Свято Водохрещення Господнього

18 січня 2017

Свято Водохрещення Господнього19 січня - одне з найдревніших свят християнської церкви. Саме в цей день Іоанн Хреститель хрестив у річці Йордан Ісуса Христа.

Водохресний Святвечір проводився в суворому пості. Перед вечірньою службою, під час якої відбувалося водосвяття, церкви зазвичай заповнювалися народом до відмови. Повернувшись додому, всі члени родини відпивали по кілька ковтків освяченої води із принесеної судини. Потім через ікону брали гілку верби й окропляли святою водою весь будинок і все майно в ньому. Залишки святої води ставилися до образів. Крім того, вважалося, що в такий вечір у будинок приходять душі померлих родичів. Тому на стіл завжди ставили зайвий прилад.

Відповідно до народного повір'я, у ніч на Водохрещення в річках купається сам Ісус Христос, і через це вода у всіх водоймах у цю ніч колишеться. Ось чому в цей день прийнято купатися в ополонці. У день Водохрещення біля хат запалювали в'язки соломи або багаття, щоб Христос, який викупався, міг зігрітися. Протягом тижня після Водохрещення не можна було мити або прати білизну в річці, тому що перелякана Христом нечиста сила нібито, хапаючись за неї, вибиралася на берег. На Водохрещення влаштовувалися останні в сезоні дівочі оглядини.

Донині на селі говорять, що якщо помолитися у водохресний вечір і загадати бажання, то воно обов'язково збудеться, адже "перед ранковою зіркою небо відкривається". А ще краще викупатися, нехай і не в ополонці, а хоча б просто у ванні, адже бути охайним і здоровим завжди добре.

У день свята й у день Водохресного святвечора відбувається Велике водоосвячення. У дворах храмів тягнуться довгі черги за святою водою. Якщо людина з яких-небудь серйозних причин не може піти на службу або живе в тисячі кілометрів від найближчої церкви, вона може вдатися до цілющої сили простої води, узятої зі звичайної водойми у водохресну ніч, хоча власне святою таку воду вважати не можна. На свято Водохрещення Господнього вода в храмах освячується особливим чином - великим Йорданським освяченням і називається водохресною. 

Вживається вона натще, по ложечці, зовсім по троху. Прокинулася людина, перехрестилася, попрохала благословення у Господа на день, що почався, умилася, помолилася і прийняла водохресну воду. Якщо запропонований прийом ліків натще, то спочатку приймають святу воду, а за нею й ліки. А вже потім сніданок та інші справи. 

Вважається, що свята вода не псується, тому ставити в холодильник її не потрібно. Православні зберігають її в Червоному куті, поруч з іконами. Крім того, крапля святині море освячує. Можна взяти звичайну, неосвячену воду й додати туди крапельку водохресної, вона вся й освятиться. 

Категорично забороняється, забираючи святу воду або приймаючи її, сваритися лаятися, допускати неблагочестиві вчинки або думки. Через це свята вода втрачає святість, а найчастіше попросту розливається.

НАРОДНІ ПРИКМЕТИ НА ВОДОХРЕЩЕННЯ

Хрещену в цей день людину все життя буде супроводжувати щастя.

Доброю ознакою вважалося, якщо в цей день зговоряться про майбутнє весілля. "Водохресне рукостискання - до щасливої родини".

Будь-яка домовленість, що кінчається рукостисканням, обіцяла надалі підтримку вищих сил.

Якщо в цей день ішов лопатий сніг, він передвіщав гарний урожай.

Якщо на Водохрещення дерева були покриті інеєм, навесні намагалися сіяти озиму пшеницю в цей же день тижня - урожай буде багатим.

Ясний день на Водохрещення обіцяв, за народними прикметами, неврожайний рік.

Якщо в ніч на Водохрещення повня, то побоювалися повені навесні. 

Дівчата вмивалися водохресним льодом і снігом, говорили, що тоді вони будуть "без білила білими, без рум'ян рум'яними".

Сни у Водохресну ніч вважалися віщими, а гадання були схожі на Різдвяні.

 Коментарі: 0 шт.   Переглядів: 4192 Подобається: 0 | Не подобається: 0  

Схожі статті

Також у розділі «Ваш дім»


Привіт, гість!   Вхід

Facebook Google+ Одноклассники Twitter Вконтакте Яндекс