Нехай буде весна без застуд

29 квітня 2014

А пережити весну і не застудитися, слабко? Фахівці стверджують: цілком реально, якщо знати фактори ризику і намагатися їх уникнути. Адже хворіти навесні, коли нарешті минули зимові холоди і радість буття усім наповнює жили, особливо неприємно. Однак у цю пору року наш організм часто ослаблений, тому частіше звичайного «чіпляються» застуди. Давайте розберемося, які ж причини сприяють появі застуди, і яку стратегію поведінки варто вибрати, щоб не підхопити хворобу в цю пору року? Про це ми розмовляємо з лікарем-отоларингологом В'ячеславом Федоровичем Котом.

Більше проводьте часу на прогулянках. Свіже повітря, сонце, рух - усе це допоможе зміцненню імунітету.
Більше проводьте часу на прогулянках. Свіже повітря, сонце, рух - усе це допоможе зміцненню імунітету.

- У чому вони - «застудні весняні ризики»? 

- З приходом кожної пори року змінюється й набір ризиків, які можуть сприяти розвитку тих або інших захворювань. Приміром, узимку ми ризикуємо переохолодитися, а влітку - отримати сонячний удар, узимку в овочах менше вітамінів, а влітку вища ймовірність того, що в їжі можуть бути збудники кишкових захворювань. Весна так само, як і будь-який інший сезон, висуває на передній план свої власні ризики для здоров'я. І в основному ці «весняні небезпеки» приводять до того, що ми частіше застуджуємося. 

- Чому ж саме навесні трапляються застуди?

- Бактерії та віруси, які провокують появу застуди, не дуже добре переносять мороз і спеку. А от весняний температурний режим, коли на вулиці вже не занадто холодно, але ще не пекуче, а часто ще й волого, їм саме дуже підходить. «Застудна інфекція» зазвичай поширюється повітряно-краплинним шляхом. Потрапляючи в повітря навесні, вона тривалий час перебуває в «боєздатному» стані. Люди, що підхопили хворобу, починають активно чхати й кашляти, і «випускають» нову партію хвороботворних орга-нізмів. У результаті в повітря потрапляє рекордна кількість хвороботворних організмів. Це одна з причин, чому навесні застудою занедужує велика кількість людей. 

- Що робити, щоб зменшити концентрацію інфекції навколо себе? 

- Треба вжити заходів обережності. Варто відкласти відвідування масових заходів, за можливістю уникати контактів із застудженими людьми й обов'язково мити руки після приходу з вулиці, а також перед будь-яким прийомом їжі. А ще робіть щоденне вологе прибирання і добре провітрюйте приміщення. 

- Чи варто приділяти особливу увагу одягу? 

- Звичайно. Одягайтеся за погодою. Ризик занедужати застудою зростає, якщо ви перемерзли. 

Перегріватися теж шкідливо. І те й інше сприяє активізації інфекції в організмі, якщо вона встигла туди потрапити. Тому щоб знизити ймовірність занедужати застудою, потрібно постаратися не переохолоджуватися й не потіти. 

Одяг має відповідати температурному режиму. Весняна погода досить мінлива. Тому стежте за прогнозом погоди і намагайтеся одягатися «багатошарово», щоб при необхідності можна було регулювати теплоту одягу. 

- Як потрібно харчуватися навесні, щоб зменшити ризик застудних захворювань? 

- Серйозною причиною «причепливості» застуди в цю пору року є нестача вітамінів. До весни кількість вітамінів в овочах і фруктах зменшується, та і їмо ми цих корисних продуктів у цю пору року звичайно менше. У результаті отримуємо ослаблення імунітету - зниження захисних сил організму. Виходить, більше вітамінів - овочі й фрукти їсти активно, а також першу весняну зелень. І краще втриматися від частого вживання алкоголю. Алкоголь гнітить імунітет і збезводнює організм.

- Чи варто коректувати звичну фізичну активність? 

- Помірна фізична активність - необхідна умова нормальної роботи організму. Але в період, коли захисні функції організму знижуються, краще не випробовувати організм «на міцність». Не варто різко починати загартовування або вводити занадто інтенсивні навантаження. Це не значить, що потрібно відмовитися від будь-яких занять спортом. Але нарощування навантажень має бути поступовим. 

Більше часу приділяйте прогулянкам, частіше бувайте на природі. Свіже повітря, сонце, рух - все це допоможе зміцненню імунітету. До речі, сонячне світло не просто піднімає нам настрій, але також сприяє виробленню в шкірі вітаміну D, що теж дуже важливо для протистояння застуді. 

- Які ще способи профілактики застуди можна рекомендувати? 

- Щодня приділяйте час розслабленню і розвантаженню нервової системи. Почитайте книгу, подивіться гарний фільм, подумайте про щось гарне - зробіть усе, щоб організм повноцінно відпочивав. Правильний відпочинок теж допоможе протистояти застуді. 

Не менш важливим є і здоровий сон. Щоб відновити сили, нам потрібно спати 7-8 годин на добу. Саме уві сні йде активація Т-лімфоцитів, які є незамінною частиною імунної системи. Не засиджуйтеся допізна за комп'ютером, листуючись із друзями або читаючи новини. Засинати потрібно обов'язково до 11 години. Це забезпечить вироблення максимальної кількості мелатоніну - спеціального гормону, що також стимулює імунну систему. 

Здоровий сон і правильний відпочинок допоможуть добре переносити стресові ситуації, які також «підточують» наш організм і сприяють зниженню захисних сил організму. 

Наше головне завдання - змусити імунну систему повноцінно працювати. Це допоможе нам уникнути весняних застуд!

 Коментарі: 0 шт.   Переглядів: 6490 Подобається: 0 | Не подобається: 0  

Схожі статті

Також у розділі «Коментар фахівця»


Привіт, гість!   Вхід

Facebook Google+ Одноклассники Twitter Вконтакте Яндекс