Пігментні плями

26 липня 2019

 10 напоширеніших причин їх появи на тілі та обличчі, а також методи боротьби з цим неприємним явищем.

1. УЛЬТРАФІОЛЕТ

Навесні й улітку під дією сонячних променів пігмент меланін активно утворюється в епідермісові. Тому на відкритих ділянках тіла починають проявлятися його похідні – ластовиння, родимки, пігментні плями. Щоб захистити шкіру, використовуйте сонцезахисні креми. І не захоплюйтеся солярієм.

2. КОСМЕТИЧНІ ПРОЦЕДУРИ

До пігментації можуть привести апаратне чищення шкіри, пілінги й навіть лазерна епіляція. Особливо якщо відразу після процедури травмована шкіра зазнала впливу ультрафіолету. Тому зайвий раз прочитайте в мережі й запитайте косметолога про ризик пігментації, збираючись у салон. І намагайтеся виконувати салонні процедури в осінньо-зимовий період, коли дія ультрафіолету мінімально.

3. ПРОБЛЕМИ ІЗ ШКТ

Пігментація може бути й ознакою порушення роботи шлунково-кишкового тракту. Поява червонуватих плям свідчить про неполадки в роботі  шлунка й кишечнику, коли порушується розщеплення їжі й усмоктування живильних речовин. Плями коричневого кольору говорять про проблеми з печінкою й жовчним міхуром. Жовті плями на шкірі можуть також виявитися ксантомами – відкладаннями надлишку холестерину при порушенні жирового обміну.  Якщо зіткнулися з подібною проблемою, відвідайте не тільки дерматолога, але й гастроентеролога, здайте аналіз на холестерин.

4. ЗАХВОРЮВАННЯ НИРОК

Одним з перших симптомів патології сечовидільної системи, насамперед нирок, буває поява жовтувато-коричневих пігментних плям на тілі. При цьому шкіра також міняється, блідне й немов стоншується. Відмітна риса ниркової патології – поява пігменту на долонях і підошвах. УЗД нирок, аналізи сечі й кров на креатинін і калій допоможуть установити правильний діагноз.

5. ПАТОЛОГІЯ НАДНИРКОВОЇ ЗАЛОЗИ

Безліч пігментних плям з’являється на шкірі при хворобі Аддісона. Це автоімунне захворювання, при якому надниркові залози перестають виробляти гормони в потрібній кількості. Поступово шкіра здобуває бронзовий відтінок. Паралельно можуть виникнути загальна слабість, часті перепади настрою й артеріального тиску.

6. ДЕФІЦИТ ВІТАМІНІВ І МІНЕРАЛІВ

Поява пігментних плям найбільш характерна для дефіциту вітамінів С, Е и PP, а також міді. Вітамінна недостатність розвивається при нестачі овочів і фруктів, характерна для злісних дієтиків. Дефіцит міді рідко виникає при порушеннях харчування, хіба що у веганів. Зате при запальних захворюваннях кишечнику й печінки, тривалому прийманні кортикостероїдів і деяких антигіпертензивних препаратів це цілком реально. Прийом полівітамінних комплексів і лікування патології ШКТ у більшості випадків допомагає позбутися гіперпігментації.

7. ПРИЙОМ ЛІКІВ

Пігментація може виявитися побічним ефектом прийому деяких ліків. Найчастіше причиною є підвищення фоточутливості шкіри, тобто сприйнятливості до ультрафіолету. Цей ефект прописаний у деяких антибіотиків, інших ліків (див. пункт 5).

В інструкції до препарату зазначено підвищення фоточутливості як побічного ефекту? Виходить, поки ви його приймаєте, доведеться ховатися від сонця – носити капелюх, користуватися сонцезахисним кремом, уникати впливу на шкіру прямих сонячних променів.

8. ГОРМОНАЛЬНИЙ ЗБІЙ, ВАГІТНІСТЬ

Деякі гормони нашого організму здатні підсилювати синтез меланіна, а виходить, і пігментацію. Такий ефект дають прогестерон, естроген, меланоцитостимулюючий гормон. Перші два відносяться до жіночих полових, їх коливання можуть привести до появи плям на обличчі, у зоні декольте, на руках, спині й животі. Для вагітності цей процес фізиологічний і згодом проходить без сліду. А от якщо вагітності немає, а пігментація й інші симптоми гормонального дисбалансу – є, зверніться до гінеколога.

9. АЛЕРГІЯ

Алергійні висипання при атопічному дерматиті або кропивниці іноді пігментуються й ще довго нагадують про себе. Дерматологи вважають, що провиною тому все той же ультрафіолет. Шкіра в місцях висипань збуджена, її захисні властивості знижені, вона особливо вразлива для сонячних променів. Тому треба уникати відкритого сонця.

10. ВІК

Після 60 років міняється обмін речовин, що впливає на роботу меланоцитів, кліток, що виробляють меланін. Крім того, структура шкіри в зрілому віці міняється, і меланін, що відкладається в дермі, стає помітнішим. Типові місця, де вони з’являються – тильна сторона кисті, щоки й скроні, зона декольте. Методи профілактики – захищати шкіру від сонця, стежити, щоб у меню було достатнє продуктів з вітамінами С и РР. Жінкам допомагає менопаузальна гормональна терапія.

 Коментарі: 0 шт.   Переглядів: 3551 Подобається: 0 | Не подобається: 0  

Також у розділі «Краса та здоров'я»


Привіт, гість!   Вхід

Facebook Google+ Одноклассники Twitter Вконтакте Яндекс