Гіпотонія не така вже і необразлива

25 вересня 2013

Гіпотонія - стан, при якому знижуються цифри артеріального тиску на 20 відсотків і нижче від нормальних показників (90/60 мм рт. ст. і нижче). Найчастіше зустрічається у жінок (у 5 разів частіше, ніж у чоловіків) від 20 до 40 років. При невеликих зниженнях тиску захворювання не є небезпечним для здоров'я, практично немає клінічних змін. При більш значному зниженні здоров'ю заподіюється шкода, і потрібне лікування у лікаря терапевта або кардіолога. Наскільки небезпечна гіпотонія, у чому причини такого стану? Розібратися в цих проблемах нам допоможе кандидат медичних наук, доцент Наталія Володимирівна ТХОР.

- Причини зниження тиску (артеріальної гіпотензії) дуже різноманітні. 

Вегетосудинна дистонія - одна з найбільш частих причин падіння тиску, починаючи з дитячого або підліткового віку. Неврози, стресові ситуації, депресії, панічні атаки. Синдром хронічної утоми. Черепно-мозкова травма. Недостатнє вироблення гормонів щитовидної залози. Вагітність. Значна крововтрата (рани, операція, пологи і післяпологовий період). Знижений тонус у судинах при анафілактичному, септичному, посттравматичному шоку. Хронічна серцева недостатність, а також кардіоміопатія. Ортостатичний колапс (непритомність після різкої зміни положення тіла), найчастіше виникає при швидкому підйомі з горизонтального у вертикальне положення. При передозуванні препаратів, що знижують підвищений артеріальний тиск.

- Значить, якщо тиск знижений, то лікар обов'язково визначить діагноз?

- Зустрічається часом і фізіологічна гіпотензія, що не супроводжується змінами у внутрішніх органах. Наприклад, у жителів високогір'я або при тривалому знаходженні в цих районах, у спортсменів, у працівників заводів у гарячих цехах, у жителів спекотних кліматичних зон (тропіки і субтропіки). Найчастіше тиск знижується через розширення судин, при цьому кров продовжує протікати з такою ж швидкістю і серце працює з колишньою силою. А значить, артеріальний тиск знижується. В інших випадках діаметр судин зберігається в нормі, а ударна сила серця зменшується. Від цього кров у судинах тече з меншою швидкістю і менше давить на стінки артерій. Від цього і зменшується тиск.

- Причини ясні. А за якими симптомами людина сама, не міряючи тиск, зможе зрозуміти, що у неї низький тиск?

- При хронічному і частому зниженні артеріального тиску характерні такі симптоми й ознаки: загальна слабкість, підвищена сонливість, апатія (немає бажання що-небудь робити), нестійкий настрій, дратівливість, порушення пам'яті, неуважність, підвищена чутливість до змін погоди, збільшення потовиділення. Характерні також і блідість шкіри, і запаморочення, і похолодання стіп і кистей, і задишка при фізичному навантаженні, і частішання серцебиття, також буває й нудота на фоні зниження тиску, головний біль в області чола і скронь (носить тупий, пульсуючий характер).

- Але це ж небезпечно?

- І доволі, адже при різко розвиненій гіпотонії симптоми такі ж, як і при хронічному перебігу, однак розвиваються набагато швидше. 

Непритомності і потемніння в очах, запаморочення і виражена слабкість можуть наступити настільки різко, що пацієнт може впасти і нанести собі різні травми.

Якщо зниження артеріального тиску виникає періодично, а іншим часом він відповідає нормі, то перераховані мною скарги виникають у хворих лише в момент нападу, і проходять при поверненні тиску до норми. Якщо ж знижені цифри тиску турбують практично постійно, то й скарги стають регулярними.

- Якщо тиск часто змінюється, то гіпотонію діагностувати складно, чи не так?

- Для того щоб визначити фізіологічна або патологічна гіпотонія у пацієнта, варто провести ретельне опитування й огляд пацієнта. 

Можуть знадобитися і додаткові методи дослідження (аналізи й інструментальне обстеження). У першу чергу виконуються загальноклінічні аналізи (загальний аналіз крові та сечі, біохімія крові). Нормативні показники свідчать на користь фізіологічних змін. При будь-якому відхиленні необхідно обстежувати кожний конкретний орган, що потрапив під підозру, так сказати. Адже саме цей орган і може бути причиною гіпотонії.

До інструментальних методів дослідження належать УЗД і рентгенографія. Вони дозволять виявити порушення органів дихання, кровообігу і травлення, якщо такі є. Також в обов'язковому порядку необхідно провести моніторування артеріального тиску, для того, щоб виявити зміни та їхні причини.

- А гіпотонію складніше лікувати, чим гіпертонію (випив таблетку і тиск у нормі)?

- Гіпотонія, що проявляється незначним зниженням артеріального тиску без супутніх симптомів, лікування не вимагає. Однак у випадку частих і значних падінь тиску при гіпотонії, особливо при супутній патології, лікування - обов'язкове.

При відсутності поразки яких-небудь органів, при зниженому тиску найкраще застосовувати, наприклад, беллатамінал по 1 таблетці 3 рази на день. Також добре підвищують рівень артеріального тиску такі препарати, як мезатон і дофамін. Вони підвищують тонус судин, внаслідок чого вони стають меншими в діаметрі і артеріальний тиск підвищується.

Якщо тиск низький через порушення у щитовидній залозі, то необхідно приймати гормони залози (трийодтиронін). Дозування залежить від маси пацієнта та від вмісту в його крові гормонів щитовидки.

Можна застосовувати при зниженому тиску і препарати з кофеїном по 0,5-1 таблетці, але лише в тому випадку, якщо не знайдена причина низького тиску.

- А що рекомендує народна медицина?

- Народна медицина допомагає в боротьбі з низькими цифрами артеріального тиску при відсутності серйозних супутніх захворювань. Гарний, по-моєму, ось такий рецепт: родрібнити 100 г плодів расторопші, змішати їх з 1 л горілки і настоювати 2 тижні. Після цього процідити і приймати 3 рази на день по 50 крапель. 

Гарно допомагає цибульний відвар: 2-3 цибулини середнього розміру, не очищаючи, залити 1 літром води, додати 100-150 г цукру і варити на повільному вогні 15 хвилин. Приймати на день по 100 мл.

Для підтримки життєвого тонусу і тонусу в судинах, якщо цифри артеріального тиску не занадто низькі, добре допомагає і настоянка женьшеню.

- Чи може гіпотонія привести до яких-небудь неприємних ускладнень?

- Ускладнень від зниженого артеріального тиску як таких практично не буває. Під час непритомностей можуть траплятися травми від падіння. Також при різкому і значному зниженні тиску (при травмі або шоку) може бути зупинка серця. Однак такий стан не відноситься до звичайної гіпотонії.

- Які профілактичні засоби можна сміливо рекомендувати гіпотонікам?

- До засобів профілактики гіпотонії належать: раціональне харчування і здоровий спосіб життя, що включає - і заняття спортом, і оздоровчий масаж, і плавання, і відмову від шкідливих звичок. Варто також підтримувати правильний баланс праці та відпочинку, остерігатися стресових ситуацій. І ще - потрібно періодично вимірювати артеріальний тиск.

 Коментарі: 0 шт.   Переглядів: 8321 Подобається: 0 | Не подобається: 0  

Схожі статті

Також у розділі «Коментар фахівця»


Привіт, гість!   Вхід

Facebook Google+ Одноклассники Twitter Вконтакте Яндекс