Що робити при сонячних опіках
Подразнення, біль, почервоніння та лущення - це самі безневинні з наслідків надмірного перебування на сонці.
Під впливом сонячної радіації в нашій шкірі активно виділяються певні хімічні речовини: якщо їх накопичується занадто багато, вони починають викликати симптоми запалення, яке в народі зветься «обгорів». Але це тільки верхівка айсберга. У «сонячного передозування» є й такий відкладений ефект, як ушкодження ДНК і навіть рак. І саме тому не варто недооцінювати небезпеку обгорання.
«Намащу сметаною/кефіром - і все пройде», - так думають багато пляжників й дачників. Насправді, впоратися із сонячними опіками не так просто й одними кисломолочними обтираннями отут не обійтися. Як же захиститися від підступного сонця, одержати гарну засмагу й не переборщити? І що робити, якщо ви все-таки обгоріли? Розберемося з усім один по одному.
ЗАСОБИ БЕЗПЕКИ
Хто в групі ризику. Деякі з нас більш чутливі до впливу сонячної радіації через недолік шкірного пігменту меланіну. Ця речовина надає темний колір шкірі й волоссям і природнім шляхом виробляється в організмі. Крім функції офарбовувати, меланін несе й захисну функцію: він оберігає нас від шкідливого ефекту ультрафіолету й, відповідно, чим його більше, тем краще ви захищені.
Висновок простий: особливо людям з блідою шкірою треба бути вкрай обережними й ретельно дозувати свої сонячні ванни. Те ж стосується власників рудого і дуже світлого волосся, оскільки колір шевелюри також сигналізує про низький рівень захисного пігменту.
Як визначити, що «вам вистачить». Взагалі, дерматологи не радять перебувати під прямими сонячними променями довше 25-30 хвилин поспіль. Якщо ви використовували сонцезахисний крем, цей час зростає до 1-2 годин, але не варто переоцінювати можливості косметики. Її властивості знову ж багато в чому залежать від природнього стану вашої шкіри: чим вона від самого початку світліше, тем менше зможе витримати сонячну атаку безболісно. Крім того, не забувайте, що звичайні креми змиваються під час купання, а водостійкі - стираються, коли ви користуєтеся рушником. Так що наносити їх доведеться по кілька раз у день.
І ще одне правило: у жодному разі не покладайтеся на свої очі! Адже перші ознаки обгорання можуть з’явитися тільки через 6-10 годин після перебування на сонці, а доти ви й не здогадаєтеся, що обгоріли.
ЩО ОБГОРЯЄ НАСАМПЕРЕД
Плечі й груди - зазнають впливу сонця постійно, а не тільки коли ми приходимо на пляж.
Кисті рук - про них просто забувають і не мажуть сонцезахисним кремом; а якщо й помазали, він швидко змивається або залишається на дверних ручках, сумках, рушниках і т.п.
Ніс – частина обличчя, що випирає більше всього, плюс шкіра на ньому досить ніжна.
Тильна сторона стопи - а ви самі-то коли-небудь мазали її кремом від сонця? Цього не робить практично ніхто, але ж шкіра там, на відміну від самих стіп, дуже тонка й особливо піддана будь-яким ушкодженням.
ПЕРША ДОПОМОГА
Якщо ви раптом спохватилися й подумали, що все-таки переборщили із сонячними ваннами, мінімізувати наслідки допоможуть ліки. Прийміть прості знеболюючі, що містять аспірин або ібупрофен, вони перешкоджають утворенню токсичних речовин, через які шкіра червоніє й опухає. І звичайно, виключіть будь-які подальші контакти із сонячними променями. Навіть якщо ви знову намажетеся сонцезахисним кремом, він може тільки ушкодити подразнену шкіру й збільшити ефект.
Замість запізнілого захисту, краще почніть етап лікування. Насамперед, вашу шкіру необхідно зволожити. Використовуйте легке гіпоалергенне молочко, наносите яке необхідно м’якою губкою або ганчірочкою, щоб зайвий раз не травмувати шкіру. Також в аптеці можна знайти спеціальні спреї й лосьйони, нанесення яких практично безболісне, і до того ж вони носять охолоджувальний ефект. Тільки не плутайте їх зі звичайними засобами від опіків - пінками, кремами й т.п. Вони рятують від опіків термічних, тобто викликаних впливом високої температури, а не сонячної радіації.
Якщо часу або можливості бігти в аптеку нема, використовуйте будь-який зволожуючий засіб, який є під рукою. Підійде крем для обличчя, рук і особливо - зони навколо очей, оскільки він призначений для дуже ніжної шкіри й діє вкрай делікатно. А найефективнішими будуть креми, в складі яких наявні алое віра, екстракти ромашки, календули й вітамін Е: ці компоненти допомагають шкірі всотувати вологу й утримувати її довгий час.
Знизити біль і температуру допоможе й звичайна прохолодна ванна. Ці симптоми обгорання пов’язані активним припливом крові, викликаним, у свою чергу, сильним запаленням; відповідно, холодна вода звузить судини й трохи полегшить ваш стан. Тільки не поспішаєте лізти під душ: сильні струмені води - це знову ж мікротравми й зайвий біль.
І в жодному разі не захоплюйтеся народними засобами! Одна з порад, наприклад, говорить, що остудити шкіру може оцет. От тільки оцет - це кислота, яка дратує шкірний покрив і витягає з нього вологу, яка йому так потрібна.
ЛІКВІДАЦІЯ НАСЛІДКІВ
Приблизно через 12-14 годин після невдалої засмаги біль і печіння досягають свого піка, а він може протривати цілу добу. Але саме сумне полягає в тому, що на цій стадії позбутися болю повністю вже не можна. Продовжуйте мазати кремом і приймати прохолодні ванни, а також підготуйтеся до наступної неминучої неприємності – лущенню шкіри.
Запобігти або зупинити цей неестетичний процес також неможливо. Те, що з нас «облазить» - це, фактично клітини шкіри, що відмерли, і не підлягають відновленню, тому видаляти їх не тільки можна, але й потрібно. Тільки будьте акуратні: коли білі лусочки облетять, на поверхні опиняться більш ніжні підшкірні шари, яким необхідний особливий догляд і зволоження. І вже звичайно їх не можна знову піддавати впливу сонця.
Коментарі: 0 шт. | Переглядів: 2455 |
© Газета Домовик 2012-2023