Навіщо ми солимо їжу
З тих пір як люди вперше посолили їжу, пройшло близько 10 тисяч років. За цей час змінилося багато чого: і навколишній світ, і саме людство, одне залишилося незмінним - звичка солити їжу. Навіщо ж ми це робимо?
ЧИ МОЖЕ ЛЮДИНА ПРОЖИТИ БЕЗ СОЛІ?
Експерти вважають, що ні, оскільки хлорид натрію присутній у складі крові, сліз, поту, плазмі. Без солі неможливе утворення шлункового соку, формування кісток, виділення слини, нормальний обмін речовин. Недолік солі може привести до непритомностей, загибелі клітин, нервових розладів, проблем із серцем, порушення водно-сольового балансу.
ЯК ЛЮДИ ОБХОДИЛИСЯ БЕЗ СОЛІ В СТАРОДАВНОСТІ?
Зважаючи на те, що сіль міститься не тільки в сільничці, але й у всіх продуктах рослинного та тваринного походження, можна припустити, що прадавні люди не зазнавали недоліку солі у своєму раціоні. Вони одержували її із сирим м'ясом, материнським молоком, помідорами, картоплею, селерою та іншими овочами. Так, її в продуктах небагато, але в сумі цього цілком вистачало для покриття того мінімуму, без якого порушується баланс натрію в організмі. Ось тільки хлорид натрію міститься винятково в сирих продуктах. Потреба в підсолюванні їжі з'явилася у людини з тих пір, як вона перестала їсти сиру їжу й перейшла на варену. Справа в тому, що під час термічної обробки частина солей з рослин м'яса та риби, випадає в осад. Таким чином, під час готування продукти втрачають свою природну солоність і стають прісними. Так що досолювати готові страви наші предки стали не через примху, а через фізіологічну потребу.
ЧОМУ НЕБЕЗПЕЧНИЙ НАДЛИШОК СОЛІ?
При всій своїй корисності у великих кількостях хлорид натрію може бути небезпечний для здоров'я – передозування повареної солі приводить до підвищення артеріального тиску. Відбувається це за рахунок натрію, з якого, власне, і складається сіль. Ця хімічна речовина впливає на нервові закінчення, що регулюють просвіт між судинами. Якщо натрію занадто багато, судини звужуються і виникає спазм, порушується кровотік і автоматично підвищується артеріальний тиск. Так що регулярні пересоли чреваті швидким зношуванням судинної системи і сприяють розвитку гіпертонії та серцево-судинних захворювань.
Більш того, надмірне вживання повареної солі виснажує й кісткову тканину, у результаті чого кістки та зуби стають кихкими. Відбувається це з вини того ж натрію, який виводить із організму основний будівельний матеріал кісток – кальцій. Втім, від підступництва хлориду натрію страждають не тільки кістки, але й суглоби, а так само нирки. Справа в тому, що перманентне передозування повареної солі дає на них додаткове навантаження. Це приводить до деструктивних змін у їхній структурі і до погіршення процесу очищення рідини, що надходить в організм. До чого це приводить? Найчастіше до накопичення залишків не виведеної солі, яка осідає на наших суглобах, у результаті чого вони стають малорухомими й починають боліти.
ЯКА ПОТРЕБА ОРГАНІЗМУ В СОЛІ?
Донедавна більшість дієтологів дотримувалися рекомендації Американської серцевої асоціації, згідно з якою оптимальна доза повареної солі не повинна перевищувати 6 г на добу. Однак останні дослідження в області дієтології показали, що такої кількості солі явно недостатньо для нормального калієво-натрієвого обміну. А тому до дозволених 6 грамів додали ще 4. Правда, при підрахунку кількості споживаної солі слід ураховувати не тільки явну, але й приховану сіль, яка міститься в хлібі, ковбасах, сирах, супах та інших готових стравах.
ЯКА СІЛЬ НАЙКОРИСНІША?
На сьогоднішній день відомо 6 різновидів повареної солі.
Кам'яна сіль добувається з підземних відкладань, що утворилися на місці пересохлих материкових морів і озер. Кам'яна сіль складається з великих кристалів, завдяки чому її найчастіше використовують для засолювання риби, м'яса й овочів.
Столова сіль «екстра» – це здрібнена кам'яна сіль.
Йодована сіль – це штучно збагачена йодом столова сіль. Дієтологи стверджують, що з її допомогою можна налагодити безперебійну роботу щитовидної залози, а так само поліпшити зір і пам'ять. Правда, йодована сіль протипоказана людям з підвищеною функцією щитовидної залози.
Чорна сіль – неочищена кам'яна сіль (має вигляд бурувато-рожевого мінералу). Після термічної обробки вона темніє, за що її й прозвали чорною. За запевненнями натуропатів, така сіль легко виводиться організмом, а тому не відкладається в суглобах.
Четвергова сіль – це варіант чорної. Готується вона на основі кам'яної солі, запеченої в печі з капустяним листям або із квасною гущею. Причому цікаво, що разом з незвичайним смаком після спалювання четвергова сіль здобуває і новий склад мікроелементів (калій, кальцій, магній, фосфор, йод і хром).
Морська сіль виходить шляхом випарювання з морської води. Така сіль за багатством мікроелементів перевершує всі інші види хлориду натрію. Більше того, за своїм складом вона дуже схожа на людську кров, а тому дієтологи вважають її найбільш корисною для людського організму.
Коментарі: 0 шт. | Переглядів: 4718 |
|
© Газета Домовик 2012-2023