Барвінок - тіньолюбний живчик
За легендою барвінок, що розпускається рано навесні разом з фіалкою, на який ніхто не звертав уваги, поскаржився на свою долю Флорі, і вона дала йому квітки крупніші і життя довше, чим у фіалки.
Здавна народ наділяв цю рослину чарівною силою: існувало повір'я, що зібрані в певний час квіти барвінку виганяють погань, тому їх вішали над вхідними дверима. Магічні властивості приписували барвінку в основному за його дивну живучість, адже якщо у вазі залишається хоч крапля води, барвінок не зав'яне, а якщо його вийняти з вази й посадити в землю, він оживе й пустить коріння.
Барвінки – сланкі напівчагарники або трав'янисті рослини із прямостоячими пагонами. Блискуче шкірясте листя світло- або темно-зеленого кольору розташовується на пагонах супротивно. Іноді листя відзначене кремовою облямівкою або плямами.
Великі одиночні квітки, найчастіше синього кольору, хоча бувають також білого, рожевого й чисто-лілового забарвлення, ростуть із пазух листя. Віночок у них вировидний з довгою циліндричною трубкою.
Масово барвінок зацвітає навесні, і тоді його квітконіжки піднімаються нагору, що надає рослині особливу привабливість. Коли більша частина квіток в'яне, цвітіння барвінку не закінчується, оскільки окремі квітки можна бачити протягом усього вегетаційного періоду.
Плід барвінку – дві листівки циліндричної форми. У природі нараховують близько 12 видів барвінків.
ВИРОЩУВАННЯ БАРВІНКУ З НАСІННЯ
Коли сіяти барвінок. Барвінок сіють як навесні, так і під зиму, коли всі рослини перебувають уже в періоді спокою. При необхідності посадка барвінку можлива навіть улітку, тільки робити це потрібно в дощовий або хоча б похмурий день. Найкраще росте барвінок на добре дренованих, пухких родючих ґрунтах нейтральної або слабокислої реакції, у тіні або півтіні, хоча й на яскравому сонці барвінок буде почувати себе непогано. Якщо ґрунт на ділянці вбогий, перед посівом внесіть у нього під перекопування зрілий компост.
Як посіяти барвінок. Насіння барвінку сіють у борозенки на глибину 1 см, зашпаровують і після посадки поливають.
ДОГЛЯД ЗА БАРВІНКОМ
Посадка й догляд за барвінком у відкритому ґрунті настільки прості, що їх можна було б і не описувати. Поливають барвінок тільки у випадку тривалої посухи, у інший же час йому цілком достатньо природніх опадів, нехай навіть нечастих. З бур'янами рослина преспокійно вживається, так що видаляйте їх, тільки якщо вони дратують вас. Для посилення кущіння потрібно час від часу прищипувати як молоді, так і старі пагони. Добре реагує барвінок на своєчасні збалансовані підживлення мінеральними й органічними добривами, хоча переважнішою є все-таки органіка у вигляді компосту, перегною та листяної землі. Після закінчення масового цвітіння барвінок потребує стрижки, рослинні залишки можна використовувати як живці для вкорінення.
РОЗМНОЖЕННЯ БАРВІНКУ
Барвінок добре розмножується не тільки насінням, але й вегетативно – живцями й діленням куща. Живці висаджують у відкритий ґрунт навесні або наприкінці серпня – початку вересня на відстані 20-30 см один від одного. Вічнозелені види розмножують полеглими стеблами, використовуючи техніку горизонтальних відводків – варто їх злегка присипати землею, як пагони відразу вростають у ґрунт. Ділення куща барвінку здійснюють рано навесні, поки не почали відростати його пагони.
ШКІДНИКИ І ХВОРОБИ
Іноді барвінок вражають борошниста роса або іржа – грибкові хвороби, проти яких ведуть боротьбу обприскуванням фунгіцидами. У випадку з борошнистою росою це Швидкий, Топсин, Квадрис, Топаз і подібні їм. А проти іржі краще обробляти барвінок Купроксатом, Топазом або бордоською рідиною. Шкодить барвінку попелиця, яку знищують Фуфаноном або Карбофосом.
ЯК І КОЛИ ЗІБРАТИ НАСІННЯ БАРВІНКУ
Якщо у вас уже росте барвінок, його насіння вам не знадобиться, оскільки набагато швидше, легше та надійніше ця рослина розмножується вегетативно – живці прекрасно приживаються, а кущі легко діляться. Та й професіонали рекомендують саме вегетативні способи розмноження.
Коментарі: 0 шт. | Переглядів: 3339 |
|
© Газета Домовик 2012-2023