Зарядка для мозку
Людський мозок - механізм складний, котрий з віком норовить розладитися. Однак, як і інші органи, при належному догляді та тренуваннях здатний добре зберігатися довгі десятиліття. Що варто робити, щоб не потрапити в ті 20 відсотків 80-літніх з ослабленими психічними функціями? Про це ми розпитали фахівця - кандидата медичних наук, доцента Ірину Іванівну Білоус.
- Способів чимало, і їх можна комбінувати. Втім, починати потрібно з народження дитини.
Можливо, вам щодня доводиться доводити дітям користь броколі та ранкової зарядки - і не завжди успішно. Зате, якщо ви відгородите свою ще не народжену дитину від впливу тютюнового диму й автомобільних вихлопів, її мозок буде працювати набагато краще, ніж у тих, кому не так повезло.
Уникайте під час вагітності будь-якого паління, включаючи пасивне. Гуляти ходіть у парк, а не уздовж проспектів або автостоянок біля торгових центрів. Це все вже тренує мозок дитини.
- А що робити дорослим?
- Ворушити звивиною. Для підтримки нормальної роботи мозку експерти рекомендують регулярно читати, розгадувати кросворди і збирати пазли. Наприклад, разом з дітьми. А ще, усі знають, що набагато менше шансів на старече слабоумство у тих, хто одержав вищу освіту або активно займається самоосвітою - наприклад, вивченням іноземних мов. Так само корисно читати паперові книги й писати від руки.
- Чи може допомогти уникнути слабоумства фізкультура?
- Гімнастика для тіла відмінно працює й на користь розуму. Учені встановили, що люди, які мають гарну фізичну форму, і міркують непогано. Причому найкраще функції мозку розвиваються, якщо у віці 15-18 років приділяти час не силовим, а звичайним тренуванням на витривалість.
Звичайно, тренувань тільки замолоду недостатньо як для мозку, так і для м'язів. Фахівці зі старіння зі США виявили, що біг підтюпцем стимулює ріст нових нервових клітин в області мозку, що відповідає за пам'ять і пізнавальні процеси. Крім того, аеробні навантаження вже через місяць-півтора зм'якшують наслідки стресів і допомагають виробляти гормон задоволення серотонін.
До того ж гарне тренування допомагає заснути. Але ж недолік сну, що так часто турбує людей з віком через безсоння, поступово вбиває нейрони сірої речовини в областях, відповідальних за запам'ятовування і згадування.
- Тобто, для збереження ясності розуму неодмінно потрібно щодня бігати вдалині від цивілізації?
- Не обов'язково при цьому тримати в одній руці докторську дисертацію на суахілі, а в інший найскладніший кросворд. Але те, що бігати потрібно не уздовж проїзної частини дороги або в оточенні заводських труб, а саме в парку, у лісі, на просторі - однозначно.
Хоча можна діяти й по-іншому. Скажімо, жонглювання поліпшує координацію рухів і дозволяє мозку вдосконалити обробку візуальної інформації та орієнтування в просторі. А у тих, хто захоплюється грою на музичних інструментах, клітини мозку зберігаються набагато краще, ніж в інших. Недарма дві людини в історії, які змогли перебудувати свій мозок і загальмувати розвиток бічного аміотрофічного склерозу, - це фізик і гітарист.
Взагалі, освоєння будь-якого нового виду діяльності - від вишивання хрестиком до прогулянок на ходулях - дає мозку необхідний струс і потребу вишукувати нові резерви.
- Говорять, що періодична зміна роду занять теж корисна...
- Безсумнівно. Дуже корисно змінювати діяльність і в щоденній роботі. Якщо вам доводиться робити багато стереотипних дій - водити машину або набирати тексти - час від часу перемикайтеся на творчу діяльність.
Якщо ви правша, частіше робіть звичну роботу лівою рукою. Навіть якщо вам важко нею користуватися в повному обсязі, відкрити двері або почистити зуби напевно вийде!
Більше читайте. Причому, щоб змусити мозок працювати інтенсивніше, намагайтеся хоча б іноді вибирати тексти, у яких зустрічаються не відомі дотепер слова. Запам'ятовування всього декількох нових слів рідною мовою на день прекрасно тренує мозок, якщо іноземні мови вчити лінь.
Як п'ять віджимань на день творять дива, помітні тільки через рік, так і скромна, але регулярна робота головою рано або пізно приносить свої плоди. Давайте замислимося, чому нобелівські лауреати часом доживають до одержання цієї премії через 50 років після свого відкриття, і теж приділимо увагу тренуванню мозку й тіла. Одним словом, будьте дбайливими господарями організму, подарованого вам природою, і слабоумство вас не наздожене.
Коментарі: 0 шт. | Переглядів: 4508 |
|
© Газета Домовик 2012-2023