Поговоримо про гастрит. Причини, симптоми, лікування, профілактика

29 жовтня 2014

Усім відомо, що гастрит - запалення слизової шлунка. А те, що цим захворюванням страждає приблизно половина дорослих українців, легко з'ясувати, заглянувши в медичний довідник або енциклопедію. Там же з'ясуємо, що гастрит може бути виражений по-різному, починаючи невеликим почервонінням тканин і закінчуючи крайнім варіантом - виразковою хворобою шлунка. Які ж причини виникнення цього захворювання і як боротися з ним? Про це ми вирішили розпитати гастроентеролога - кандидата медичних наук, доцента Оксану Зіновіївну Венгрович.

Фахівці рекомендують при діагностуванні гастриту пройти обстеження за допомогою зонда.
Фахівці рекомендують при діагностуванні гастриту пройти обстеження за допомогою зонда.

- Гастрит, як правило - це наслідок неправильного харчування. Поштовхом до його появи може стати стрес. Причому не обов'язково нервове потрясіння має бути сильним - гастрит і виразка можуть бути спровоковані як разовими, так і тривалим хронічним стресом. Це приводить до спазмів судин, що живлять слизову шлунка, і вона починає запалюватися. 

Запалення слизової оболонки шлунка може початися через зниження кислотоутворюючих функцій, недолік соляної кислоти, оскільки це не тільки подразнюючий агент: вона також забезпечує захист слизової шлунка від різноманітних патогенних бактерій. Це мікроорганізми, які завжди живуть у людському тілі, а при ослабленні функцій захисту починають різко розмножуватися і приводять до запалення слизової. 

Також гастрит може бути спровокований і підвищеною секрецією соляної кислоти - у такому випадку вона сама відіграє роль згубного фактора. Захворювання іноді виникає і при нормальному рівні кислотності, якщо спрацьовують інші причини: тривалий курс прийому препаратів, що провокують виникнення гастриту (приміром, аспірин), дефіцит заліза, вітаміну B12 тощо.

- А які симптоми гастриту?

- Гастрит не має специфічних симптомів. Захворювання зазвичай супроводжується печінням «під ложечкою», відрижкою, почуттям переповнення в животі, слабкістю, різними болями, нездужанням і запамороченням. Захворювання з підвищеною або нормальною секреторною функцією підкріплюється печією і запорами, а зі зниженою - нудотою та блювотою, поносами, здуттями живота.

На хронічний гастрит указують - печія, відчуття переповненості шлунка після легкої трапези, відрижка, проблемний стілець. Коли дані симптоми проходять швидко, їм зазвичай не надають значення. Однак звертати увагу треба на все та вчасно звертатися до лікаря, котрий визначить, серйозно це або ж ні. 

- Як зазвичай лікують гастрит?

- Перед лікуванням гастриту потрібно визначити кислотність. Залежно від рівня соляної кислоти будуть призначатися медикаменти, трави, дієти. Також фахівець напевно порадить пройти обстеження за допомогою зонда. 

Яким би не був вид і причини гострого гастриту, його лікування починають із розвантаження шлунка. Пацієнт має сісти на досить жорстку дієту, що поступово розширюється. 

Першочерговим завданням при гострому гастриті є зменшення запалення, і тільки потім можна коректувати виділення шлункового соку. 

Таким чином, у перші дні захворювання, у всіх випадках гастриту жорстка дієта буде заснована на супах, кашах, яйцях всм’ятку, пудингах і білих сухарях. 

При підвищеній або нормальній кислотності також рекомендується вживати незбиране молоко. Якщо хворий страждає нестерпністю цього продукту, можна обійтися слизуватими супами або пити чай з молоком. Їжа не повинна бути холодною або гарячою - ідеальною вважається температура 37°С. 

Добре, коли дієта ґрунтується на принципі роздільного харчування. При підвищеній секреції соляної кислоти категорично не рекомендуються м'ясні бульйони, тому що вони викликають сильне виділення шлункового соку, збільшуючи ушкодження слизової. М'ясо можна їсти тільки варене та нежирне, причому досить здрібнене, і подавати його потрібно окремо від інших продуктів. 

І ще: їсти треба потроху, але часто, адже хворий шлунок із зусиллям справляється з великою кількістю їжі. Харчуватися треба не менше 5 разів на день і бажано в один і той же час. Ретельна послідовна дієта дозволяє повністю вилікувати запалення стінок шлунка, якщо ступінь поразки невеликий. У такому випадку навіть можуть не знадобитися медикаменти. 

Гастрит також можна лікувати травами. Для цього застосовуються відвари алтея лікарського, просвирняка лісового, подорожника великого, насіння льону та свіжовіджатий картопляний сік.

- Що робити, щоб запобігти гастриту?

- Щоб не допустити виникнення гастриту, треба стежити за харчуванням: вживати тільки якісну їжу природного походження, що не містить консервантів, барвників, загущувачів, ароматизаторів та інших хімічних добавок. Їжу також потрібно ретельно пережовувати. 

Основним призначенням шлункового соку є переварювання білків. Вуглеводи розщеплюються ще в порожнині рота, якщо їжа достатньо обробляється слиною - тоді шлунковий сік тільки завершує цей процес. А якщо пепсин і соляна кислота змушені виконувати додаткові роботи, вони стають агресивними і стосовно слизової шлунка. Тому основною профілактикою гастриту є вживання натуральної їжі та ретельне її пережовування. 

Також слід зазначити, що їжа не повинна бути занадто гострою, кислою або солоною. Це не значить, що не можна додавати у страви спеції, але додавати їх потрібно в розумних дозах.

 Коментарі: 0 шт.   Переглядів: 6677 Подобається: 0 | Не подобається: 0  

Схожі статті

Також у розділі «Коментар фахівця»


Привіт, гість!   Вхід

Facebook Google+ Одноклассники Twitter Вконтакте Яндекс