Ревматоїдний артрит і остеопороз - небезпечний тандем
Сьогодні в Україні, також як і в усьому світі, остеопороз стає одною з найбільш важливих проблем суспільного здоров'я, адже кожна третя жінка та кожний восьмий чоловік, починаючи з 50-літнього віку, страждають цим захворюванням. Соціальна небезпека остеопорозу обумовлена не тільки його значною поширеністю, але й тяжкими наслідками цієї підступної хвороби - переломами кісток.
Якщо врахувати, що останнім часом до цієї хвороби активно підключається інша - ревматоїдний артрит, то небезпека зростає в рази. Що ж робити, як розірвати порочний союз цих недуг? На ці й інші питання ми попросили відповісти доктора медичних наук, професора кафедри травматології, ортопедії та нейрохіругії Буковинського державного медуніверситету Володимира Леонідовича Васюка.
- Як розпізнати остеопороз?
- На жаль, це захворювання протікає повільно й приховано, і в багатьох випадках хворі звертаються до лікаря вже після розвитку переломів. Справа в тому, що при остеопорозі кістки втрачають щільність і більше піддані переломам, які можуть привести до сильних болів і інвалідності. Остеопороз загрожує здоров'ю, як показали дослідження, кожного п'ятого українця, а ризик для жінок становить близько 70 відсотків!
- Ну, переломи трапляються у більшості з нас протягом життя... Як визначити, що ось цей саме «остеопорозний», так сказати?
- Для остеопорозу найбільш характерними є переломи хребців і шийки стегна, які спричиняють високу інвалідізацію та навіть смертність при цьому захворюванні. Крім переломів, мікроушкодження кісткової тканини хребців, що накопичуються з віком, стають причиною стійких болів у хребті, приводять до появи деформацій, функціональних порушень і зміни постави.
- Чи можна говорити, що ревматоїдний артрит є супутнім остеопорозу захворюванням?
- Скоріше навпаки, ревматоїдний артрит часто викликає розвиток остеопорозу, провокуючи так званий вторинний остеопороз. Сам він є аутоімунним захворюванням, коли організм нападає на свої власні здорові клітини і тканини.
Коли у людини розвивається ревматоїдний артрит, мембрани навколо суглобів запалюються й вивільняють ензими, які сприяють зношуванню оточуючого хряща й кістки. Часом страждають і інші тканини й органи в організмі, які піддаються впливу цього захворювання.
Люди, які хворіють ревматоїдним артритом, часто страждають від болів, набрякання і тугорухливості суглобів, особливо в руках і ногах.
В уражених суглобах рух може бути настільки обмеженим, що людина втрачає здатність виконувати навіть найпростіші щоденні дії. Близько чверті хворих ревматоїдним артритом, мають підшкірні стовщення (шишки), зазвичай біля суглобів. Стомлюваність, анемія (низький рівень червоних кров'яних тілець), болі в шиї, сухість очей і рота властиві людям, що страждають ревматоїдним артритом.
- Ревматоїдний артрит - захворювання людей похилого віку або не тільки?
- Відповідно до американської статистики, близько двох з половиною мільйонів людей у Сполучених Штатах страждають від ревматоїдного артриту. Хвороба ця вражає всі расові й етнічні групи, але у два-три рази частіше вражає жінок, у порівнянні з чоловіками. Ревматоїдний артрит, і правда, зазвичай атакує людей похилого віку, хоча сама хвороба починається в середньому віці. Втім діти й молодь також можуть занедужати.
- Тоді що таке ювенільний ревматоїдний артрит?
- Ювенільний ревматоїдний артрит (хвороба Стілла-Шоффара) зазвичай трапляється у дітей у віці 16 років і молодше.
Діти з важким ступенем ювенільного ревматоїдного артриту можуть бути піддані курсу лікування глюкокортикоїдами, використання яких може бути пов'язане з втратою кісткової маси, як у дитинстві, так і в дорослому віці.
Для дітей з ювенільним ревматоїдним артритом складніше займатися спортом, тому що це заподіює їм біль. Рекомендовані дитячим лікарем фізичні вправи та раціон, збагачений кальцієм і вітаміном D, є найбільш важливими для того, щоб у таких дітей сформувалася відповідна кісткова маса, і скоротився ризик схильності до переломів у майбутньому.
- Які фактори ризику розвитку остеопорозу?
- До таких прийнято відносити - худорлявість, наявність хвороби в сімейному анамнезі, постклімактерічний період або настання передчасної менопаузи у жінок, дефіцит кальцію, недостатність фізичної активності, паління та зловживання алкоголем і т.д.
Особливу небезпеку становить прийом певних медикаментів, наприклад, глюкокортикоїдів. Остеопороз є безсимптомним захворюванням, котре часто можна запобігти. Але якщо його не виявити, він може прогресувати протягом багатьох років без прояву симптомів, до того моменту, поки не трапиться перелом.
- Чи існує зв'язок між ревматоїдним артритом і остеопорозом?
- Звичайно. Дослідження показали підвищений ризик втрати кісткової маси й переломів у людей, які страждають ревматоїдним артритом. Ця категорія піддається підвищеному ризику захворювання остеопорозом внаслідок багатьох причин. По-перше, медикаменти, що містять глюкокортикоїди, які часто рекомендують для лікування ревматоїдного артриту, можуть викликати значну втрату кісткової маси. Отут необхідний постійний контакт з фахівцем.
Крім того, біль і втрата функції суглобом, внаслідок хвороби, приводять до нерухомості, що також підвищує ризик захворювання остеопорозом. Дослідження також показали, що втрата кісткової маси при ревматоїдному артриті може статися безпосередньо внаслідок захворювання. Втрата кісткової маси відбувається в основному в зоні ушкодженого суглоба.
Тривожним є той факт, що жінки, і так піддані підвищеному ризику захворювання остеопорозом, у два-три рази більше піддані захворюванню артритом, чим чоловіки, які теж хворіють ревматоїдним артритом.
- Як мінімізувати шкоду від захворювання остеопорозом?
- Харчування, харчування і ще раз - харчування! Раціон харчування, збагачений кальцієм і вітаміном D, дуже важливий для здоров'я кісток.
Джерелом кальцію є: молочні продукти з низьким вмістом жиру, темно-зелені листяні овочі, збагачені кальцієм продукти харчування та напої. Також, для заповнення необхідної щоденної норми кальцію варто приймати харчові добавки.
Варто пам'ятати, що вітамін D відіграє важливу роль у засвоєнні кальцію організмом і для здоров'я кісток. Він синтезується шкірою під впливом сонячного світла.
У той час як багато людей можуть одержувати достатню кількість вітаміну D природним шляхом або з вітамінізованих продуктів харчування, інші приймають харчові добавки зі вмістом вітаміну D, для заповнення необхідної щоденної дози. І, звичайно, побільше - руху, позитивних емоцій, яскравих життєвих вражень і соціальної активності.
Коментарі: 0 шт. | Переглядів: 8523 |
|
© Газета Домовик 2012-2023