встиг виробитися специфічний імунітет.
Але кращий спосіб уникнути небезпечного проникнення паразита - це надягнути одяг з глухим коміром і припасованими манжетами, штани заправити у взуття, волосся варто прибрати під бейсболку або косинку. А відкриті місця намазати риб'ячим жиром - це ефективний засіб від кліщів.
Присмоктуються вони до жертви непомітно і безболісно для останньої. Чому? Так тому, що виділювана кліщем слина містить анестезуючі речовини. Потім кліщ так само непомітно перебирається в шкірні складки, пахвові западини, волосисту частину голови, шию, пах. Тобто в місця, де у нас найбільш ніжна шкіра.
Порада тільки одна - відразу ж до лікаря. І в жодному разі не нервувати і не переживати. Якщо звернутися до лікаря відразу немає можливості, то не намагайтеся виривати кліща зі шкіри. Він дуже міцно тримається. Голівка комахи може відірватися й залишиться усередині. І дістати її відтіля дуже складно.
Щоб витягнути кліща, капніть на місце укусу трохи рослинної олії. Втративши доступ повітря, кліщ загине. За рахунок олії ваша шкіра розм'якшиться й вийняти мертвого кліща можна буде зовсім без проблем. Пінцетом захопите виступаючу частину комахи і провертаючи проти годинникової стрілки, витягайте його. Після видалення кліща ранку потрібно обробити спиртом або йодом.
Є й інші поради. Видаляти кліща самостійно необхідно різким ривком уперед і нагору, схопивши комаху як можна міцніше пінцетом. І варто перевірити, чи не залишився в ранці хоботок, а потім обов'язково змазати постраждале місце спиртом або йодом. А після видалення комаху рекомендують відвезти в лабораторію на перевірку.
Потрібно знати, що іноді кліщ потрапляє на тіло людини найнезвичайнішими шляхами - наприклад, з букета лісових квітів і гілок, принесених у квартиру. Іноді комах у будинок приносять з прогулянки собаки й кішки. До речі, для них укус паразита теж може закінчитися трагічно.
І ще один шлях зараження - це вживання в їжу сирого, у першу чергу козячого, молока. Справа в тому, що в період масового нападу кліщів вірус може перебувати й у молоці.
Коментарі: 0 шт. | Переглядів: 4577 |
|
© Газета Домовик 2012-2023