Що потрібно знати про тромби
За статистикою, кожний четвертий житель планети – у групі ризику з тромбозу. Як виникає цей стан і чи можна від нього захиститися?
При тромбозі в кровоносних судинах формуються згустки крові – тромби. Цей процес може відбуватися у венах і артеріях. Однак, де б не застряг тромб, він здатний повністю або частково зупинити рух крові, що не обіцяє нічого гарного.
Нітрохи не краще, якщо тромб відірветься й разом зі струмом крові потрапить в інші частини організму. Наприклад, якщо його занесе в легені, то виникне тромбоемболія легеневої артерії – стан, що вимагає негайної медичної допомоги. Якщо ж кров'яний згусток потрапить у мозок, може трапитися інсульт.
Ось чому потрібно якнайбільше знати про тромбоз – попереджений, значить, озброєний!
ФАКТ № 1. ТРОМБОЗ ДО ПОРИ МОЖЕ БУТИ БЕЗСИМПТОМНИМ
Найчастіше при тромбозі вражаються ноги. Людина при цьому може зазнавати почуття важкості, розпираючий біль по ходу вени. Нога набрякає і збільшується в розмірі, шкіра червоніє або стає синюшною. Загалом, пропустити таке складно.
Однак тромбози бувають і в інших місцях, у тому числі в глибоких венах. У багатьох випадках хвороба протікає безсимптомно, і люди навіть не догадуються про те, що в них формуються тромби. Єдиний порятунок – профілактика.
ФАКТ № 2. ОПЕРАЦІЇ, ТРАВМИ Й АВІАПЕРЕЛЬОТИ ЗГУЩАЮТЬ КРОВ
У випадку травм і хірургічних втручань організму доводиться згущати кров, щоб залатати ушкоджену судину й попередити крововтрату. А густа кров – це ризик тромбоутворення. Особливо якщо травми важкі, а реабілітація тривала.
Тромбозу також сприяє венозний застій, який може виникнути при сидячому способі життя, частих авіаперельотах, тривалих переїздах в автобусі або автомобілі.
Якщо вас очікує довгий переліт, за можливістю не беріть квиток біля вікна, інакше більшу частину подорожі ви проведете нерухомо. Сідайте біля проходу – волею-неволею доведеться вставати, пропускаючи сусідів. Тим самим ви розженете кров, знизивши ризик тромбоутворення.
ФАКТ № 3. ДЕЯКІ ХВОРОБИ ПРОВОКУЮТЬ УТВОРЕННЯ ТРОМБІВ
Серед них – зайва вага (при серйозному ожирінні ймовір-ність утворення тромбу зростає в 5 разів), ішемічна хвороба серця, гіпертонія, варикозне розширення вен, порушення обміну речовин, гормональні зміни, пов'язані з вагітністю та прийомом оральних контрацептивів.
Крім того, тромбози відзначаються в 15% онкохворих. Це пов'язане з тим, що пухлини виділяють особливі речовини – прокоагулянти, які сприяють формуванню тромбів. Імовір-ність тромбозів збільшує і протипухлинна терапія, тому онкохворі мають одержувати препарати для лікування і профілактики тромбоемболії.
ФАКТ № 4. ШКІДЛИВІ ЗВИЧКИ ДІЙСНО ШКОДЯТЬ
Доведено, що тромби в любителів сигарет з'являються в 3 рази частіше, чим у некурящих. Тому, якщо ви ще не кинули курити, кидайте! Від інших шкідливостей – алкоголю, копченої, гострої та солоної їжі – теж краще відмовитися. Усе це збільшує в'язкість крові.
ФАКТ № 5. ДЕФІЦИТ РІДИНИ – ПРИЧИНА ТРОМБОЗУ
Якщо є схильність, тромб може з'явитися навіть через елементарну нестачу води в організмі. Тому більше пийте! Якщо немає медичних протипоказань, наприклад проблем з нирками, добова норма рідини – 1,5-2 л. Зранку – склянка води, на ніч – склянка води й по склянці води між прийомами їжі протягом дня.
ФАКТ № 6. РУХ – ЖИТТЯ
Вимотуючі тренування для профілактики тромбозу не показані, зате помірне навантаження – ранкова зарядка, ходьба, плавання – тільки на користь. Намагайтеся більше рухатися й на роботі – частіше змінюйте позу, вставайте з місця, прогулюйтеся по коридору.
ДО РЕЧІ
Американські вчені вважають, що стрес здатний спровокувати розвиток тромбозу. Особливо в представниць слабкої статі. Дослідження показали, що в чоловіків у відповідь на психоемоційну напругу підскакує артеріальний тиск і частішає пульс, а в жінок зростає ризик ішемії та згущається кров.
НА ЗАМІТКУ
Вишня, журавлина, чорниця, мандарини, малина й імбир розріджують кров. Корисні також полуниця, шпинат, гречка, помідори й шипшина – вони зміцнюють стінки судин.
Коментарі: 0 шт. | Переглядів: 3430 |
|
© Газета Домовик 2012-2023