Рак: міфи та правда
Голова Комітету з питань охорони здоров'я ВР Тетяна Бахтєєва розповіла УНІАН про міфи, пов'язані з онкологічними захворюваннями.
МІФ 1. «МИ НЕ ПОВИННІ ГОВОРИТИ ПРО РАК»
Насправді. Уряд, громадськість, ЗМІ повинні кинути виклик неправильним уявленням про рак, створити культуру, середовище, у якому люди мають право на доступ до інформації, підвищення своєї поінформованості про способи запобігання і важливість раннього виявлення та лікування раку. Такий підхід має сприяти реалізації програм, спрямованих на скорочення схильності ризикам, на пропаганду здорового способу життя та здійснення ефективних і доступних заходів для раннього виявлення і лікування раку. Інвестиції в профілактику і раннє виявлення раку набагато дешевші, ніж мати справу з його наслідками.
МІФ 2. «НЕМАЄ НІЯКИХ ОЗНАК АБО СИМПТОМІВ РАКА»
Насправді. Обмежена поінформованість про значення ранньої діагностики і важливість звернення за медичною допомогою, коли ознаки і симптоми присутні, спостерігається не тільки серед частини населення, але й серед медичних працівників. Тим часом, для багатьох видів раку характерні тривожні ознаки та симптоми, поінформованість про які безперечно є першим кроком до раннього виявлення та поліпшення результатів лікування. У наш час розроблені програми й тести для ранньої діагностики певних видів рака. Доведено, що більш ніж одне з трьох ракових захворювань можна запобігти.
МІФ 3. «Я НІЧОГО НЕ МОЖУ ВДІЯТИ ПРИ ЗАХВОРЮВАННІ РАКОМ»
Насправді. Онкологічне захворювання - це завжди трагедія. Але багато видів раку, які колись вважалися смертельним вироком, тепер можуть бути вилікувані, і багато хворих людей тепер ефективно лікуються від раку. Глобальні, регіональні та національні стратегії і програми, які сприяють здоровому способу життя, мають величезне значення для зниження онкологічних захворювань, які викликані такими факторами, як шкідливе вживання алкоголю, тютюну, неправильне харчування та відсутність фізичної активності.
МІФ 4. «У МЕНЕ НЕМАЄ ПРАВА НА ЛІКУВАННЯ РАКУ»
Насправді. Усі люди, без якої-небудь дискримінації, мають право на доступ до надання кваліфікованої медичної допомоги, до перевірених і ефективних методів лікування рака на рівних умовах. Є успішні програми боротьби проти раку й догляду за хворими - від профілактики до раннього виявлення, лікування й паліативної допомоги. Особи, що володіють інформацією, родини, друзі здатні забезпечити правильну підтримку онкологічного хворого як емоційну, так і фізичну (включаючи догляд за пацієнтом), поліпшити якість його життя.
Рак це хвороба, що може торкнутися людини будь-якого віку, незалежно від рівня доходу, расової приналежності та країни проживання.
Ним може занедужати будь-яка людина. При цьому не має значення ні стать, ні вік, ні місце проживання, ні рівень добробуту, ні займана посада.
Раком хворіють і сенатори (сенатор США Едвард Кеннеді) і артисти (відомий співак Хосе Каррерас, і знамениті американські кіноактори Роберт де Ніро і Майкл Дуглас) і багато інших відомих людей.
На жаль, дуже багато людей у силу незнання мають невірне уявлення про причини виникнення цієї хвороби і вважають медицину неспроможною проти неї. Це й породжує перераховані вище міфи й омани.
Саме тому з цими міфами й оманами потрібно боротися, саме тому девіз нинішнього Всесвітнього дня боротьби проти раку надзвичайно актуальний для всіх без винятку країн і для всіх без винятку людей.
Адже дуже важливо, щоб люди були об'єктивно інформованими про цю небезпечну хворобу, про заходи профілактики, про фактори ризику і, найголовніше - щоб люди знали, що РАК СЬОГОДНІ - ЦЕ НЕ ВИРОК. РАК ВИЛІКОВНИЙ.
Коментарі: 0 шт. | Переглядів: 7736 |
|
© Газета Домовик 2012-2023