Біологічний паспорт судин
Вік судин може значно перевищувати вік у паспорті, тоді мова йде про синдром передчасного старіння судин. Однак можна продовжити їхню молодість і уникнути серцево-судинних захворювання.
ПАТОЛОГІЧНІ ЗМІНИ
Феномен раннього старіння судин називається Eva-Синдром, від англійського early vascular aging. Відкриття цього процесу дозволило відповістити на запитання, чому у людей у віці до 50 років виникають проблеми із серцем і судинами.
Патологічні зміни пов’язані з метаболічними, ферментативними й клітинними ушкодженнями в стінці судин, через які вона втрачає свої еластичні властивості, стає твердою. Паралельно із цим ушкоджується й внутрішня поверхня судин. Такі негативні зміни можуть починатися ще з підліткового віку, проявляючись потім у молодому й зрілому віці серцево-судинними захворюваннями.
Діагностується Eva-Синдром за допомогою інструментальних методів обстеження - це ряд ультразвукових досліджень, які вимірюють швидкість проходження пульсової хвилі (струму крові) на різних відрізках нашої кровоносної системи.
НЕБЕЗПЕЧНЕ ПРИСКОРЕННЯ
На даний момент ведуться пошуки причин, які запускають передчасне ураження й старіння судин.
Учені з’ясували, що підвищений рівень натрію впливає на гени-регулятори, які запускають негативні процеси в судинній стінці.
У свою чергу генетики відзначають порушення ділянок роботи ДНК, що регулюють синтез білків, які беруть участь в обміні кальцію й функції кліток судин.
Також доведена роль деяких факторів, які запускають процеси передчасного старіння судин, але на які ми здатні вплинути, скорегувавши свій спосіб життя й тим самим зберігши молодість судин.
ЯК ЗБЕРЕГТИ МОЛОДІСТЬ СУДИН?
• Контролювати артеріальний тиск
Незаперечним фактором, який приводить до того, що судини зношуються швидше, є підвищення артеріального тиску. Клінічне дослідження «Гіперіон», що охопило близько 1,5 тисяч пацієнтів з гіпертонією, показало, що біологічний вік перевищував цифри в паспорті в середньому на 17 років у чоловіків і 13 років у жінок. Тому контроль АТ й підтримка його на оптимальному рівні – це необтяжливий спосіб загальмувати старіння судин. Іноді високі цифри артеріального тиску довгий час не проявляють себе неприємними симптомами, тому періодично варто вимірювати тиск. І якщо цифри на приладі вище 130/90 мм рт. ст., треба йти до лікаря.
• Обмежити кількість калорій
Є результати досліджень, які показують, що раціон харчування з високим вмістом жирів і цукру міняють мікробіом кишечнику, що є пусковим чинником і для передчасного судинного старіння. Обмеження кількості калорій при дотриманні правил збалансованого повноцінного харчування – діючий метод боротьби зі старістю: уповільнюються процеси запалення й старіння кліток, підтримується обмін речовин і функції стовбурних кліток. У клінічних дослідженнях було доведено, що метаболічний синдром (зайва вага з порушенням декількох видів обміну речовин, включаючи вуглеводний і ліпідний) у ранньому віці є причиною жорстких стінок судин і надалі серцево-судинних захворювань у людей з 30 років. Вирішення проблеми зайвої ваги в дитячому й підлітковому віці допоможе зберегти стан судин.
• Вітамін К та аеробіка
В 2019 році був проведений великий метааналіз 27 досліджень, який показав, що біодобавки з вітаміном К поліпшують стан стінки судин і знижують рівень відкладання кальцію в них. Також виявилося, що вживання зеленого чаю, темного шоколаду, часнику й риб’ячого жиру дозволяє сповільнити дегенеративні процеси в судинах.
Помірна фізична активність допомагає зберегти молодість судин. Аеробні вправи знижують оксидативний стрес на рівень запальних маркерів, тим самим підтримуючи цілісність внутрішньої стінки судин.
МОЛОДІ В ГРУПІ РИЗИКУ
По даним Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВОЗ) Україна є країною № 1 у Європі й № 2 у світі в рейтингу смертності від серцево-судинних захворювань. У той час як у європейських країнах уже активно борються з даною проблемою, в Україні це як і раніше причина 67% смертей! Щорічно в Україні фіксують близько 50 тисяч інфарктів і 100 тисяч інсультів.
Із серцево-судинними захворюваннями зустрічається кожний 2-й українець. Найчастіше зустрічається гіпертонічна хвороба (стійке підвищення артеріального тиску), ішемічна хвороба серця (недостатність кровопостачання серцевого м’яза через втрату прохідності артерій, які несуть до неї кров), атеросклероз (відкладання шкідливого холестерину на стінках судин).
Традиційно вважається, що захворювання серця - це доля людей похилого віку. Однак дані статистики й кардіологи говорять про збільшення кількості молодих пацієнтів.
Коментарі: 0 шт. | Переглядів: 1872 |
|
© Газета Домовик 2012-2023