Як боротися зі старінням мозку

20 серпня 2015

Дуже неприємно виявити, що ви стали гірше міркувати та із зусиллям запам'ятовувати інформацію. На жаль, з віком такі проблеми виникають у багатьох, тому що наш мозок поступово старіє... Але не все так безнадійно. При належному тренуванні ви зможете до глибокої старості зберегти ясність мислення. Якщо, звичайно, будете виконувати ряд рекомендацій.

СТАРІННЯ ПОЧИНАЄТЬСЯ ЗМОЛОДУ

Спочатку давайте розберемося, яким чином протікають розвиток і старіння мозку. Особливо швидко наш мозок росте в перші роки життя. Уже до шести років його обсяг досягає 95 відсотків обсягу мозку дорослої людини.

Є теорія, що старіти мозок починає вже в період статевого дозрівання. Після цього кількість нервової речовини поступово починає зменшуватися. Проте, у віці 22-27 років мозок знаходиться на піку розвитку. Вважається, що саме в цьому віці людина досягає зрілості - не тільки фізичної, але й моральної. Недарма до 27 років багато хто з нас уже закінчує навчання і починає робити кар'єру...

Але взагалі процес розвитку мозку завершується до 25 років, і далі починає рухатися у зворотний бік. Саме тому вважається, що іноземні мови краще вчити в першій чверті життя (якщо взяти за повний період 100 років).

ПІДСТУПНА СТАРІСТЬ

Перші ознаки старіння ви можете відразу й не помітити. Спочатку знижується здатність планувати події, координувати виконання завдань. Стає складно засвоювати деякі відомості, поступово погіршується пам'ять - те, що раніше ви з легкістю запам'ятовували, тепер потрібно обов'язково записувати.

У віці 45-49 років розумові здатності знижуються на 3,6 відсотки. Далі процес починає прогресувати вже досить помітно, притупляються когнітивні здібності, і все частіше ми вимовляємо слово «склероз».

Приблизно до 80 років втрата ваги й обсягу мозку стає істотною - 5-10 відсотків від первісного. Більша частина загубленого обсягу заповнюється мозковою рідиною, а частина, що залишилася, засихає. Знижуються рівень вербальної пам'яті, індуктивного мислення і просторової орієнтації, погіршується координація рухів. Причина цього - у зменшенні кількості мозкових клітин і збільшенні кількості відмерлих відростків нейронів.

Сумні зміни, втім, проявляються звичайно набагато раніше, ніж у 80. Уже у віці від 65 до 70 років у чоловіків розумові здібності знижуються на 9,6 відсотки, у жінок - на 7,4 відсотки.

Саме тому люди похилого віку частіше стають жертвами шахраїв і несумлінних людей, їх легко обдурити, тому що вони нерідко не в змозі адекватно проаналізувати ситуацію, навіть якщо не страждають хворобою Альцгеймера або деменцією, які часто є супутниками старості.

ЗБЕРІГАЄМО МОЗОК У ЦІЛІСНОСТІ!

Але це не значить, що ви неодмінно приречені на мозкову «неповноцінність». Напевно вам доводилося зустрічати людей, які й у похилому віці залишаються активними, успішно займаються наукою, творчістю та іншими видами діяльності, що вимагають напруженого мислення. Як їм вдається цього домогтися? Отже, ось рекомендації, виконуючи які, ви зможете якщо не зупинити процес старіння мозку, то у всякому разі істотно його сповільнити. Вони досить прості...

• Дотримуйтеся збалансованої дієти

З роками організм має потребу в меншій кількості білків, жирів і вуглеводів. Тому після 50 років обмежте у своєму раціоні м'ясні й висококалорійні продукти, віддавайте перевагу овочам і продуктам, що містять клітковину.

• Стежте за тиском і рівнем холестерину

Справа в тому, що гіпертонія прискорює стиск мозку і втрату розумових здібностей. Фактором ризику є також зловживання алкоголем і палінням.

• Не зневажайте фізичною активністю

Принаймні візьміть за правило тричі на тиждень улаштовувати 45-хвилинні прогулянки швидким кроком. Або виконуйте спортивні вправи, які вам під силу.

• Уникайте стресів

З віком ми нерідко занадто емоційно реагуємо навіть на дрібні неприємності. Намагайтеся тримати себе «у вузді» і не засмучуватися через дрібниці. При необхідності займіться аутотренінгом. Справа в тому, що стреси вивільняють гормон кортизол, що змушує нейрони дегенерувати.

• Займайтеся інтелектуальною діяльністю

Працюйте скільки можете, читайте книги, навчайтеся чомусь новому. Це допоможе стимулювати нейрони мозку і перешкодить вгасанню його функцій.

 Коментарі: 0 шт.   Переглядів: 4877 Подобається: 0 | Не подобається: 0  

Схожі статті

Також у розділі «Краса та здоров'я»


Привіт, гість!   Вхід

Facebook Google+ Одноклассники Twitter Вконтакте Яндекс