Цілющі властивості березових бруньок
Береза унікальна тим, що використовувати в лікувальних цілях можна і її листя, і кору, і губку (березовий гриб), і березовий дьоготь, і березове вугілля. Однак охопити всі способи застосування берези в одній статті буде досить складно, тому поки зупинимося тільки на застосуванні березових бруньок.
ЛІКУВАЛЬНІ ВЛАСТИВОСТІ БЕРЕЗОВИХ БРУНЬОК
Березові бруньки - це й протизапальний засіб, що володіє антибактеріальними властивостями, і прекрасний сечогінний і потогінний засіб. Використовують березові бруньки також і для загоєння ран - компреси з відваром березових бруньок рекомендують ставити не тільки на хворі суглоби, але й на різні опіки та виразки.
Ті, хто любить попаритися в лазні березовим віником, знають, наскільки приємним стає при цьому повітря. Отож - такі ж ароматні ефірні олії, як у листях, містяться й у березових бруньках.
Крім чудового запаху, ці ефірні олії мають і практичне застосування - їх використовують проти глистів, при хворобах сечостатевої системи й навіть в онкології (відвар березових бруньок є частиною комплексного лікування при злоякісних пухлинах). Це й не дивно, біологічно активні речовини, що містяться в березових бруньках (флавоноїди, фітонциди, вітамін PP, дубильні речовини), роблять їх свого роду природною аптечкою, що росте в найближчій посадці.
Крім хвороб сечостатевої системи, березові бруньки виявляються корисними і при:
- туберкульозі легенів - відхаркувальна, антибактеріальна і кровоспинна дія;
- захворюваннях шлунково-кишкового тракту - спазмолітична і протизапальна дія;
- при ГРВІ та грипі - протимікробна, потогінна дія;
- при дерматологічних захворюваннях - ванна зі склянкою відвару бруньок берези заспокоїть шкіру.
І що чудово, бруньки з'являються навесні, а весна - час гіповітамінозу, коли більшість людей після зими відчувають слабість, сонливість і апатію. А відвар березових бруньок, що містять майже всі відомі вітаміни, допоможе заповнити відсутнє вашому організму.
ЗБІР БРУНЬОК
Збирати березові бруньки можна кілька місяців у році - із січня й до кінця квітня (брати треба тільки набряклі бруньки, із нерозкритими лусочками, бруньки, що розпустилися, використовувати вже не можна).
Саме в цей час вони містять у собі найбільшу кількість корисних речовин. Не варто заготовлювати бруньки в дощовий день. При заготівлі зрізують молоді гілки з бруньками, сушать їх у закритому від сонця місці, а потім обмолочують. Можна відразу збирати бруньки, залишаючи гілки, але це є більш трудомістким.
Якщо процедура збору й сушіння виконана правильно, то висушені березові бруньки ще 2 роки збережуть свої корисні властивості. Тримати їх краще в матер'яних або паперових мішечках, або в скляній тарі.
ВІДВАР БЕРЕЗОВИХ БРУНЬОК
10 г бруньок (це близько 5-6 штук) заливають 0,2 л гарячої води, після чого 15 хвилин кип'ятять, охолоджують і проціджують.
Такий відвар рекомендується вживати щодня по півсклянки між прийомами їжі. Він допоможе відновити організм при застудних захворюваннях і грипі, дасть необхідні вітаміни навесні. Ним можна полоскати горло при ангіні, стоматитах або пародонтозі, він зменшує набряки, маючи сечогінну й жовчогінну властивості.
СПИРТОВА НАСТОЯНКА
На 1 частину березових бруньок беруть 5 частин спирту, настоюють 3 тижні.
Застосовувати настоянку зовнішньо можна для загоєння ран, пролежнів, екзем і саден - достатньо протерти ушкоджені місця. Усередину ж її застосовувати не варто - шкоди від алкоголю набагато більше, ніж користі від лікувальних речовин, що містяться в бруньках.
МАСЛЯНА НАСТОЯНКА
Це найбільш трудомісткий спосіб. Для одержання масляної настоянки беруть 1 склянку здрібнених березових бруньок і 0,6 л рослинної олії. Потім отримана суміш настоюється 40 діб в темному місці, причому її потрібно час від часу збовтувати. Потім додають по 50 г ромашки, звіробою та деревію, і знову залишають, тепер уже на 3 тижні. Після цього отриману настоянку кип'ятять півгодини й наостанок ще раз настоюють 3 дні.
У такому вигляді березові бруньки використовуються в дерматології та лікуванні геморою (двічі на день ставляться мікроклізми з цієї настоянки).
МАЗЬ З БЕРЕЗОВИХ БРУНЬОК
Залити окропом березові бруньки, процідити цю рідину та змішати її з розтопленим ланоліном. Після застигання маси, що вийшла, злити рідину, яка утворилася на поверхні. Мазь готова до використання.
Отриману мазь щовечора можна втирати у хворі суглоби. Крім ревматизму, вона буде корисна при екземі.
ПРОТИПОКАЗАННЯ
Є в березових бруньок нехай і мінімальні, але протипоказання до застосування. Не варто використовувати в лікувальних цілях березові бруньки жінкам у період вагітності та лактації. Також дуже обережно радять застосовувати їх при гострих захворюваннях сечовивідної системи та нирковій недостатності. В ідеалі перед прийомом усередину березових бруньок варто проконсультуватися з лікарем. Це не завжди можливо, але дозволить уникнути багатьох неприємностей.
Коментарі: 0 шт. | Переглядів: 4498 |
|
© Газета Домовик 2012-2023