Різдвяний піст: 8 порад з харчування
28 листопада у православних почався Пилипів піст, що завершиться 7 січня, у Різдво Христове. Як правильно харчуватися під час різдвяного посту, відмовившись від м'яса, яєць, молока, щоб витримати це випробування і не нашкодити здоров'ю.
Насамперед, піст - це не дієта і не спосіб скинути зайву вагу. Ті, хто дотримують його з релігійних, моральних спонукань, витримують його краще. І все-таки, щоб у період різдвяного посту поліпшити здоров'я та ніяк собі не нашкодити, варто дотримуватися деяких правил харчування.
КІЛЬКА ПОРАД З ХАРЧУВАННЯ В ПІСТ
1. Максимально різноманітіть раціон. Одне із золотих правил дієтології: якщо ми в якійсь їжі себе обмежуємо, в іншому харчування має бути дуже різноманітним. Так більше шансів отримати з продуктами, що залишилися, всі необхідні корисні речовини. Щоб добрати незамінні амінокислоти, чергуйте у своєму меню рибу (у дні, коли вона дозволена), різні морепродукти та бобові, пам'ятайте про соєві продукти. Щоб вистачало всіх незамінних жирних кислот і жировий обмін не порушувався, готуйте не тільки на маслиновій олії, але й гарбузовій, волоського горіха і т.д.
2. Регулярно включайте у своє меню вівсяну кашу, квашену капусту, кунжут і тофу. У різдвяний піст не їдять м'ясо, яйця й молочні продукти. Від м'яса навіть корисно відпочити. Без споживання яєць ми 40 днів проживемо без втрат. А от молочні продукти забезпечують нам і кальцій, і здорову мікрофлору кишечнику. Щоб підтримати останню, цілком достатньо регулярно їсти вівсянку. Квашена капуста теж допоможе в цьому: вона містить молочну кислоту, що вбиває в травному тракті шкідливі бактерії. А кунжут і тофу забезпечать організм кальцієм.
3. Полегшіть рибні дні. Не секрет, що в піст хтось не тільки не худне, але й, навпаки, поправляється. Механічно вилучаючи з меню продукти тваринного походження, ми проробляємо в ньому свого роду діру. І найчастіше заповнюємо її не овочами та фруктами, а випічкою, картоплею й макаронами. Максимально полегшивши дні, коли дозволена риба, ви збережете фігуру. Включайте у свій раціон тільки овочі й фрукти, ніяких складних вуглеводів. Риби з'їдайте не більше 200 г за один прийом, більшу кількість білка організм не засвоїть.
4. Ураховуйте глікемічний індекс. Різдвяний піст припадає на темну й холодну пору року. У такий час хочеться гарячого, жирного й солодкого. Щоб не переїдати й у підсумку не додати в талії, вибирайте крупи, бобові, фрукти з невисоким глікемічним індексом. Скажімо, кукурудзу краще їсти не часто й у першій половині дня. А от 5-6 столових ложок гречки цілком можна додати й у страву до вечері.
5. Правильно з посту вийдіть. Рибу з меню повністю не виключали, так що переварювати тваринні білки організм не відучився, а от від тваринних жирів, що дають велике навантаження на підшлункову залозу, відвик. Не навантажуйте його відразу різко. По закінченні посту вводьте в меню по одному виді тваринного жиру, починаючи із найлегших: у перший день - сметана або вершки, на другий - чайна ложка вершкового масла в кашу, на третій - сир пожирніше. І тільки потім пробуйте яловичину та свинину.
6. По завершенні посту перегляньте раціон. Поки в ньому не було продуктів тваринного походження, ви могли з'їдати 7-8 порцій зернових (відповідно до харчової піраміди, кожна порція - це або 80-100 г макаронів, або 60 г звареної каші, або 30 г хліба). Як тільки у ваш раціон у повному обсязі повернулися молоко, м'ясо і яйця, уріжте зерно до стандартних 4-6 порцій. У противному випадку ви ризикуєте розжиріти.
7. Використовуйте маслянисті злаки. У дні різдвяного посту, коли їжу не приправляють маслом, вони дадуть вам необхідну кількість рослинних жирів. Вам у допомогу - горіхи, насіннячка, лляне насіння. Лляна каша подобається не всім, тому насіння льону можна додати до вівсяної каші.
8. Шукайте нові способи готування страв. Варена риба, приміром, неймовірно нудна. Посмажена - смачна, але вже аж ніяк не корисна. Вирішити проблему можна, перед смаженням обвалявши рибу у висівках. Вона вийде дуже апетитною, а висівки всотають надлишки олії і ви їх попросту струсите. .
КОМУ МОЖНА ВТРИМАТИСЯ ВІД ПОСТУ
У ряді випадків від ідеї дотримувати різдвяний піст краще відмовитися, принаймні обговорити її з лікарем і/або дієтологом. Під час посту ми обмежуємо споживання білка. Тобто в тім або іншому ступені лишаєм свій організм будівельного матеріалу, з якого створюються всі клітини тіла, у тому числі й імунні. Протеїни необхідні для відновлення та росту. Тому поститися може бути небезпечно для дітей, вагітних, мам, що годують, літніх, після недавно перенесеної операції та під час гострих захворювань.
Коментарі: 0 шт. | Переглядів: 7166 |
|
© Газета Домовик 2012-2023