Як довше залишатися молодим і здоровим

24 лютого 2016

Хто не мріє не тільки прожити років до ста, але й зберігати при цьому бадьорість духу та міцність тіла? Як же досягти такого результату? І що ще варто робити для цього, крім постійного потакання власним слабостям і захопленням (не завжди здоровим)? Роз'яснити нескладні правила здорового способу життя ми попросили фахівця - кандидата медичних наук, лікаря-гігієніста вищої категорії Любов Михайлівну Кіцулу.

- Отже, чи можна прожити 100-120 років у сучасних умовах?

- За словами геронтологів, шляхів до можливого подолання видової межі, а це саме - 100-120 років, намічено декілька. Деякі випробувані десятиліттями, - ними рухаються неквапливо, але досить упевнено. Одна із найбільш обґрунтованих теорій зв'язує старіння з накопиченням в організмі вільних радикалів. Ці зловісно активні молекули, блукаючи в наших тканинах, ушкоджують білки. 

Розроблено чимало засобів боротьби з радикалами, але універсального, надійного поки що немає.

Здорове, активне життя можна продовжити, мабуть, і за рахунок дієти. Ще п'ять століть тому якийсь Луїджи Корнаро, сорока років від народження, був змушений за станом здоров'я різко обмежити себе в їжі. І що ж? Корнаро, якому лікарі обіцяли лічені дні, видужав і прожив... до 102 років!

- Чи значить це, що довгожителем стане кожний, хто просто почне морити себе голодом?

- Ні, звичайно. Усе має робитися під найсуворішим спостереженням лікарів, коли мова йде про лікувальне голодування. Головне, їжте більше свіжих фруктів і овочів. Адже одним з найбільш важливих аспектів здорового харчування є вживання різноманітних фруктів і овочів у сирому вигляді. Фрукти й овочі є прекрасним джерелом вітамінів і мінералів, які, поряд з антиоксидантами, зміцнюють імунну систему та тримають організм у тонусі. Намагайтеся їсти якнайбільше продуктів у неопрацьованому стані. Дотримуйтеся збалансованої дієти.

Правильна дієта знижує ризик виникнення різних захворювань. Їжте продукти з високим вмістом живильних речовин, вітамінів А і С, білків, вуглеводів, заліза, незамінних жирних кислот та інших. 

Збільште кількість з'їдених свіжих фруктів і овочів і знизьте споживання оброблених продуктів харчування. 

Крім того, зниження щоденного споживання калорій сприяє збереженню здоров'я та знижує ризик розвитку серцево-судинних захворювань, діабету і хвороби Альцгеймера. Організм здоровий, коли рівень рН збалансований. Зсув кислотно-лужного балансу убік кислотності може викликати утому, частішання дихання, проблеми зі шлунком. Для підтримки оптимального рівня рН рекомендується їсти більше овочів і фруктів, особливо неопрацьованих термічно.

- У свій час, років десь 30-40 тому, у Європі й у СРСР, у тому числі, став популярним біг підтюпцем. Пересмішники навіть охрестили цей вид фізичного оздоровлення "бігом за інфарктом". Наскільки ж фізичні вправи та навантаження здатні продовжити активність у старості? 

- Учені встановили, що люди, які витрачають хоча б півгодини щодня на фізичні вправи, рідше хворіють. Вправи зміцнюють імунну систему. Якщо ви не маєте часу або грошей, щоб піти в тренажерний зал, спробуйте ходьбу, біг або їзду на велосипеді. Також для здоров'я гарна аеробіка, тому що вона поліпшує циркуляцію крові у всьому тілі та насичує його киснем. 

Крім того, дослідження показали, що фізичні вправи знижують ризик виникнення захворювань, таких як рак, хвороби серцево-судинної системи, діабет, інсульт, деменція та депресія. А також регулярні фізичні вправи сповільнюють процес старіння.

- Чи правда, що оптимісти живуть довше, а хвилина сміху додає цілий день життя?

- Наскільки хвилина сміху продовжує життя, сказати складно, але те, що продовжує, - немає сумнівів. 

Дійсно, позитивні емоції є важливим компонентом здорового способу життя. Учені з університету Карнегі-Меллон виявили, що люди з позитивним настроєм рідше хворіють. А люди, що зазнають негативні емоції, частіше страждають від стресів. У свою чергу напруга і стрес є факторами, що збільшують ризик розвитку таких захворювань, як гіпертонія, діабет, хвороби серця та інші.

- Нині, у період сезонних ГРВІ та застуд, здається, що дотримання особистої гігієни також є обов'язковою умовою збереження здоров'я в зрілих літах...

- Безсумнівно, дотримання особистої гігієни - один з найпростіших способів уникнути різних інфекцій. Мийте руки теплою водою з милом протягом мінімум 20 секунд. Ця проста звичка значно знижує шанси заразитися застудою та грипом. Регулярно чистіть нігті - під ними накопичуються мікроби.

А ще будьте активними соціально. Дослідження показують, що у людей соціально активних більш міцна імунна система, і тому вони менше страждають від інфекційних захворювань. Учені Гарвардського університету з'ясували, що позитивні соціальні стосунки можуть захистити від різних когнітивних розладів, серцевих захворювань, депресії та тривожності. Тому, щоб залишатися здоровим, частіше проводьте час серед членів своєї родини та гарних друзів.

Не варто забувати про небезпеки стресу. Адже він вражає імунну систему й серце, а також підвищує ризик зараження бактеріальними інфекціями. Щоразу, коли ви напружені, здійсніть прогулянку на свіжому повітрі близько півгодини. Це допоможе вам заспокоїтися.

- Чи  правда, що не тільки нестача сну, але і його надлишок однаково шкідливі?

- Правда. Фахівці-сомнологи, що вивчають проблеми сну, установили, що оптимальна тривалість нічного сну для дорослих людей коливається між 7 і 8 годинами на добу. Для жінок на 15 хвилин менше, ніж для чоловіків - 7 годин 25 хвилин і 7 годин 40 хвилин відповідно.

Пам'ятайте, що повноцінний відпочинок і сон можуть творити дива. Дефіцит сну і його надлишок можуть негативно впливати не тільки на фізичне, але й на психічне здоров'я. Здоровий сон допомагає справлятися зі стресом, поліпшує пам'ять, регулює кров'яний тиск і рівень холестерину, запобігає депресії та зміцнює імунітет.

І ще. Оскільки тіло людини складається на 70 відсотків з води, то достатнє її споживання зводить до мінімуму ризик виникнення різних захворювань. Також вода виводить токсини з організму. Спробуйте пити 10-12 склянок води на день і обмежте споживання алкоголю, тому що він послабляє імунну систему та викликає зневоднювання.

 Коментарі: 0 шт.   Переглядів: 4991 Подобається: 0 | Не подобається: 0  

Схожі статті

Також у розділі «Коментар фахівця»


Привіт, гість!   Вхід

Facebook Google+ Одноклассники Twitter Вконтакте Яндекс