Краса та здоров'я із чорною смородиною
Перелік хвороб, при лікуванні яких наші предки використовували чорну смородину, дуже значний. Однак сьогодні фітотерапевти не часто призначають її пацієнтам, а препаратів на її основі майже немає. У чому ж секрет?
Чорна смородина цінується за високий вміст аскорбінової кислоти (вітамін С) - від 200 до 330 мг на 100 г у ягодах і до 450 мг на 100 г у листях. Це більш ніж у 2 рази перевищує добову потребу організму людини у вітаміні. При цьому в тканинах рослини дуже мало ферментів, що руйнують його. Це забезпечує високу схоронність вітаміну в продуктах переробки.
Плоди чорної смородини за кількістю токоферолів (вітамін Е) перевершують більшість ягід, за винятком обліпихи, морошки, шипшини й аронії.
У чорній смородині міститься 115 % від добової норми органічних кислот (лимонна, яблучна, виннокам’яна). Вони сприяють кращому переварюванню їжі.
Пектини, що містяться в ягодах смородини, утворюють у кишечнику нерозчинні та неперетравлювані комплекси з кальцієм, стронцієм, свинцем дозволяють видаляти з організму надлишкові за кількістю, а також токсичні продукти. Пектини гнітять гнильну мікрофлору кишечнику, нормалізуючи травлення.
Своїм ароматом чорна смородина зобов'язана сполученню великої кількості летучих речовин, яких дослідники нарахували в листях більше сотні. Більшість із них фітонциди - речовини, що знезаражують навколишній простір.
З насіння чорної смородини отримують олію з високим вмістом омега-3- і омега-6- поліненасичених жирних кислот, незамінного компонента в процесі обміну холестерину. Дерматологи застосовують цю олію при лікуванні алергійного дерматиту, екземи та псоріазу, косметологи - при надмірній сухості шкіри.
Плоди чорної смородини дуже багаті сполуками калію (350 мг на 100 г). Калій сприяє виведенню з організму води й повареної солі, що полегшує стан страждаючих захворюваннями серцево-судинної системи та нирок.
Ягоди, листя і бруньки чорної смородини - найцінніше джерело біологічно активних речовин - флавоноїдів, які за антиоксидантною дією перевищують аналогічну дію вітаміну Е, узятого за стандарт, у 50 разів.
Чорна смородина багата хлорогеновою кислотою, що володіє сильною антиоксидантною, антиатеросклеротичною, антивірусною і антибактеріальною дією.
На жаль, зрозуміти, чому до чорної смородини так і не виник інтерес як до цінної лікарської рослини, до кінця неможливо. Фітотерапевт О. Барнаулов вважає, що "неаптечність" листя пов'язана з труднощами заготівлі сировини в потрібних для лікувального процесу кількостях. Є думка, що рослина має низьку фармакологічну активність. Але зате й отруїтися нею неможливо! А поки фармакологи шукають застосування чорній смородині, будемо користуватися дарунками цієї чудової ягідної рослини за народними рецептами.
МАСКА ДЛЯ НОРМАЛЬНОЇ ШКІРИ
10-15 листків смородини залити 1/2 склянки окропу. Через 15-20 хвилин процідити й додати 1 ст.л. ягід. Змочити в настої марлю, складену в кілька шарів, і накласти її на обличчя на 20 хв. Після зняття маски обполоскати обличчя водою кімнатної температури.
МАСКА ДЛЯ СУХОЇ ШКІРИ
При сухій, зів’ялій і пігментованій шкірі взяти протерті ягоди смородини, змішати зі сметаною, кефіром або кисляком у рівних кількостях. Покласти на обличчя на 20 хвилин.
НАСТІЙ ДЛЯ ЗНИЖЕННЯ НАДЛИШКОВОЇ ВАГИ
Подрібнити 25 г сушених ягід або листя смородини,10 г м'якоті лимона, 20 г листя або шкірочки червоного винограду, 50 г листя кропиви дводомної. Заварити 1,5 столових ложки цього збору в 1/4 л окропу. Настоювати 20 хвилин. Випивати за 3-4 прийоми на день.
ЧАЙ ПРИ НАБРЯКАХ, РЕВМАТИЗМІ
2 ч.л. з верхом листя смородини залити 1/4 л холодної води, повільно нагріти до кипіння і відразу процідити. Пити 2-3 чашки на день.
НАСТІЙ ПРИ ГАСТРИТАХ ЗІ ЗНИЖЕНОЮ КИСЛОТНІСТЮ
20 г свіжого листя настояти в 1 л білого вина протягом 15 днів. Приймати по 100 г до їжі.
ВІДВАР ПРИ ГІПЕРТОНІЇ
Взяти 3 ст.л. здрібнених плодів чорної смородини на 1/4 л води. Кип'ятити на повільному вогні 10 хвилин, процідити. Приймати по 2 столові ложки 4-5 разів на день.
ЗАГАЛЬНОЗМІЦНЮВАЛЬНИЙ НАСТІЙ
2 ч.л. суміші взятих у рівних кількостях ягід смородини чорної, чорниці звичайної та бузини чорної на 1 склянку окропу, настояти 1 годину.
Приймати зранку і ввечері після важких інфекційних захворювань, при хронічній перевтомі.
Коментарі: 0 шт. | Переглядів: 3954 |
|
Схожі статті |
Також у розділі «Народна медицина» |
© Газета Домовик 2012-2023