Виразка шлунка або 12-палої кишки: як відрізнити за симптомами?

30 березня 2017

Хвороби ШКТ посідають перші місця серед найпоширеніших захворювань сучасних городян. Провиною тому - стреси, нерегулярне харчування, неповноцінний раціон, а також любов до «сміттєвої» їжі. Виразки шлунка і 12-палої кишки стоять за поширеністю відразу після гастриту. Обидві хвороби не дадуть себе пропустити - кожна заподіює болісний біль, терпіти який чи навряд вдасться. Як відрізнити їх одну від одної, якщо симптоми у виразок однакові?

ЩО ТАКЕ ВИРАЗКА?

Виразкова хвороба найчастіше стає наслідком регулярних стресів. Психологічні перевантаження дратують нервову систему, це викликає спазми м'язів і кровоносних судин шлунково-кишкового тракту, через що виникає порушення харчування шлунка. Шлунковий сік і пепсин починає роз'їдати слизову оболонку ШКТ, у результаті чого на ній утворюються ранки. Також захворювання можуть спровокувати алкоголь і паління, часте споживання жирної, смаженої, гострої, солоної та копченої їжі, недолік овочів і фруктів, порушення обміну речовин, отруєння та інфекційні захворювання.

Поразка 12-палої кишки зустрічається в чотири рази частіше, чим виразка шлунка. Найчастіше на неї страждають чоловіки.

Обидва захворювання вимагають негайного лікування, оскільки несуть смертельну загрозу - неліковані виразки можуть перероджуватися на ракові новоутворення, або ж відкриватися, приводячи до рясної внутрішньої кровотечі.

ЧИМ ВІДРІЗНЯЮТЬСЯ ВИРАЗКА ШЛУНКА І 12-ПАЛОЇ КИШКИ?

Виразкова поразка шлунка і 12-палої кишки відрізняється локацією відкритих поразок, але основні симптоми у них зовсім однакові. У їхньому числі «голодні болі», що ниють і пекучі болі в області живота, блювота (часто - з домішками крові), розлади або закрепи, присутність крові під час спорожнювання, зниження ваги, постійні запаморочення, слабкість і погіршення працездатності.

Однак є й специфічна ознака, яка вірогідно допоможе відрізнити виразку 12-палої кишки від виразки шлунка. Локалізація болю: в першому випадку біль буде відбиватися внизу живота під пупком або в попереку, у другому - у верхній частині живота. Крім того, при виразці шлунка біль з'являється відразу або через годину після їжі, затягаючись приблизно на 2-3 години. А при захворюванні 12-палої кишки сильні болі мучать не після їжі, а перед, що особливо відчутне вранці.

ДІАГНОСТИКА І ЛІКУВАННЯ

При підозрі на виразкову хворобу необхідно обов'язково звернутися до лікаря, пройти обстеження й курс лікування. Точний діагноз допоможуть поставити тільки ультразвукове дослідження органів черевної порожнини й езофагогастродуоденоскопія (огляд травного тракту за допомогою гастроскопічної трубки, що транслює зображення на монітор).

Для повного видужання необхідний комплексний підхід, який включає суворе дотримання дієти протягом 3-4 місяців, а також приймання ліків (антибіотики, пробіотики, препарати для нормалізації кислотності шлунка та зняття запалення слизової оболонки, гормональні засоби та препарати, що відновлюють роботу мозкових центрів).

Дієта при виразкових поразках у першу чергу зобов'язує відмовитися від уживання жирних, смажених, гострих і солоних страв. Крім того, необхідно забути про вживання алкоголю, енергетичних і газованих напоїв, кави та міцного чаю.

 Коментарі: 0 шт.   Переглядів: 3641 Подобається: 0 | Не подобається: 0  

Схожі статті

Також у розділі «Краса та здоров'я»


Привіт, гість!   Вхід

Facebook Google+ Одноклассники Twitter Вконтакте Яндекс