Ожина: користь для здоров'я
Ця чудова ягода росте в дикому виді на берегах річок, у чагарниках, на заливних лугах і полях, у ярах з вологим ґрунтом, у змішаних і хвойних лісах. Пагони й стебла її засіяні шипами, має плоди схожі на чорну «малину» із сизим нальотом.
Але зараз існує дуже багато видів не менш корисної садової ожини. Її ягоди крупніше, кущі з колючками і без.
Ожина гарна, смачна, корисна, але все-таки мало затребувана. І даремно. Ця ягода відрізняється солодким, трохи пряним смаком. З неї роблять десерти, напої, компоти, варення й вино. Однак ягода знаменита не тільки своїми відмінними смаковими якостями - вона незвичайно корисна.
Ожина відрізняється «багатим» комплексом лікарських і живильних речовин, таких як: цукроза, фруктоза, глюкоза, лимонна, яблучна, винна й саліцилова кислота, провітамін А, вітаміни В, Е, С, К, РР (нікотинова кислота), Р (рутин), ароматичні сполуки й дубильні речовини, клітковина, пектин, мінеральні речовини (натрій, кальцій, калій, магній, залізо, мідь, фосфор, нікель, молібден, марганець, хром, стронцій, ванадій, барій, кобальт, титан). Крім плодів корисними властивостями володіє і листя ожини - воно містить флавоноли й лейкоантоцианіди, вітамін С, амінокислоти та мінеральні речовини.
Ягоди ожини сприяють поліпшенню обміну речовин, зміцненню імунітету, нормалізації функції організму, мають жарознижуючі властивості. У силу таких властивостей ожини її використовують при лікуванні хвороб сечового міхура, ниркових хвороб, кишкових і шлункових захворюваннях, цукрового діабету та хвороб суглобів.
Ожина, як чорниця і журавлина, багата антиоксидантами, які захищають організм від раку. Вона допомагає зміцнити нервову систему, протистояти стресам. Показана ожина й діабетикам, вуглеводів у ній небагато, і складаються вони в основному із фруктози.
Ягоду можна вживати у свіжому виді, використовувати для прикраси тортів і морозива, для начинки пирогів, при виготовленні мармеладу, соку, лікеру й вина. Її також можна заморожувати.
Обов'язково ретельно її вимийте перед уживанням!
Але купуючи ожину, важливо знати, що мити її потрібно безпосередньо перед уживанням, а до цього краще зберігати свіжою в холодильнику, але не більше семи днів.
Варто пам'ятати, що ожина досить ніжна ягода. Вона не має спеціальних протипоказань, але в деяких людей вживання ожини викликає алергійну реакцію. Симптоми можуть з'явитися як через кілька хвилин, так і через кілька діб після прийому, і виражаються в нудоті та набряку слизових.
Коментарі: 0 шт. | Переглядів: 2245 |
|
© Газета Домовик 2012-2023