Перший день застуди. Що робити, щоб не «розболітися» остаточно?

17 жовтня 2020

Ви прокинулися з ранку, а ніс не дихає, у горлі дере і поболює, голова чавунна, б’є озноб. Це майже стовідсотково означає, що ви підхопили вірусну інфекцію, вона вже проникла в організм і почала своєю «чорну» справу. Що робити? Терміново вживати заходів!

Не варто бути настільки самовпевненим, щоб думати, що «само пройде».

ДО ВІДОМА!

Вірусне захворювання проходить через п’ять стадій:

- зараження (вірус потрапляє),

- реплікація (вірус розмножується),

- запалення (вірус захоплює й убиває здорові клітини, продовжуючи розмножуватися),

- інтоксикація (уражені клітини вмирають і отруюють організм продуктами розпаду),

- видужання (організм блокує поширення вірусу, виводить токсини, відновлює уражені тканини).

Перший день, у який ми розуміємо, що занедужали, звичайно це стадія реплікації або запалення, що вже почалося. Якби за добу до цього вам удалося запобігти зараженню (наприклад, застосувати оксолінову мазь, промити ніс сольовим розчином або прогріти всі органи дихання парою і не дати вірусу впровадиться), друга стадія могла б і не настати.

Коли вже з’явилося «соплєтеча» і кашель з чханням - захворювання в розпалі. Тепер доведеться пройти всі стадії.

МОРАЛЬНА НАЛАШТОВАННІСТЬ

Поширена помилка: людина відразу біжить в аптеку й просить дати «якІ-небудь сильні, діючі, ефективні, найкращі» ліки від застуди. Приймає їх й, думаючи, що ось тепер все пройде, несеться по своїх звичайних справах: на роботу, на навчання і т.д. Але не так сталося, як гадалося! Ліки знімуть симптоми на час, а під його «прикриттям» вірус активно буде розмножуватися, продовжувати руйнувати ваш організм.

Правильне рішення: скасувати всі свої справи й зайнятися лікуванням. Це тільки здається, що без нас ніхто не обійдеться й ніяк не можна «випасти» з життя на день. Можна! І потрібно! Залишіться вдома на день і «відлежіться».

ЛІКИ

Помилка: не варто приймати відразу все, що порадить продавець в аптеці, подруга або сусідка. Немає таких ліків, які здатні вбити вірус! Це може зробити тільки особисто ваш організм. 

Все що вам потрібно в перший день: мірамістин або навіть просто звичайний сольовий розчин (для промивання носа), судинозвужувальні краплі (краще брати дитяче дозування). Аптечні ліки від застуди часто містять компоненти, що стимулюють психіку, наприклад, велику дозу кофеїну. Це допоможе підняти настрій, підвищити працездатність, але через 4-5 годин неминуче настане погіршення стану.

Антибіотики проти вірусу безсилі. Їхній прийом послабить і без того працюючий в авральному режимі імунітет.

Що стосується противірусних і імуностимулюючих препаратів, які активно рекламуються в ЗМІ, то варто розуміти: їх ефективність клінічно не доведена. Вони діють на всіх по-різному. Якщо який-небудь арбідол/анаферон/АГРІ/поліоксидоній/оциллококцінум/ і т.п. добре допоміг вашій подрузі (або навіть вам особисто минулого разу) - не факт, що на вас зараз він подіє так само.

ПОСТІЛЬНИЙ РЕЖИМ

Сон - кращі ліки від вірусної інфекції. Тепла постіль - от де, в ідеалі, потрібно проводити перший день застуди. В 90% випадків цього достатньо, щоб уже наступного дня припинився активний розвиток хвороби. Якщо це неможливо й потрібно бути «на ногах», вартує хоча б пару годин вдень поспати й лягти ввечері якомога раніше. 

Найважливіше: відкласти всі справи поза приміщенням. Категорично заборонені: поїздки, піші подорожі, взагалі, перебування на вулиці (навіть на балконі!).

Запам’ятайте: не можна митися й, особливо, мити голову в перший день застуди.

ПИТВО

Продукти розпаду вірусу виводяться нирками. Тепла рідина активізує обмін речовин. Дуже важливо пити часто й достатньо багато. Чудово, якщо це будуть домашні морси, компоти, чай з м’ятою, липою, лимоном і медом, зелений чай, імбирний чай.

Запам’ятайте правило: кожну другу годину чашка гарячого напою - обов’язкова! Гаряче питво ще й теплова процедура!

Декілька слів про алкоголь. Хтось запевняє, що горілка з перцем або гаряче пиво, а також глінтвейн допомагають у боротьбі з вірусами. Нагло брешуть. Усе це лише тимчасово піднімає настрій і навантажує роботою печінка й нирок.

ТЕПЛО

Віруси дуже не люблять прогрівання. Майже всі вони гинуть уже при 39-45 градусах. Саме тому під час застуди підвищується температура, організм сам прагне вбити вірус. 

Із самого початку важливо «утеплитися»: теплі шкарпетки (у них можна насипати порошку гірчиці, який прогріє ступні за принципом гірчичника), теплий одяг, вовняний шарф. Навіть якщо ви вдома й не залишаєте постіль - утепліть «стратегічно важливі» місця: шию, ноги, спину й груди. Стара бабусина пухова хустка здатна творити чудеса!

Якщо у вас температура, не варто відразу пити жарознижуючі. Дайте організму можливість «поборотися». За умови, що температура переноситься нормально, без сильних головних болів, судорог і сплутаності свідомості, до 38-39 градусів її можна не знижувати. Швидше за все, вона знизиться сама через пару-трійку годин.

Якщо температури немає, обов’язково потрібні теплові процедури. Варіантів багато: подихати над парою або відвареною картоплею (хвилин 10) два-три рази в день, прогріти носові пазухи теплим вареним яйцем, зробити напівспиртової компрес на горло. Дуже діючий засіб - пропарювання ніг. Тримаємо ноги в тазику з гарячою водою 15-20 хвилин, потім утеплюємося й у постіль. 

УВАГА! Ходити в лазню, у сауну, сидіти в кедровій бочці в перший день застуди - категорично не можна. Це тільки підстьобне вірус!

ХАРЧУВАННЯ

Величезна помилка: відмова від їжі в перший день застуди, перекуси солодощами й бутербродами. Не варто забувати про те, що їжа - це теж ліки. Правильне харчування в перший день застуди здатне суттєво полегшити стан і допомогти в боротьбі з вірусом. Неправильне харчування збільшує хворобу. Харчуватися треба часто, потроху, їжу вибирати легку й багату білком. 

Їмо: омлет, рідку молочну кашу, супи, овочеві салатики, рибу. Не забувайте про зелень, цибулю і часник. Категорично заборонене: копчене, жирне, солоне, смажене, фаст-фуд. 

Між іншим: курячий бульйон - природний протизапальний засіб!

АРОМАТЕРАПІЯ

Дуже важливо, чим дихає захворіла людина. Зазвичай цьому факторові приділяється недостатньо уваги. Тим часом, зрозуміло, що якщо перший день застуди ви проведете в чистому приміщенні, де мінімум пилу, робиться вологе прибирання, повітря свіже - це значно підвищує шанси на якнайшвидше видужання. 

Повітря не повинно бути сухим (використовуйте зволожувачі або просто розмістіть в кімнаті мокрі рушники). Також не варто проводити перший день застуди в приміщеннях, де є грибок і вогкість.

Побороти вірус допоможе використання аромалампи з оліями евкаліпта, чайного дерева, цитрусових, ялівця. Так само непогано розмісити в головах ліжка блюдечко з дрібно нарізаним часником. Фітонциди будуть гнобити вірус на ваших слизових оболонках.

Якщо ви все зробили правильно, то вже не наступний ранок відчуєте позитивну динаміку. 

УВАГА! за першим днем наступає другий! Якщо вам полегшало, це не значить що треба включатися назад у звичний ритм життя. ГРВІ підступна, вона може повернутися з новою силою. 

По можливості, продовжуйте дотримуватися всього вищеописаного, особливо це стосується тепла, питного режиму й лікарської підтримки. Якщо на другий день стан погіршився, терміново звертайтеся до лікаря, не чекаючи поки розіграється трахеїт, бронхіт, гайморит, ларингіт, ангіна або отит.

 Коментарі: 0 шт.   Переглядів: 1835 Подобається: 0 | Не подобається: 0  

Також у розділі «Краса та здоров'я»


Привіт, гість!   Вхід

Facebook Google+ Одноклассники Twitter Вконтакте Яндекс