Звідки береться хронічна утома?
Хто з нас не зіштовхувався з перевтомою, коли сил немає і хочеться тільки «лягти й померти»? Добре, якщо це всього лише неприємний епізод, пов'язаний зі стресовим нервово-психологічним і фізичним перевантаженням, а якщо утома відчувається постійно? У такому випадку варто звернутися до фахівця. Що ми й вирішили зробити, запросивши до розмови про причини перевтоми кандидата медичних наук, лікаря-невролога Олександра Олександровича Дорошенко.
- Перевтома є наслідком перенапруги організму, що з'являється в результаті важкого розумового або ж фізичного навантаження.
Основними проявами надмірної стомлюваності людського організму прийнято вважати подавлений настрій, загальну дратівливість характеру, а також стан постійної утоми та надмірної сонливості.
Крайній ступінь стомлення - значні порушення в розумовій діяльності та у координації рухів.
Існують два основних види перевтоми: гостра і помірна. У той час як помірне стомлення є нормальним явищем і не несе шкоди організму, гостре стомлення, навпаки, може привести людину в стан повного виснаження. Також варто пам'ятати і про те, що тривале помірне стомлення може поступово перерости в гостре.
- Наскільки небезпечна перевтома?
- Гостре стомлення є надзвичайно небезпечним на стадії, коли починає викликати порушення в роботі психіки.
Як тільки такі порушення виникають, людину варто повністю ізолювати від факторів стомлення на деякий час і забезпечити організму повне розслаблення й емоційну розрядку.
Основні причини стомлення сьогодні - монотонна і зовсім нецікава робота, неправильна організація відпочинку та праці, а також недосипання або ж, навпаки, надлишок сну.
- Що потрібно робити для ефективної профілактики перевтоми?
- Є набір простих і цілком діючих порад, дотримуючись яких можна уникнути перевтоми організму та завжди залишатися в тонусі. Розглянемо ж їх докладніше.
Робочий одяг. Не важливо, на якій роботі ви працюєте. Є певні правила вибору робочого одягу. Одяг має бути зручним і максимально вільним.
Також немаловажне значення має й ваш смак. Бажано, щоб робочий одяг подобався вам самим, інакше він буде провокувати поганий настрій і непевність у собі. Що стосується взуття, то воно теж має бути зручним, особливо якщо робота полягає в постійному русі.
Організація робочого місця. Найкраще з першого ж робочого дня організувати своє місце максимально зручно для себе, щоб усе у вас було під рукою. Бажано мати на місці кілька речей, які викликають у вас теплі та приємні спогади. Вони подарують додатковий позитив, і будуть сприяти емоційній розрядці організму.
Ще один важливий момент - правильне планування роботи. Якщо почуваєте утому, то краще кілька хвилин передохнути. Це буде набагато ефективніше і для вас особисто, і для роботи.
- Прийнято вважати, що важливе значення для фізичного і психологічного комфорту має й положення тіла при виконанні тієї або іншої роботи...
- Це вірно. Дуже часто при виконанні монотонних завдань нам доводиться довго перебувати в одному положенні. Однак, це зовсім неправильно, оскільки шкідливо для здоров'я.
Ще гірше, коли працювати доводиться в положенні стоячи. Це може загрожувати хворобами вен і суглобів на ногах, а також плоскостопістю. Тому дуже важливо при виконанні роботи в будь-якому положенні (особливо стоячи) щопівгодини робити міні-зарядку. А якщо це так часто неможливо робити, то потрібно хоча б переносити час від часу вагу з однієї ноги на іншу.
Освітлення вашого робочого місця також має значення. Дуже важливою є наявність удень сонячного світла. Адже його недолік, особливо в холодну пору року, найчастіше стає причиною депресії та перевтоми. Якщо забезпечити таку умову не завжди можливо, то потрібно подбати хоча б про те, щоб світло на робочому місці було яскравим і як можна більш наближеним до денного.
Якщо ваша робота не вимагає напруги очних м'язів, то переважнішим є розсіяне світло. При постійному навантаженні на очі краще скористатися яскравим світлом і розсіяним одночасно.
Важливим є й правильний добір меблів. Тут визначальна роль має приділятися кріслам або стільцям, на яких доводиться сидіти. Потрібно дотримуватися таких основних вимог: висота стільця має бути регульованою, конструкція сидіння має забезпечувати максимальний розподіл тіла по поверхні, а перед сидіння має бути закругленим і зручним. І взагалі, зараз багато фахівців радять підбирати обертові крісла. Вони й під вищеописані вимоги підходять, і дають можливість вільно рухатися.
- Часто працівники виробництв із високим рівнем шуму скаржаться на головні болі, постійну утому...
- Це стосується професій, де постійно є присутнім великий тиск на барабанні перетинки (наприклад, робота біля верстата). При роботі в таких умовах краще використовувати спеціальні заглушки, щоб не зіпсувати собі слух.
Також необхідно бути акуратним і зі збудливими та розслаблюючими засобами. Тут варто згадати про те, що надмірне вживання тютюну або кави впливає на організм так само згубно, як і важка робота. Такі стимулюючі засоби у великих кількостях лише на недовгий час дають заряд бадьорості. Через деякий час, ви відчуєте ще більшу втому. Тому куди корисніше вживати на роботі - соки, чай, у невеликих кількостях каву та побільше солодкого і фруктів.
- Чим можуть допомогти нам відпочинок і спорт?
- Особливо важливою у профілактиці перевтоми є правильна організація відпочинку як основний спосіб попередження та придушення стомлення організму, що вже з'явилося.
А перше місце у відпочинку, звичайно ж, займає спорт. Підберіть для себе такий вид спорту, яким ви зможете займатися у вільний час із задоволенням. Нехай це буде не так часто, але щоб ви почували його ефективність і одержували заряд позитивної енергії.
Гарним є і пасивний відпочинок. Насамперед, мова йде про забезпечення здорового та міцного сну. Для цього, лягаючи спати, постарайтеся відкидати весь негатив, що накопичився за цілий день, і думайте про гарне.
Важлива також і розмаїтість у відновленні. Якнайчастіше гуляйте на свіжому повітрі, спілкуйтеся із друзями, відвідуйте різні цікаві для вас заходи. Загалом, намагайтеся жити справжнім повнокровним життям, а не обмежуватися лежанням перед телевізором.
А що стосується відпочинку на робочому місці, то візьміть собі за правило - як тільки відчуєте утому - ненадовго змініть рід діяльності.
Під час робочої перерви взагалі корисно повністю відволіктися від роботи. Прогуляйтеся, послухайте музику, почитайте цікаву книгу. Загалом, намагайтеся зайнятися чим завгодно, крім роботи. Зате після закінчення перерви ви, як заново народившись, відчуєте в собі приплив нових сил.
Таким чином, максимальне дотримання перерахованих вище правил зробить ваше життя яскравим і насиченим, позбавленим депресії. Ви забудете, що таке перевтома і завжди будете почувати себе бадьорим і енергійним.
Коментарі: 0 шт. | Переглядів: 4960 |
|
© Газета Домовик 2012-2023