Різдвяний піст. Як харчуватися без шкоди для здоров'я

27 листопада 2013

Сьогодні, 28 листопада, у православних християн розпочався Різдвяний піст, що протриває до 6 січня 2014 року. У цей час всі християни східного обряду очищають тіло й душу, готуючись до святкування Різдва Христова.

Різдвяний піст не такий суворий у питаннях гастрономічних приписань, як Великодній, однак віруючим, які постяться, не дозволяється вживати скоромну їжу (продукти тваринного походження): м'ясо та м'ясні продукти, молоко та молочні продукти, тваринні жири, яйця, а також кондитерські вироби з додаванням перерахованих продуктів.

Відповідно до церковних догматів, у понеділок, середу і п'ятницю покладається рослинна їжа без пісної олії, у вівторок і четвер - з рослинною олією, а в суботу і неділю до 2 січня можна вживати в їжу рибу. Крім того, якщо в понеділок, середу та п'ятницю немає якого-небудь свята, то найкраще вживати неварену їжу: хліб, сирі овочі й фрукти, сухофрукти, мед та різні горіхи.

Кореспонденти дізналися у головного лікаря медичної клініки «Столиця», дієтолога Наталії Самойленко, як без шкоди для здоров'я дотримуватися посту. 

- Чи можна під час посту просто виключити з раціону м'ясо? 

- Повністю замінити м'ясо рослинною їжею не можна. Білки діляться на повноцінні, які утримують всі незамінні амінокислоти, що містяться тільки в продуктах тваринного походження й неповноцінні, які можуть бути в продуктах рослинного походження. Однак при грамотному сполученні якісне заміщення м'яса цілком можливе. Для цього потрібно вживати в їжу бобові (квасоля, горох, сочевиця), цільні крупи, горіхи, гриби. Крім того, особливу увага варто приділити продуктам, що містять залізо і кальцій: гречці, вівсянці, яблукам, волоським горіхам.

Уникнути проблем з травленням допоможе використання натуральних спецій - анісу, кардамону, коріандру, меліси, м'яти, кропу, розмарину, чебрецю, кмину, хрону, шавлії, естрагону. А от до гострих приправ - гірчиці, перцю, хрону, часнику - варто відноситися обережно, оскільки вони протипоказані при гастритах, виразкових хворобах, ентеритах, хронічних колітах. 

- До чого може привести відмова від молочної продукції? 

- Практика показує, що виключення з раціону молочних продуктів у більшості випадків має позитивний ефект: у пацієнтів проходила схильність до алергій і захворювань, що викликають слиз (нескінченні нежиті, гайморити, синусити). 

Справа в тому, що молоко - це серйозний слизоутворюючий продукт. Воно корисно для маленьких дітей, а для дорослої людини молоко в чистому вигляді навантажує підшлункову залозу. Так що дуже часто відмова від нього навіть поліпшує самопочуття.  Що ми хочемо отримати в молоці? Білок і кальцій. Просто потрібно знати, що кальцій - це досить розповсюджений мікроелемент, котрий також міститься в хрестоцвітних (капуста, зокрема, броколі), морській рибі та кунжутному насінні. Достатньо щодня вживати кунжутне насіння (у салаті або в других стравах), щоб організм одержав денну норму кальцію. Так що відмова від споживання молочної продукції дорослій людині шкоди не принесе.

- У багато днів посту дозволена винятково сира їжа. Чи усім підходить сироїдіння? 

- Якщо мова йде про пару днів на тиждень, то так. Було б непогано звернути увагу на рекомендації Всесвітньої організації охорони здоров'я, за якими половина щоденного раціону повинна бути закріплена за овочами та фруктами. Однак лише половина від цієї кількості (тобто, четверта частина від всієї споживаної їжі) - це овочі та фрукти в сирому вигляді. Ось це і є оптимальна норма споживання сирої їжі. 

- Чи існують якісь особливості прийому рідини в піст? 

- На цей період краще обмежити, а то й зовсім виключити з раціону міцний чай і каву, щоб уникнути перевантаження нервової системи. Пити можна та потрібно трав'яні чаї, відвари сухофруктів, морси з журавлини і брусниці. Магазинні соки краще замінити свіжовижатими (фруктовими і овочевими), які можна розводити водою. Крім того, дуже корисно між прийомами їжі пити воду з додаванням лимонного соку (1 ч.л. на склянку води). А взагалі завжди корисно пити звичайну чисту воду, незалежно від того, дотримується людина посту, чи ні.

- Від чого не можна відмовлятися під час посту? 

- Однозначно - від меду. Якщо вибирати між різними джерелами цукрів, то мед - найбільш прийнятний варіант, оскільки крім цукрів містить до 400 різних корисних речовин, включаючи вітаміни, мікроелементи, рослинні гормоноподібні речовини, які регулюють багато функцій організму.  

 Коментарі: 0 шт.   Переглядів: 9353 Подобається: 0 | Не подобається: 0  

Схожі статті

Також у розділі «Традиційна медицина»


Привіт, гість!   Вхід

Facebook Google+ Одноклассники Twitter Вконтакте Яндекс