Як відновитися після ковіда. Правила, які важливо знати
Давати собі можливість відновитися необхідно після кожної перенесеної вірусної інфекції, будь то звичайна ГРВІ середньої важкості або грип.
Видужання не одномоментна подія (хоча так може здатися тим, хто одного разу зранку нарешті прокидається без температури й з ясною головою). Це процес, під час якого організм упорядковує органи й системи, підточені вірусом.
Навіть після звичайного грипу як мінімум кілька тижнів зберігається підвищений ризик серцевого нападу, пневмонії, інших інфекцій, серйозно знижуються сила й витривалість.
Якщо в цей період дати собі зайве навантаження, наслідки можуть бути самими катастрофічними — аж до інвалідності й навіть смерті.
У випадку ГРВІ або грипу більшості людей щастить: їх організм досить швидко приходить у себе, а про перенесене захворювання нагадує хіба що тимчасова легка астенія. Але не факт, що це стосується ковіду.
Незважаючи на те, що пандемія триває вже більше року, медики усе ще мало знають про те, як коронавірус впливає на організм. Однак уже відомо, що його наслідки можуть бути затяжними й важкими. Серед них:
- Кашель і задишка. Людині складно дихати, а її організм ризикує не одержувати необхідної кількості кисню.
- Ушкодження тканини легенів (фіброз).
- Проблеми із серцем.
- Запалення стінок кровоносних судин (васкуліт).
- Тромбоз, тобто підвищений ризик утворення тромбів, з усіма наслідками, що випливають — ризиком інфарктів і інсультів.
- Виснаження м’язів. З таким ефектом зустрічаються люди, які кілька тижнів провели в лікарні або були прикуті до ліжка. Втрата м’язової тканини приводить до того, що людині стає важко підняти навіть ложку.
Крім того, коронавірус може стати спусковим гачком для розвитку синдрому хронічної втоми (він же — після вірусний синдром). Це складне й не до кінця вивчене захворювання, при якому людина починає почувати себе так, начебто її відключили від джерела харчування: різко погіршується пам’ять, уважність, знижується швидкість реакцій, когнітивні здатності в цілому, падає витривалість. У такому стані навіть похід у магазин стає подвигом, а про роботу або навчання багатьом доводиться попросту забути.
Щоб знизити ризики, необхідно дати собі час спокійно відновитися після коронавірусної інфекції й по можливості підтримати організм за допомогою деяких реабілітаційних заходів.
ЯК ДОВГО ДОВЕДЕТЬСЯ ВІДНОВЛЮВАТИСЯ
Все індивідуально. У більшості випадків, якщо зустріч із коронавирусом проходила легко, люди відновлюються протягом декількох тижнів з початку захворювання.
Якщо симптоми коронавірусної інфекції в тому або іншому виді зберігаються довше трьох тижнів, медики говорять про тривалий (стан часто називають лонгковідом) або навіть про хронічний ковід.
Передбачити, обійдетеся ви малою кров’ю або зіштовхнетеся з лонгковідом, неможливо. Усе, що можна зробити, — допомогти організму реабілітуватися.
ЩО ЗРОБИТИ, ЩОБ ВІДНОВЛЕННЯ ПІСЛЯ КОВІДУ ПРОЙШЛО ШВИДШЕ
Проаналізувавши дані, якими володіє доказова медицина, можна виділити 10 важливих правил, яких необхідно дотримуватися.
1. НЕ КВАПТЕСЯ
Скільки часу на відновлення після COVID19 знадобиться саме вам, невідомо.
Той же лонгковід — підступний стан. Є дані, що після періодів поліпшення, що іноді тривають кілька тижнів, знову з’являються симптоми.
Якщо ви перехворіли 1-2 місяця назад, це ще не означає, що найближчим часом вас не накриє слабкість й інші проблеми зі здоров’ям.
Перетворюватися в іпохондрика й малювати собі картинки можливих погіршень, зрозуміло, не варто. Але от що дійсно треба, так це уважно стежити за самопочуттям і не гнатися завчасно за трудовими й спортивними подвигами.
Повертайтеся до колишнього темпу життя поступово. І будьте готові в будь-який момент здати назад, якщо раптом відчуєте себе не дуже добре.
2. БІЛЬШЕ ВІДПОЧИВАЙТЕ
Це стандартна рекомендація для відновлення після будь-яких вірусних інфекцій. Не переробляйте, не приносьте роботу додому, на вихідні відпочивайте й спілкуйтеся із друзями.
3. СПІТЬ МІНІМУМ 8 ГОДИН
Недосип руйнує: із-за нього погіршується пам’ять, знижуються концентрація уваги й працездатність. Існують дослідження, які доводять: люди, які сплять менш шести годин на добу, умирають від будь-яких проблем зі здоров’ям на 12% частіше, чим ті, хто спить вісім.
Під час реабілітації після ковіду цей ризик вам точно не потрібний. Висипайтеся. Якщо вам складно заснути, відмовтеся від гаджетів перед сном: вони тільки заважають.
4. ОБМЕЖУЙТЕ НАВАНТАЖЕННЯ
І фізичні, і розумові. Наприклад, при після вірусному синдромі спорт і прагнення вести активний спосіб життя можуть значно погіршити здоров’я.
Тому відмовтеся від спортзалу й пробіжок! Як мінімум на кілька тижнів після того, як вам здалося, що ви видужали.
5. ПОСТАРАЙТЕСЯ МЕНШЕ НЕРВУВАТИ
Стрес, як і сам ковід, нерідко провокує розвиток синдрому хронічної втоми. Та й у цілому переживання й нервозність погано позначаються на здоров’ї. Часто саме вони стають причиною головних болів, слабості, порушень у роботі серцево-судинної системи й тим самим сповільнюють відновлення після хвороби.
Спробуйте скласти й акуратно дотримуватися розпорядку дня. Це зробить ваше життя більш спокійним, передбачуваним й понизить рівень стресу.
6. ЗАВЕДІТЬ ЩОДЕННИК СПОСТЕРЕЖЕНЬ
Відзначайте в ньому, що ви робили й до яких наслідків це призвело. Так ви можете помітити, наприклад, що після звичної чашки кави зранку більше нервуєте або страждаєте від головного болю вдень. Або не виспитеся, якщо лягаєте пізніше 22 години. Або, припустимо, що вас вимотують прогулянки на відстань більш 200 м.
Щоденник допоможе вам реорганізувати спосіб життя так, щоб не перевтомлюватися.
7. ПОВНОЦІННО ХАРЧУЙТЕСЯ
Білки, жири, вуглеводи, вітаміни, мінерали, інші мікроелементи — це ті «цеглинки», за допомогою яких ваш організм латає ушкодження, нанесені вірусом. Не залишайте своє тіло без необхідного будівельного матеріалу.
У той же час обмежте вживання солодощів, газованих напоїв, магазинної випічки й переробленого м’яса (ковбас, сосисок).
8. ПИЙТЕ БІЛЬШЕ РІДИНИ
Норма для середньостатистичної дорослої людини — не менш 2,5 л рідини в день. Вологу можна одержувати в тому числі із соковитих овочів і фруктів, чаю, кави, а також супів.
А ось від алкоголю як мінімум на період відновлення після хвороби треба відмовитися.
9. РОБІТЬ ДИХАЛЬНІ ВПРАВИ
Вони допомагають відновити функцію легенів, які, можливо, постраждали після ковіду. Найпростіша вправа, яку рекомендують експерти Школи медицини Джонса Гопкінса, — повільне дихання животом. Роблять його так:
Ляжте на спину, зігнувши ноги в колінах.
Покладіть долоні на живіт або обхопіть ними бічні сторони живота.
Стуліть губи й пригорніть язик до піднебіння.
Зробіть глибокий вдих через ніс, втягуючи повітря в живіт — приблизно в те місце, де перебувають долоні. Постарайтеся вдихати так, щоб живіт піднімався максимально високо, розводячи ваші пальці.
Повільно видихніть через ніс.
Повторюйте глибокі вдихи протягом хвилини.
Але негайно припиніть тренування, якщо вам від неї стає не по собі: паморочиться голова, темніє в очах, з’являється задишка, біль у грудях, липкий піт, серце починає битися частіше або пропускає удари.
В ідеалі починати дихальну гімнастику треба, порадившись із лікарем, що спостерігає вас, — тим же терапевтом. Він заодно підкаже, які вправи будуть найбільш ефективні у вашому випадку.
10. ЗАЛИШАЙТЕСЯ НА ЗВ’ЯЗКУ З ТЕРАПЕВТОМ
У період відновлення після ковіду це особливо важливо. У вас повинна бути можливість швидко зв’язатися й проконсультуватися з фахівцем, якщо з’являються нові симптоми або такі, що насторожують.
Лікар розпитає вас про самопочуття, проведе огляд, при необхідності запропонує здати деякі аналізи. І, якщо потрібно, призначить ліки, які допоможуть упоратися з поганим самопочуттям.
Коментарі: 0 шт. | Переглядів: 2348 |
|
© Газета Домовик 2012-2023