Правильне харчування взимку: кілька корисних порад
З настанням холодів потрібно переглянути свій раціон, адже на початку зими організм має потребу в додатковій енергії й вітамінах для того, щоб швидше адаптуватися до нових температурних умов.
Узимку опір організму зменшується і збільшується ймовірність зараження різними вірусними захворюваннями.
У холодні дні велику увагу варто приділяти правильному раціону. Зазвичай ми користуємося обмеженою кількістю страв. Для їхнього готування беремо тільки кілька продуктів, в основному ті самі. У наявності - дефіцит живильних речовин, які мають велике значення для імунітету.
Як же харчуватися взимку, щоб було і смачно, і корисно?..
ЗБАЛАНСОВАНЕ ХАРЧУВАННЯ
Тому що взимку нашому організму необхідні різні корисні речовини, харчування має містити необхідну кількість білків, жирів, вуглеводів, а також потрібні вітаміни й мінерали. Одним словом - має бути збалансованим і досить різноманітним.
РІДИНА В ДОСТАТНІЙ КІЛЬКОСТІ
Для того щоб правильно харчуватися взимку, потрібно знати, яка кількість рідини необхідна організму в холодну пору року. Узимку її потрібно менше в порівнянні з літнім періодом, але все-таки вона має складати не менше 2 літрів на день. Це може бути вода, чай, відвари ягід і, звичайно, свіжі соки.
РЕГУЛЯРНИЙ ПРИЙОМ ЇЖІ
Приймати їжу необхідно регулярно, у той самий час із проміжками в 3-4 години. У результаті чого буде правильне травлення, вага залишиться в нормі, а організм одержить потрібну енергію для збереження свого тепла і працездатності.
БІЛКИ Й ВУГЛЕВОДИ
У холодний час, особливо взимку, ніяк не можна обійтися без вуглеводів, які є в злаках, цільнозерновому хлібі, кашах, у макаронах і бобових. Організм людини, у раціоні якого будуть присутні такі продукти, здатний заряджатися енергією на кілька годин. Зайва вага не буде набиратися, а здоров'я поміцнішає. Якщо таких продуктів бракує, знижується імунітет, людина постійно мерзне, її знобить, і організм не зможе боротися з інфекціями і застудними захворюваннями.
ЇЖА МАЄ БУТИ КАЛОРІЙНОЮ
Збільшувати її калорійність краще за рахунок риби і морепродуктів, які вважаються джерелами корисних білків. Про молочні продукти також не слід забувати. Це гарні захисники флори кишечнику, що безпосередньо впливає на імунітет людини.
ГАРЯЧА ЇЖА
У зимовий період ваш організм має одержувати їжу й напої в гарячому стані. У першу чергу варто приділити належну увагу супам. Вони здатні повністю заповнити водний баланс, допомагають травленню і зігріванню організму. Під час варіння продукти, які входять у суп, зберігають більшість вітамінів.
ВІТАМІННІ ЗАГОТІВЛІ НА ЗИМУ
Літні овочі та фрукти не втрачають своїх корисних властивостей у замороженому вигляді і при консервуванні, особливо це стосується солоних помідорів і огірків, протертих ягід і заморожених зелених овочів, грибів. Мочені яблука й квашена капуста - рекордсмени за вмістом вітаміну С.
НАЙКОРИСНІШІ ПРОДУКТИ ВЗИМКУ
Дуже корисними в зимовий період вважаються продукти, що містять у необхідній кількості вітаміни А і Е. На них багаті: буряк, червона морква, болгарський перець, капуста броколі. Сюди можна віднести зелень, волоські горіхи, гарбуз, насіння соняшника, картоплю, мандарини й помідори.
Вітамін С, що впливає на імунну систему, у великих кількостях є в ягодах, капусті, у цитрусових, зеленому горошку й солодкому перці.
Залізо, мідь, кальцій і магній, а також інші важливі мікроелементи, необхідні для організму взимку, в основному містяться в морепродуктах, квасолі та горіхах, молочних продуктах і яблуках.
У МОРОЗИ ЛЕГЕНЯМ ДОПОМОЖЕ ІМБИР, А СУДИНАМ - ШОКОЛАД
Для того щоб не мерзнути в холоди, фахівці рекомендують вживати в їжу більше вуглеводної їжі. Але варто пам'ятати, що прості вуглеводи - булочки, випічка, печиво та інше - приводять до швидкого набору зайвої ваги. Так що зупинити свій вибір краще на кашах - вівсяній, гречаній, рисовій.
Для того щоб захистити організм, і допомогти йому боротися з несприятливими зовнішніми умовами, а також вірусами та бактеріями, варто вживати в їжу якнайбільше свіжих фруктів і овочів, а також зелені й горіхів.
Прекрасно захищають від вірусів і застуд плоди граната, а при регулярному споживанні вони істотно підвищують імунітет.
Ще одна рекомендація - частіше включати у свій раціон імбир - свіжий або сушений. Завдяки особливим речовинам імбир у буквальному значенні слова зігріває легені та бронхи і перешкоджає виникненню кашлю. Корисний він і при вже існуючій застуді, тому що допомагає "витягнути" з легенів все непотрібне, м'яко обігріваючи й обволікаючи їх. А швидко зігрітися й захистити бронхи допоможуть теплі чаї з журавлини.
До речі, у холоди лікарі рекомендують регулярно їсти по кілька часточок темного шоколаду або ж пити по чашечці гарячого шоколаду. Він не тільки зміцнить судини й допоможе організму швидше зігрітися, але й підніме настрій.
ЛИМОНИ ПОТРІБНО ВЖИВАТИ РАЗОМ ЗІ ШКІРКОЮ
У сезон застуд дуже важливий для імунітету вітамін С, знайти його можна в усіх без винятку цитрусових плодах. Але проблема в тім, що ми найчастіше їмо їх неправильно. Найбільша кількість цінних речовин міститься в шкірці плодів. Тому її обов'язково потрібно використовувати в їжу. У жодному разі не зрізуйте з лимонів шкірку під тим приводом, що вона дає гіркуватість. До речі, лимон не можна класти в заварений окропом чай. Під впливом високих температур вітамін С руйнується, тому куди розумніше кинути лимон у теплий напій перед тим, як збираєтеся його пити, а щоб чай набрався "кислинки" просто видавіть його і тільки потім покладіть у кухоль. У чай можна додавати також шкірку апельсинів і мандаринів.
Але варто пам'ятати, що фрукти перед відправленням в інші країни багаторазово обробляють, та й у супермаркетах вони не завжди зберігаються в гарних умовах, а потім ще й на поличках порошаться. Тому будь-які цитрусові потрібно добре промивати теплою водою перед використанням.
ЯБЛУКА ДОПОМОЖУТЬ ОРГАНІЗМУ ЗІГРІТИСЯ, А ХУРМА - ПІДНЯТИ НАСТРІЙ
Багато кому відомо, що печені яблука поліпшують роботу травної системи, а зелені сорти - стимулюють обмін речовин (що важливо для тих, хто боїться поправитися в холодну пору року). Ну, а взимку вони особливо важливі для нашого настрою й бадьорості - щоб швидше прокинутися й почувати себе повним сил, випивайте з ранку чашечку ароматного чаю, настояного на свіжих плодах антонівки.
У кисло-солодких яблучках (переважно зелених сортів) величезна кількість такого мікроелемента, як залізо. Це прекрасна профілактика хронічної утоми й анемії. А завдяки достатку йоду в "зимових" сортах, яблука допомагають нам швидше зігріватися в холоди. Важливо їсти яблука разом з недогризком, адже йод концентрується в основному в зернятках.
Завдяки достатку вітамінів і мікроелементів, щоденне вживання хоча б 1-2 яблук урятує вас від авітамінозу, відзначають експерти.
Не менш корисним зимовим фруктом є хурма, що містить величезну кількість бета-каротину, завдяки чому вона стимулює відновлення клітин легенів і бронхів, побічно захищає від застудних і інших недуг дихальної системи.
Прекрасний засіб для зм'якшення кашлю - молочний коктейль із хурмою. Його готують так: збивають тепле молоко із двома очищеними спілими плодами. Хурма також позбавить вас утоми й занепаду сил завдяки достатку в ній нікотинової кислоти (вітаміну РР). Також це необхідна складова для вироблення природного антидепресанту - гормону серотоніну.
Коментарі: 0 шт. | Переглядів: 3254 |
|
© Газета Домовик 2012-2023