Чому навесні болить голова?
Метеозалежність, або метеочутливість, є досить розповсюдженим симптомом навесні, коли погода нестійка. Перепади температури повітря, що трапляються часто навесні, цілком можливо, спровокують стрибки артеріального тиску в метеочутливих людей, так що головні болі можуть відзначати навіть молоді. У чому ж причина цих проблем? Як протистояти «головняку»? Одним словом, що робити? Про це ми розпитали фахівця - доцента, кандидата медичних наук Богдана Мироновича Паращука.
- Вважається, що здорова людина ніяк не має реагувати на зміну температури повітря, оскільки організм здатний підтримувати необхідний баланс (гомеостаз). Однак абсолютно здорові люди зустрічаються нечасто, тому метеозалежність, або метеочутливість, є досить розповсюдженим симптомом.
Зміна погоди, як правило, стає потужним провокатором головного болю або запаморочень, які супроводжуються слабкістю й перепадами настрою. Причому напади мігрені виникають найчастіше саме під час потепління. За статистикою, при підвищенні температури на кожні п'ять градусів Цельсія в середньому на 7,5 відсотки збільшується число звернень до прийомних відділень швидкої допомоги із приводу головного болю.
Хворобливі стани в більшості випадків супроводжуються зниженням працездатності, млявістю, апатією, плюс до всього загострюються хронічні захворювання суглобів, легенів, серцево-судинної системи. У такі дні ніщо не радує, навіть незважаючи на яскраве сонечко.
- Із чим пов'язане виникнення головного болю?
- Механізм виникнення головного болю при змінах погоди пов'язаний з порушенням балансу нейромедіаторів, у першу чергу серотоніну, у болючих центрах головного мозку пацієнтів. З віком знижуються захисні можливості організму, а це відбивається на самопочутті. У групі ризику при різкому підвищенні температури виявляються люди із хронічними легеневими та серцево-судинними захворюваннями, а також ті, хто страждає хронічними формами головного болю. У діабетиків у такий час звичайно підвищується рівень цукру в крові, тому їм необхідно ретельно стежити за станом свого здоров'я.
- Що ж робити при зміні атмосферного тиску, щоб купірувати головні болі й уникнути загострення хронічних недуг?
- Насамперед необхідно приймати ліки, призначені лікарем. Людям, що страждають миготливою аритмією, слід обмежити водне й сольове навантаження. При головних болях добре, до речі, допомагає масаж лобових, скроневих і потиличних м'язів, а також м'язів шиї.
- Що конкретно можна рекомендувати?
- Акупресуру, або крапковий масаж. Ефективність якого підтверджена безліччю наукових досліджень. За своєю суттю це різновид голковколювання і рефлексотерапії, тільки для його застосування не потрібні особливі медичні знання.
- Як масажувати акупресурні крапки?
- Для початку прийміть зручне положення і розслабтеся. Масаж крапок не займає багато часу, у середньому від 30 секунд до 1 хвилини. Масажуйте крапку легкими натисненнями або круговими рухами. Звичайно головний біль проходить під час масажу або через 5-10 хвилин після закінчення.
- Де ці крапки?
- Існує 6 основних крапок для рятування від головного болю. Крапка третього ока, або інь-тан, перебуває між бровами, у тому місці, де перенісся переходить у чоло. Ця крапка також відповідає за зняття утоми очей. Масажувати протягом 1 хвилини натисненням або круговими рухами.
Гарні крапки, що розташовані в задній частині голови, посередині між вухом і початком хребта. Масаж цих крапок допомагає зняти закладеність носа, біль в очах, у вухах, сильний головний біль і мігрень.
Крапки той-вей перебувають із двох боків на волосистій частині голови, у 2-3 см від початку волосяного покриву в області скроні. На місці крапки можна намацати невелику ямочку. Вплив на цю область знімає біль у скроневій області.
А ще чудово допомагають прилади стимуляції периферичних нервів для домашнього використання, які купірують мігрень і при цьому практично не мають побічних ефектів.
- Які профілактичні прийоми проти головного болю можна рекомендувати?
- Якщо на зміну температури навколишнього середовища організм починає відчутно реагувати, рекомендується за можливістю мінімізувати інші негативні впливи. Зокрема, слід пити більше рідини, виключити з меню харчові провокатори мігрені, до яких відносять червоне вино й натуральну каву, більше бувати на свіжому повітрі, висинатися, а також за можливістю уникати стресових подій.
Медики не радять метеочутливим людям налягати на гострі та смажені страви, навіть від шоколаду краще відмовитися. Їх добре замінити продуктами, що дають організму енергію: нежирним м'ясом, рибою, яйцями, кисломолочними виробами, а також овочами і фруктами.
До речі, у контролі самопочуття допомагає ведення щоденника, у якому необхідно фіксувати виникаючі напади. Надалі такий підхід дає можливість фахівцю проаналізувати стан і поставити вірний діагноз.
Прийнято вважати також, що знизити метеочутливість допомагають невеликі, але регулярні фізичні навантаження - мінімум по 20 хвилин щодня. І без фанатизму - надмірні силові навантаження тільки нашкодять. І, звичайно ж, - прогулянки на свіжому повітрі, зелений чай з м'ятою або ромашкою, контрастний душ.
Коментарі: 0 шт. | Переглядів: 8149 |
|
© Газета Домовик 2012-2023