Лікування ялівцем
Як лікарський засіб яловець використовували єгиптяни, стародавні греки, римляни. Вергілій в 1 столітті радив під час епідемій холери окурювати приміщення димом ялівцевих гілок.
У Середній Азії пов'язками, просоченими ялівцевим соком, лікували свіжі та гнійні рани. Північноамериканські індіанці вважали, що туберкульоз легенів виліковний, якщо хворий довгий час буде перебувати в заростях ялівця.
Наші предки вірили, що яловець - порятунок від злих духів. Тому його гілки розвішували під стелею хати. Розвішували їх і в хліву. Це був оберіг для худоби.
На думку езотериків, яловець - захист від порчі. Його добре посадити під вікнами будинку з північного боку. Крім того, яловець вважається магічною рослиною. Вважається, що це дерево нейтралізує негативну енергію, перетворює її на позитивну.
У народній медицині використовують плоди цієї рослини - шишко-ягоди. У них містяться ефірна олія, цукор, смола, органічні кислоти, вітаміни.
Шишко-ягоди ялівця збирають у жовтні-листопаді, підкладаючи під кущ тканину або щільний папір. Сушать на повітрі без доступу сонячних променів або на горищі з гарною вентиляцією повітря. Піч і сушарку для цієї мети не використовують, оскільки від нагрівання якість сировини значно погіршується. Зберігають у закритій дерев'яній тарі протягом трьох років.
Мелені ягоди ялівця використовуються при готуванні страв з дичини, м'яса та домашнього птаха для додання їм специфічного смаку. Часто додаються до квашеної та кислої капусти, у маринади для м'яса, у лікери. Цілі ягоди входять до складу маринадів.
Сирі ягоди корисні при виразці шлунка та кишечнику, для виведення глистів, а також як сечогінний засіб. З цією метою готують спеціальні чаї, у яких ялівцеві ягоди комбінують з травою хвоща, кореневищем пирію, коренем солодцю, листям мучниці, бруньками берези, плодами петрушки, квітками волошки. 1 ст. л. суміші цих трав заварюють склянкою окропу, настоюють протягом півгодини, охолоджують, проціджують і дають хворим потроху кілька разів на день за 15-20 хв. до їжі.
При фарингіті настоєм плодів можна полоскати горло: 10 г сухої здрібненої сировини заливають 1 скл. окропу, настоюють до охолодження і проціджують. Аналогічним настоєм полощуть рот при стоматиті. А при пієлонефриті та циститі приймають по 1 ст. л. 3 рази на день після їжі.
Настій плодів ялівця добре стимулює виділення молока у матерів, що годують, тому його рекомендується приймати по 1 ст. л. 3-4 рази на день після їжі.
Водяний настій плодів ялівця застосовують для виведення комах, що паразитують на тілі свійських тварин.
Як сечогінний засіб використовується і відвар шишко-ягід, і їхній сік. У сік додають мед (1:1), приймають по 1 ст. ложці 3 рази на день.
Відвар плодів ялівця добре допомагає при млявості шлунково-кишкового тракту, виразковій хворобі шлунка і дванадцятипалої кишки, метеоризмі. Відвар готують так: 10 ягід ялівця заливають 1 скл. окропу і кип'ятять 15 хв., після чого охолоджують протягом 45 хв., проціджують і доводять обсяг до первісного кип'яченою водою. Приймають по 1 ст. л. 4 рази на день до їжі.
Відвар плодів - гарний засіб для лікування кашлю, пов'язаного із застудою, гнійного плевриту та запалення легенів. 1 ст. ложку сухої сировини заливають 2 скл. окропу, кип'ятять 20 хв., потім проціджують і доводять об'єм до вихідного кип'яченою водою. Приймають по 1 ст. л. 3 рази на день.
Заспокійливу дію на нервову систему чинить ялівцева ванна. Для такої ванни потрібно взяти жменю плодів ялівця, залити їх 3 л води, прокип'ятити 30 хв. Отриманий настій влити у ванну, температура води якої має бути 37 градусів. Тривалість процедури - 15-20 хвилин.
Ялівцеві ванни рекомендується застосовувати і при ревматизмі. Тільки взяти потрібно 200 г шишко-ягід, прокип'ятити їх у 2 л води 20 хвилин, настояти 10-15 хвилин, влити у ванну.
При випаданні волосся чудовим народним засобом буде відвар з гілок ялівця та листя берези, узятих у рівному співвідношенні.
Прокип'ятивши жменю суміші в 3 л води 5 хвилин, дати настоятися суміші 1 годину. Після цього можна мити голову відваром з наступним ополіскуванням.
Використовують яловець і при лікуванні бородавок. Здрібнені плоди рослини змішують з рослинною олією (1:1). Потім поміщають суміш у закриту посудину і тримають на водяній бані 1 годину. Проціджують через 2 шари марлі. Бородавки рекомендується змазувати на ніч, заклеївши їх лейкопластиром.
Для поліпшення складу крові теж використовують плоди ялівця. Починати потрібно з однієї шишко-ягоди. Щодня додавати ще один плід. Довівши прийом плодів до 15 штук, необхідно зменшувати прийом шишко-ягід таким же чином.
З усіх видів ялівця не можна користуватися лише одним - козацьким: його ягоди отрутні. Використовуючи інші види ялівця, необхідно знати про протипоказання.
Протипоказане застосування ялівця при гострих запальних захворюваннях нирок, сечовивідних шляхів, при загостренні виразкової хвороби, гострих гастритах, а також у період вагітності.
Коментарі: 0 шт. | Переглядів: 4801 |
|
Також у розділі «Народна медицина» |
© Газета Домовик 2012-2023