Здоров'я жінки в дійсності тендітне
У численних наукових дослідженнях, що проводилися в ХХ столітті та у недавній час, отримало підтвердження спостереження античного медика Галена, який жив в ІІ столітті н.е., про те, що у життєрадісних представниць прекрасної статі рідше розвиваються захворювання молочної залози, чим у жінок, для яких подавлений стан - практично норма...
Час, на жаль, невблаганний, і сучасницям доводиться докладати значних зусиль, щоб зберегти душевний комфорт. Багатофункціональна щоденна активність (мама, дружина, співробітник) у режимі нон-стіп плюс агресивна навколишня дійсність найчастіше формують стрес. Невже стрес став стилем життя? Розібратися в цій проблемі ми попросили допомогти нам лікаря-гінеколога, кандидата медичних наук Олега Олександровича Берестового.
- Стрес - "хвороба цивілізації", прикмета нашого часу. Негативний вплив стрес-факторів зростає в міру підвищення мобільності людини, збільшення інтенсивності інтелектуальних навантажень, ущільнення ритму життя в мегаполісах. Крім цілого спектра негативних емоцій, стрес супроводжується різними хворобливими станами, які виникають у відповідь на взаємодію психічних і фізіологічних процесів в організмі людини.
- Але, оскільки стрес буває різним за своєю природою і характером, чи можна якось себе захистити, наприклад, від найбільш "небезпечного"?
- Стрес багатоликий. Це й психічні розлади, що проявляються на фізіологічному рівні, і фізіологічні розлади, які проявляються на психічному рівні, і фізіологічні патології, що розвиваються під впливом психогенних факторів, зокрема негармонійна родина та інші. У силу особливостей гормонального статусу (періодичних коливань гормонального фона) жінки більш схильні до фізіологічної "інтерпретації" негативних емоцій, тому стрес - один з лютих ворогів жіночого здоров'я.
На фоні стресу в організмі підвищується секреція пролактину - гормону, фізіологічна роль якого у наш час до кінця не вивчена, при цьому його відомі ефекти в переважній більшості мають відношення до репродуктивної функції. Пролактин забезпечує грудне вигодовування, ріст і розвиток молочних залоз, сексуальне задоволення. Це в нормі, в інших же умовах його вплив не завжди буває позитивним.
- А що відбувається в організмі від надлишку пролактину?
- Обумовлене стресом надлишкове утворення пролактину (гіперпролактинемія) для жінки має ряд сумних наслідків: порушення менструального циклу, зниження рівня сексуального потяга, безплідність, важкий перебіг передменструального синдрому, доброякісні захворювання молочної залози, ранній клімакс і важкий перебіг клімактеричного синдрому.
Багатьом жінкам знайома ситуація: приблизно за тиждень до очікуваних "особливих днів" періодично турбує біль, відзначається почуття напруги у грудях. Через кілька днів симптоми зникають, а з ними і причини для занепокоєння. Однак такий оптимістичний сценарій, на жаль, реалізується не завжди. Медична статистика свідчить, що у 60-90 відсотків випадків ці прояви згодом мають тенденцію наростати. Причинний фактор - функціональна гіперпролактинемія, супутниця стресу.
Внаслідок підвищеної секреції пролактину розвивається мастопатія, вона проявляється значною хворобливістю грудей при обмацуванні, наявністю ущільнень, які зменшуються в розмірі або зникають після початку місячних. Захворювання, що спочатку не викликає особливого занепокоєння у жінки, згодом прогресує і при відсутності належної уваги та належного медичного спостереження може істотно знизити якість її життя. Немаловажним є і погіршення естетичного вигляду молочної залози (асиметрія). Крім того, не можна забувати про ризик зміни характеру новоутворень. Прекрасний результат дає свoєчасно почате комплексне лікування мастопатії, що включає й медпрепарати, які нормалізують рівень пролактину в організмі, і заходи з метою зниження стресового навантаження.
- Які ще неприємності може викликати цей самий пролактин?
- Порушення ритму секреції пролактину у жінки, яка зазнає впливу негативних психогенних факторів, може реалізуватися й у вигляді порушень менструальної функції. За оцінками фахівців, як мінімум 80 відсотків жінок хоча б раз у житті зіштовхувалися з порушенням менструального циклу.
Небезпека цих станів полягає в тому, що без відповідного лікування вони можуть стати причиною розвитку синдрому полікістозних яєчників, хронічної ановуляції, безплідності та ін. І якщо на ранньому етапі цілком достатньо просто уважніше поставитися до свого організму, обмеживши фізичні та психічні навантаження, то згодом може знадобитися тривале багатоетапне лікування, що включає тривалий прийом гормональних препаратів.
- Багато хто настроєний проти гормональних препаратів, чи можна без них обійтися?
- У складних клінічних ситуаціях без гормонотерапії, безумовно, не обійтися. Однак у більшості випадків при мастопатії, порушеннях менструального циклу гарний ефект забезпечує фітотерапія. Препарати на рослинній основі відрізняються поліфункціональністю, м'яким впливом, наявністю ефекту післядії. При їхньому застосуванні не розвивається синдром скасування. Крім того, вони можуть призначатися з метою підсилити ефект при комплексному лікуванні, а також використовуватися з профілактичною метою.
Для усунення симптомів гіперпролактинемії в гінекологічній практиці успішно використовуються фітопрепарати на основі прутняка звичайного, наприклад, «Мастодинон», ефективність якого підтверджена 50-літнім досвідом застосування і результатами численних наукових досліджень. Виражена дія «Мастодинону» забезпечується за рахунок того, що, крім прутняка звичайного, до складу входять екстракти ще декількох лікарських рослин (стеблолиста василисниковидного, фіалки альпійської, грудошника гіркого, ірису різнобарвного, лілії тигрової), які доповнюють і підсилюють ефект основного компонента.
- Як же жінці залишитися здоровою, виживаючи в "епоху стресу", чи існує універсальний рецепт?
- Здоровий спосіб життя - альфа й омега жіночого благополуччя - як фізичного, так і емоційного. Тим більше, що складові здорового життя просто не можуть не подобатися: 8-годинний сон, басейн і фітнес, регулярне статеве життя, риба, м'ясо, морепродукти, максимум овочів і фруктів, мінімум алкоголю, нуль тютюну і важкої фізичної праці. І спокій, головне - спокій.
- Важко з вами не погодитися, однак складно слідувати цим чудовим порадам у сучасному світі. А ще якісь способи і засоби є?
- Так, для підтримки життєвого балансу не будуть зайвими і вітaмінoтерaпія (вітaміни А, Е і групи В), і чаї (ромашковий, м'ятний), і заспокійливі відвари (вaлеріaнa, пустирник). Незважаючи на постійну зайнятість, а іноді - всупереч їй, жінка зобов'язана знаходити час для базових потреб свого організму: повноцінного харчування, змістовного відпочинку, цікавого спілкування. Формула гармонізації власних можливостей із запитами навколишнього світу, іноді невиправдано суворими та навіть жорстокими, проста: любити увесь світ потрібно, починаючи із себе.
Коментарі: 0 шт. | Переглядів: 7192 |
|
© Газета Домовик 2012-2023