Розквітла мати-і-мачуха
Ця лікарська травичка першою відчуває початок весни, зацвітаючи яскраво жовтими квітками, як тільки зійде сніг. Росте мати-і-мачуха переважно на вологих і глинистих ґрунтах: уздовж берегів річок, озер, струмків, на лугах, по насипах і т.д.
Квітки зібрані в одиночні кошики, жовті, 2-2,5 см у діаметрі. При дозріванні вони перетворюються на пухнасті голівки, подібно кульбабі.
Листя мати-і-мачухи з'являється тільки після цвітіння, у вигляді розетки, на довгих, досить товстих черешках. Розмір листя різний, в основному приблизно з розкриту долоню. Знизу воно покрите товстим шаром білих волосків, а зверху гладке, темно-зелене. Якщо доторкнутися до листка зверху, він здається холодним, а знизу - теплим.
У народній медицині мати-і-мачуха застосовується як самостійно, так і в складі зборів трав. З лікувальною метою використовуються квітки й молоде листя. Квітки заготовлюють ранно навесні, під час цвітіння, а молоде листя - після цвітіння, дозрівання й опадання насіння. Строк зберігання сировини - 2 роки.
У традиційній медицині застосовують листя мати-і-мачухи, у вигляді настою, при захворюваннях дихальних шляхів, як відхаркувальний, дезінфікуючий і протизапальний засіб. Мати-і-мачуха розріджує густий секрет (мокротиння), діє обволікаюче при кашлі, хрипкому голосі, катарі бронхів, запаленні ковтки, бронхіальній астмі та запаленнях легенів.
Настої і відвари з мати-і-мачухи не варто приймати довгостроково, і більше 1,5 місяця протягом року, оскільки в організмі накопичуються шкідливі речовини. Не можна вживати мати-і-мачуху дітям, до 2 років, вагітним і жінкам, що годують, людям із захворюваннями печінки.
Коментарі: 0 шт. | Переглядів: 3281 |
|
© Газета Домовик 2012-2023