Дитячі інфекції: головне - правильно поставити діагноз

20 листопада 2013

Інфекційні недуги як і раніше не поступаються провідними позиціями серед показників дитячої захворюваності в Україні. Які ж основні проблеми дитячій «інфекціонки» сьогодні? Про це ми попросили розповісти доктора медичних наук, професора Сергія Олександровича Крамарева.

- Які нові інфекційні хвороби виходять зараз на перший план? 

- Якщо в групі тих же ГРВІ ми раніше знали всього кілька захворювань - грип, парагрип, аденовірусна інфекція та інші - то останнім часом ми діагностуємо їх значно більшу кількість. Це - і метапневмовірус, і бокавірус, про які ми, будучи студентами та молодими лікарями, ніколи не чули. А, як виявилося, саме вони викликають до 30-40 відсотків всіх респіраторних вірусних інфекцій.

А взагалі ж щорічно медична наука описує нове інфекційне захворювання, так що нудьгувати нам не доводиться.

- Сьогодні в ЗМІ, серед батьків дітей багато ведеться розмов про користь і шкоду імунопрофілактики інфекційних захворювань. Як ви ставитеся до імунопрофілактики?

- Я так само, як і більшість грамотних, цивілізованих лікарів, вважаю, що більш надійного засобу профілактики інфекційних хвороб, чим вакцинація, у світі не існує. 

Практично всі країни світу мають свої національні календарі профілактичних щеплень. До речі, якщо в нашій країні в обов'язковий календар щеплень внесено 10 інфекцій, то в європейських країнах, а також США, Канаді, Австралії та інших - від 13 до 17.

В останній тиждень квітня щорічно в Європі проводиться тиждень імунізації, протягом якого фахівці роз'ясняють населенню, медичним працівникам важливість і необхідність вакцинації. У нас у країні також під егідою Міністерства охорони здоров'я проводиться тиждень імунізації. Не можу не сказати, що нині в Україні приділяється проблемі імунізації набагато більше уваги, чим за старих часів. 

- Які інфекційні захворювання дітей сьогодні складають найбільшу проблему? 

- Величезна проблема України - менінгококова інфекція. Вона поширена в усьому світі й характеризується дуже високим рівнем смертності. Якщо говорити про розвинені країни - Великобританію, Німеччину, наприклад, то там летальність при цьому захворюванні складає близько 10 відсотків, а у нас же - досягає 15-17. Якщо в Європі в календарі профілактичних щеплень уведена вакцинація проти цієї інфекції, то у нас ця вакцина має тільки рекомендований характер, і багато хто просто не прищеплюється, що збільшує число захворілих, а відповідно і кількість померлих від цієї інфекції.

Часто доводиться лікувати і герпетичні інфекції. Велика проблема - той же грип з його ускладненнями - грипозними пневмоніями, енцефалітами. Отут варто згадати його нові види - пташиний, свинячий грип. Якщо раніше бушував штам H5, то зараз з'явився H7 з досить імовірною летальністю. У свій час, приміром, від нього в Камбоджі скільки людей занедужало, стільки ж і вмерло. Якщо цей грип не зупиниться, а поповзе світом, можуть бути великі проблеми вже в найближчі роки. Адже види грипу, що походять від тварин і потрапили в людський організм, протікають дуже важко.

- Чи можна сказати, що все це - прямі наслідки зниження людського імунітету?

- Не можна все списувати на стан імунітету наших землян. Звичайно, навколишнє середовище впливає на організм людини, і не завжди щонайкраще, але воно впливає і на збудників хвороб. Вони видозмінюються, змінюють свою генетичну структуру, і в результаті старі збудники отримують здатність викликати захворювання із зовсім новими проявами.

- Яким рівнем знань про дитячі інфекційні захворювання повинен володіти сімейний лікар? 

- Як відомо, на сьогоднішній день пріоритетна програма Міністерства охорони здоров'я України - підготовка сімейних лікарів. Безумовно, це необхідні фахівці, і впровадження даної спеціальності повинне всіляко підтримуватися. Немає сумнівів у тому, що сімейний лікар, який буде проводити первинний огляд дітей, зобов'язаний володіти знаннями про дитячі інфекційні хвороби на рівні не меншому, чим педіатри. 

Існує думка, відповідно до якої дитячими інфекційними захворюваннями повинен займатися або педіатр, або інфекціоніст. Однак лікар не може досить глибоко знати всю дитячу патологію, а педіатр або загальний інфекціоніст досконально вирішувати складні питання клініки дитячих інфекцій. 

Навіть кваліфіковані знання про інфекційні захворювання дорослих пацієнтів не дають можливості поставити правильний діагноз дитині. Вона не є точною копією дорослого - чим молодша дитина, тим більше у неї анатомо-фізіологічних особливостей, що визначають клініку та перебіг захворювань, у тому числі інфекційних. 

Нерідко клінічна картина інфекційної хвороби дитини може бути зовсім не схожа на ту, котра буває у дорослих. Дорослий інфекціоніст може не знати нюансів дитячих інфекцій, оскільки він практично з ними не зіштовхується. 

Аналіз історій хвороб дітей, які померли від інфекційних захворювань в Україні, свідчить про те, що найбільша кількість помилок, які спричинили за собою несприятливі результати захворювання, - це помилки на етапі надання первинної медичної допомоги в сільських, центральних районних лікарнях, фельдшерсько-акушерських пунктах. 

Необхідно визнати, що знання українських лікарів, які надають первинну медичну допомогу, недостатні в питаннях надання невідкладної допомоги, диференціальної діагностики інфекційних захворювань серед дітей. 

Дуже важливе значення у підвищенні рівня знань лікарів щодо дитячих інфекцій має підготовка фахівців у медичних вищих навчальних закладах, а також в академіях післядипломної освіти. 

На жаль, у нашій країні склалася критична ситуація, оскільки в програмі підготовки сімейних лікарів відсутній курс дитячих інфекційних захворювань. Я впевнений, що це може привести до жалюгідних наслідків і позначитися на здоров'ї наших дітей.

- Які заходи порадите вжити практичному лікарю при підозрі на дитячу інфекційну хворобу?

- Давайте розглядати тактику в рамках роботи сімейного лікаря. Безумовно, існує ряд підходів залежно від виду інфекції, важкості стану дитини. Найголовніше - вчасно поставити діагноз і вжити протиепідеміологічні заходи, щоб інфекційне захворювання не поширилося за межі вогнища. 

Дуже важливо правильно оцінити важкість захворювання, від цього залежить подальша тактика лікаря - у важких випадках необхідно негайно направити дитину до фахівця з дитячих інфекцій або залучити консультанта. Нерідко від цього залежить не тільки здоров'я, але й життя хворої дитини.

 Коментарі: 0 шт.   Переглядів: 6142 Подобається: 0 | Не подобається: 0  

Також у розділі «Коментар фахівця»


Привіт, гість!   Вхід

Facebook Google+ Одноклассники Twitter Вконтакте Яндекс