Особливості вирощування салатів
У розумінні більшості людей салат - це культура, листя якої використовують у свіжому вигляді. З цього погляду до салатних овочів можна віднести як безпосередньо істинні салати, так і салат-латук, пекінську капусту, крес-салат, ендивій, ескаріол, салатну гірчицю, шпинат, цикорний салат і ряд інших культур.
Істинний салат як культура (рослина сімейства айстрових) має кілька різновидів: листяний, качанний, салат-ромен і спаржевий.
Салат надзвичайно корисна рослина, що володіє цілющими властивостями. Він сприяє регулюванню водного обміну речовин, здійснює підбадьорливу дію на організм, ефективний при ожирінні, млявості кишечнику. Завдяки наявності мікроелементів бору, йоду, заліза, марганцю, міді, молібдену його споживання поліпшує склад крові й сприяє зміцненню стінок кровоносних судин. При підвищеній збудливості та безсонні настій здрібненого листя салату виконує заспокійливу дію на нервову систему.
Взагалі варто сказати, що за біологічним складом ця культура займає особливе місце серед овочів: його листя за вмістом яблучної, лимонної, щавлевої кислот, солей кальцію не має собі рівних.
Салат - холодостійка рослина: насіння при температурі +5°С проростає через 5-7 діб, молоді рослини переносять заморозки до -6°С.
Салат світло- і вологолюбний. При недоліку світла рослини витягаються, а у качанного формуються пухкі качани. При температурі вище 20°С рослини швидше викидають квітконіжки, при недоліку вологи підсилюється гіркота листя.
Листяний салат відрізняється тонким, ніжним листям від блідо- або жовто-зеленого забарвлення до коричневого, яйцеподібної форми. Качана не утворює.
Качанний салат має в основному округле листя, більш інтенсивно забарвлене, чим у листяних форм. Качани округлі, пласко-округлі або овальні різної щільності, утворюються через 45-60 днів.
Спаржевий салат (уйсун) утворює стовщене (товщиною в руку) довге (до 1 м) стебло, покрите листям, яке використовують у їжу. Цей вид розповсюджений в основному на півдні. Є сорти з овально-подовженим, вузько-подовженим і розсіченим листям.
Салат-ромен має прямостояче, вузьке листя, добре формує качан - сорт Париж Айленд Кіс. Використовується в основному для вирощування в осінній культурі в теплицях і у відритому ґрунті.
Для садівників-городників рекомендовані листяні сорти - Дубачек МС, Московський парниковий, Ролла Роса. Найбільш ранньостиглий Дубачек МС (ясно-зелене листя). Для захищеного ґрунту - Новорічний. При зрізуванні рослини відростають знову, так що збирання врожаю можна вести протягом всієї вегетації.
Напівкачанний - Кучерявець одеський.
Усі ці сорти розрізняються за скоростиглістю, ступенем забарвлення листя, смаком листя.
Широке поширення одержав літній листяний ранньостиглий салат: за смаком він нічим не відрізняється від звичайного салату, але завдяки зморшкуватій, кучерявенькій, із сильно коричневим відтінком облямівці листя при посіві у відкритому ґрунті упереміш зі звичайними салатами створює унікальний в естетичному відношенні ландшафт. Взагалі з салатів, використовуючи розмаїтість їхніх форм і розцвічень, можна зробити дуже оригінальний, гарний, смачний та корисний для здоров'я куточок на городі.
При вирощуванні салатів варто пам'ятати:
• Щоб створити конвеєр, висівати їх потрібно в кілька строків, починаючи з кінця квітня й до середини червня.
• Кращі попередники у відкритому ґрунті - капуста й картопля, під які були внесені органічні добрива.
• Для одержання ранньої продукції вибирають ділянки, що добре обігріваються, вносять на 1 кв. м по 3-4 кг перегною, 20-30 г азотних, 10-15 г калійних добрив (сірчанокислий амоній і хлористий калій) і 35-40 г суперфосфату.
• Насіння салату дрібне, тому зашпаровувати в ґрунт його потрібно на невелику глибину.
• Для одержання дружних сходів грядку варто прикрити плівкою.
• Сіють наприкінці квітня-початку травня. Норма висіву 1-3 г на кв. м. Оптимальна схема посіву: для листяного салату між рядами 18-20 см, насіння в ряді розташовується через 1,5 см; для качанного - відстань між рядами 45 см, між насінням в ряді 2-3 см.
• Сходи навесні з'являються через 12-15, улітку - через 5-6 днів. Листяний салат проріджують, залишаючи між рослинами 5-7 см, качанний - спочатку 5-7 см, потім, остаточно, 20-25 см.
• Листяний салат готовий до вживання через 30-40 днів після сходів, качанний - через 55-70 днів. Рослини, вилучені при проріджуванні, можна пересаджувати як розсаду або використовувати в їжу.
Коментарі: 0 шт. | Переглядів: 8769 |
|
© Газета Домовик 2012-2023